نهاد عالی سیاست گذاری اقتصاد دریامحور تشکیل می شود

نهاد عالی سیاست گذاری اقتصاد دریامحور تشکیل می شود

به گزارش پلات، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: برای تحقق سیاست های اقتصاد دریامحور نیازمند مدیریت یکپارچه و چابک در سطح عالی کشور هستیم.به گزارش پلات به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر صفایی با بیان این که ابلاغ سیاست های دریا محور از جانب رهبر معظم انقلاب، باعث هماهنگی و انسجام در مجموعه ارگان های دریایی کشور ایجاد خواهد شد، به تشریح بعضی از اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی برای تحقق این سند مهم در کشور پرداخت.
وی با تکیه بر این که ابلاغ سند دریا محور نقطه عطفی در تاریخ کشور جمهوری اسلامی ایران است، اضافه کرد: با افتتاح دولت سیزدهم برنامه های گسترده ای در حوزه اقتصاد دریا شکل گرفت.
تشکیل کارگروه اقتصاد دریا در دولت سیزدهم
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: کارگروه اقتصاد دریا توسط معاون اول رئیس جمهور و کارگروه اقتصاد دریا با حضور وزرای مرتبط و دبیری وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که در این کارگروه هم طرح هایی در ارتباط با توسعه ساحل و دریا تعریف شد.
صفایی ضمن اشاره به طرح های توسعه ساحل و دریا در جهت تحقق سند اقتصاد دریا محور، اظهار داشت: طرح های مولد کشاورزی و جانمایی طرح هایی در ارتباط با صنعت پتروشیمی و نفت در سواحل و بنادر کشور انجام و اقدامات اجرایی بعضی از پروژه ها شروع شده است.
وی تصریح کرد: بعضی از پروژه های دیگر هم در ارتباط با سکونتگاه ها و ساخت مسکن در حوزه دریا جانمایی شده و اخیراً در شورایعالی مسکن گزارش همه این به ریاست رئیس جمهور عرضه شده است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تکیه بر این که سند اقتصاد دریا محور، می تواند سبب انسجام و سیاست گذاری یکپارچه شود، بیان داشت: وزارت راه و شهرسازی با عنایت به برنامه هایی که از ۲ سال قبل پایه ریزی کرده و تلاش خواهد نمود تا موارد در رابطه با خویش را با سرعت و جدیت بیشتری پیش ببرد.
نیازمند مدیریت یکپارچه در حوزه اقتصاد دریا محور هستیم
صفایی در مورد الزامات اجرایی شدن سیاست های اقتصاد دریا محور، اظهار داشت: اجرای این سیاست، به یک سری الزامات قوانین و مقرراتی نیاز دارد که حتما پیشنهادها در اینباره به مجلس شورای اسلامی عرضه خواهد شد؛ همچنین، برای تحقق سیاست اقتصاد دریا محور نیاز است تا یک مدیریت یکپارچه و چابک در سطح عالی کشور به شکل نهادهای عالی برای سیاست گذاری تشکیل گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در قسمت زیرساخت ها در بنادر و حمل و نقل جاده ای و ریلی، مسکن، نفت و سایر صنایع تولیدی که در ساحل و دریا می توانند ایجاد شود، برنامه ریزی ها در حال انجام می باشد. در این بخش بعضی از صنایع در ساحل و دریا در دست ایجاد و تکمیل است که بتواند اهداف سیاست های کلی اقتصاد دریا محور را محقق کند.
دریا بعنوان یکی از پیشران های مهم و اقتدار کشور است
وی با اشاره به اینکه در سیاست اقتصاد دریا محور، دریا بعنوان یکی از پیشران های مهم و اقتدار کشور معرفی شده است، اظهار داشت: با اجرای طرح های مختلف صنعتی، مسکن و طرح های مولد کشاورزی و سایر موارد همراه با جذب سرمایه گذاری خارجی، موضوعات در رابطه با حوزه ترانزیت که در سند بر آن تاکید شده، در تلاش هستیم تا در اجرا، سهم اقتصاد دریا را در رشد اقتصاد کشور افزایش دهیم.
صفایی خاطرنشان کرد: مخاطب سند اقتصاد دریا محور دولت با همراهی مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه است. در حوزه ساختاری بعضی از بندهای سند اقتصاد دریا محور مستقیم با وزارت راه و شهرسازی ارتباط دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در این سند حتما ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت جهاد کشاورزی در قسمت شیلات و صنایع دریایی، وزارت صمت در ارتباط با موضوعات ساخت کشتی بعنوان یکی از مخاطبان اصلی هستند؛ همینطور تمامی بخش های خصوصی و انجمن های حوزه دریا دیگر مخاطبان این سند هستند که باید تحت لوای الگوهای دریایی اجرای این سند را محقق کنند


منبع:

1402/08/18
12:59:58
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات