معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

رشد 80 درصدی صدور پروانه در بافت های فرسوده

رشد 80 درصدی صدور پروانه در بافت های فرسوده

به گزارش پلات، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: از مهرماه سال قبل که بسته تشویقی ارائه شده تا پایان اردیبهشت امسال بیش از 18 هزار پروانه در بافت های فرسوده شهر تهران صادر شده که از افزایش حدود 80 درصد در مقایسه با سال پیش از آن حکایت دارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، محمد آیینی در مراسم افتتاح ۵۰۰۰ واحد واقع در بافت های فرسوده که با حضور بذرپاش وزیر راه و شهرسازی انجام شد اظهار داشت: اطلاعات سامانه گزارش عملکرد نوسازی مسکن در محلات هدف بازآفرینی شهری نشان میدهد تا آخر روز گذشته حدود ۲۹ هزار پروانه در این محله ها صادر گردیده است.
وی با اشاره به اجرای ۱۱۴ هزار واحد بافت های فرسوده در قالب طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: خواهش ما این است که امسال از جانب بانکها به ۱۵۰ هزار واحد تسهیلات پرداخت گردد. ما این آمادگی را هم داریم که ۵۰ هزار واحد را با نهضت ملی مسکن همراستا کنیم؛ به این صورت که واحدهای اضافی که در بافت های فرسوده ایجاد می شود به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اختصاص پیدا کند.

به زودی ۳۰ هزار مسکن در بافت های فرسوده افتتاح خواهد شد
آیینی اضافه کرد: ۱۱۴ هزار واحد بافت های فرسوده درحال ساخت است که امروز ۵۰۰۸ واحد به بهره برداری می رسد. در هفته های آتی هم بسته های ۱۰ هزار واحدی و ۲۰ هزار واحدی را افتتاح می نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ی این مساله که گاهی عنوان می شود در بافت ها تراکم بیشتر می شود اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد واحدهایی که در بافت ها ساخته می شود ۳ تا ۱۰ واحد مسکونی است و تراکم خیلی بالایی محسوب نمی شود بدین سبب نگرانی بابت افزایش تراکم وجود ندارد.
بیشتر بخوانید
فروش متری مسکن در محله نواب تهران آیینی با اشاره به بسته های تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت های فرسوده که اسفند ماه سال قبل ابلاغ گردید، اشاره کرد: در این بسته علاوه بر دو طبقه تراکم تشویقی، در عرصه زمین هم مشوق هایی داریم که امیدواریم با حضور وسیع حلقه های میانی و مردم شاهد تحولی در عرصه نوسازی باشیم.

بیش از ۷۰ درصد حاشیه نشینان سند ندارند
وی مشکل فعلی سکونتگاه های غیررسمی را نداشتن سند عنوان نمود و اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد خانه های واقع در سکونتگاه های غیررسمی فاقد سند هستند که باید برای سنددار کردن این منازل اقدام گردد تا بتوان به آنها خدمات ارائه داد.
وی تصریح کرد: ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که ۹ درصد سطح شهرها را به خود اختصاص می دهد اما ۱۵ درصد پروانه های صادره در این مناطق است که از افزایش نوسازی و بهسازی در بافت ها حکایت دارد.
آیینی از رشد ۸۰ درصدی صدور پروانه در بافت های فرسوده شهر تهران بعد از اجرای بسته تشویقی در مهر ماه سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: از مهرماه ۱۴۰۱ تا اردیبهشت ۱۴۰۲ تعداد ۱۸ هزار پروانه در بافت های فرسوده شهر تهران صادر شده که باتوجه به ۱۰ هزار و ۷۰۰ پروانه سال پیش از آن شاهد رشد حدود ۸۰ درصد در این بخش بوده ایم. همین طور در فروردین و اردیبهشت امسال صدور پروانه در بافت فرسوده پایتخت بیش از ۳۵۰۰ فقره بوده که رشد ۲۱۴ درصدی را نسبت به ۲ ماهه ابتدای سال قبل نشان میدهد.

رونق ساخت و ساز در بافت های فرسوده بعد از ۱۰ سال
در این مراسم همین طور سید مهدی هدایت - مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران - بیان کرد: در یک سال قبل در شهر تهران برای نخستین بار موضوع نوسازی را با بازآفرینی همسو کردیم و قرارگاه جهادی مسکن را ایجاد کردیم.
وی با اشاره به تفاهم نامه نوسازی بیش از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در استان تهران اظهار داشت: از این رقم حدود ۳۰ درصد به مرحله اجرا رسیده است. بعد از ۱۰ سال که در نوسازی با رکود مواجه بودیم در یک سال اخیر رشد ۶۲ درصدی صدور پروانه را در بافت ها داشتیم.
هدایت اشاره کرد: بافت فرسوده بهترین ظرفیت برای افزایش تولید مسکن می باشد به شرطی که شرایط تسهیل شود و وام افزایش پیدا کند. هزینه ساخت مسکن در خارج از محدوده شهرها با احتساب مبالغی که برای بخش های زیربنایی و روبنایی صرف می شود ۵۰ میلیون تومان به ازای هر متر مربع است که ۷۰ درصد این رقم را دولت پرداخت می کند. در صورتیکه اگر عرضه مسکن در بافت فرسوده صورت گیرد هزینه ها بطور قابل مقایسه کاهش پیدا می کند.

رشد ۳۰۰ درصدی مشارکت در بافت فرسوده
همین طور حسین جنتی - مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران - در این برنامه اظهار داشت: ۱۸۴ محله شهر تهران هدف بازآفرینی قرار دارد که تا حالا نوسازی ۵۵ هزار واحد در پایتخت به مرحله اجرا رسیده است. بعد از دستور اخیر وزیر راه و شهرسازی نزدیک به ۳۰۰ درصد افزایش مشارکت در بافت های فرسوده را داشتیم.
وی اشاره کرد: سهمیه استان تهران در نوسازی بافت های فرسوده ۹۳ هزار واحد است که امسال به بالای این عدد دست خواهیم یافت.
منبع:

1402/03/13
14:04:33
5.0 / 5
251
تگهای خبر: تولید , خانه , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات