شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان

شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان

به گزارش پلات، هرات به طول ۲۲۵ کیلومتر برای دسترسی بیشتر افغانستان به آب های آزاد از راه بندرعباس و آب های گرم از راه بندر چابهار مهیا خواهد شد.به گزارش پلات به نقل از مهر، حافظ سادات نژاد مجری طرح راه آهن خواف- هرات در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد، اظهار داشت: راه آهن خواف- هرات با هدف تسهیل ترانزیت کالا در راه کریدور شرق به غرب در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی راه اندازی خواهد شد. افغانستان با اتصال این شبکه ریلی از راه تکمیل راه آهن رشت- آستارا و اتصال به ترکیه و از مرز خسروی به عراق و سوریه، می تواند به اهداف خود در ترانزیت کالا و دسترسی به آب های آزاد برسد.
مجری طرح راه آهن خواف- هرات اظهار داشت: این راه آهن به طول ۲۲۵ کیلومتر از شهرستان خواف تا هرات افغانستان به چهار قطعه ریلی تقسیم می شود که یک قطعه به طول ۶۲ کیلومتر در افغانستان به اتمام و بهره برداری رسیده بود، اما در جنگ افغانستان صدمه دید و سه قطعه دیگر در ایران درحال تکمیل است.
سادات نژاد ضمن اشاره به جنگ و جابه جایی قدرت و تحولات سیاسی افغانستان، بیان داشت: همواره خط راه آهن ساخته شده ایران در خاک افغانستان، رصد و اهمیت استراتژیک آن به دولت حاکم گوشزد می شد که با تعاملات دو کشور مقرر شد تا مراحل بازسازی آن توسط شرکت افغانی- قزاقی که تأمین تجهیزات آن از ایران بوده است، به پایان برسد. با قرارداد ۱۱۷ میلیارد تومانی که با پیمانکار ایرانی برای تکمیل خط راه آهن منعقد شده، پیشبینی می شود با استفاده از تجهیزات مکانیزه ریلی بتوان در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی به انتقال ترانزیت کالا در سال نخست به مقدار ۷۰۰ میلیون تن دست یافت.


منبع:

1402/08/25
14:59:59
5.0 / 5
84
تگهای خبر: بازسازی , راه آهن , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات