آمادگی راه آهن ایران برای شرکت در پروژه های بین المللی راه آهن ها

آمادگی راه آهن ایران برای شرکت در پروژه های بین المللی راه آهن ها

پلات: مدیرعامل راه آهن ایران در گفت و گوی تلفنی با مدیرکل اجرائی UIC از آمادگی راه آهن ایران را برای مشارکت در پروژه های اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) آگاهی داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، با توجه به برگزاری اجلاس هیأت اجرائی اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) و همین طور یکصد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی این اتحادیه که با حضور اعضای این اتحادیه از سرتاسر جهان و بصورت حضوری و مجازی در ایام سه شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ تیرماه ۱۴۰۳) برگزار گردید، سید میعاد صالحی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC، ضمن شرکت مجازی در این اجلاس ها، درباب برخی مسائل دوجانبه و منطقه ای به گفت و گوی تلفنی با آقای «فرانسوا داون» مدیرکل اجرائی UIC پرداخت.
در این گفت و گوی تلفنی، سید میعاد صالحی گزارش مختصری از پیشرفت های شاخص انجام شده در سه سال اخیر در راه آهن جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف همچون کاهش مستمر سوانح، افزایش جابه جایی مسافر و کوشش های انجام شده درباب نفوذ فناوری ارائه داد و آمادگی راه آهن ایران را برای مشارکت در پروژه های اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) خصوصاً پروژه های در رابطه با نیازهای راه آهن ایران، تعریف پروژه های جدید در UIC در امتداد رفع مشکلات فنی راه آهن ایران، برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی برای راه آهن ایران و راه آهن های منطقه متناسب با درخواست ها و نیازهای مشترک آنها، مشارکت در کارهای پایگاه استاندارسازی UIC خصوصاً در موضوع بروزرسانی فیش های UIC و تبدیل آنها به استانداردهای بین المللی ریلی (IRS)، ارائه تجربیات و تبادل دانش فنی در اختیار راه آهن ایران با UIC و نیز ارتقای جایگاه و نقش آفرینی بیشتر دفتر منطقه ای خاورمیانه UIC در تهران اعلام نمود.
مدیرکل اجرائی UIC نیز با اظهار خرسندی از پیشرفت های انجام شده در راه آهن ایران، اظهار داشت: UIC همیشه فعالیت و پیشرفت های اعضای خودرا رصد می کند و امیدوار است که به زودی بتواند به تهران سفر کرده و ضمن بازدید از فعالیت ها و پیشرفت های انجام شده راه آهن ایران، جلسه جامعی را با مدیر عامل راه آهن ایران در رابطه با افزایش همکاری ها با UIC داشته باشد و مزایا و ارزش افزوده ای که UIC می تواند در همکاری نزدیک برای راه آهن ایران به ارمغان بیاورد، ارائه نماید.
نقش محوری ایران در گسترش کارهای ریلی در منطقه
وی همین طور اشاره کرد: راه آهن ایران به عنوان یکی از راه آهن های پیشرو در منطقه خاورمیانه بوده که به عنوان معاون مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC انتخاب شده است و می تواند رهبری و نقش محوری را در گسترش کارهای ریلی در منطقه ایفا کند.
پیشنهاد تعلیق عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه بین المللی راه آهن ها
در بخش دیگری از این گفت و گو، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مساله تعلیق عضویت راه آهن رژیم صهیونیستی پرداخت و با اشاره به ارسال نامه اخیر خود به مدیر کل اجرائی UIC، اظهار داشت: ما این اتحادیه را به عنوان یک سازمان بین المللی فنی می شناختیم و انتظار ورود این اتحادیه به مسائل سیاسی را نداشتیم، اما اصرار و پیگیری رییس قبلی UIC برای تعلیق عضویت راه آهن های روسیه و بلاروس از این اتحادیه بعد از جنگ روسیه و اوکراین با وجود مخالفت تعدادی از اعضا همچون راه آهن های چین و ایران، سبب تغییر این رویه شد.
صالحی بیان کرد: اکنون باتوجه به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار بیش از ۳۰ هزار انسان بی گناه شامل زن و مرد و بزرگ و کوچک و زخمی کردن بیش از یکصد هزار نفر که واقعاً دل هر انسان باوجدانی را به درد می آورد، عدم واکنش به این جنایات و عدم تعلیق راه آهن رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست و نباید طوری رفتار شود که این تصور به وجود بیاید که استانداردهای دوگانه در این اتحادیه بین المللی اعمال می شود.
وی افزود: همه ما به عنوان اعضای جامعه جهانی راه آهن ها باید نسبت به این نسل کشی و کشتار زنان و کودکان بی دفاع که زیر موشک باران وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار دارند، واکنش نشان دهیم و نقش تاریخی خودرا دراین زمینه ایفا نماییم و بطور قطع اگر دراین زمینه کوتاهی نماییم مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت.
مدیرعامل راه آهن ایران اشاره کرد: انتظار اینجانب به عنوان مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه از جناب عالی به عنوان مدیر کل اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) آنست که راه آهن رژیم صهیونیستی از عضویت UIC تعلیق شود و در همین راستا لازم است این مساله در دستور کار مجمع عمومی این اتحادیه قرار گیرد.
مدیر کل UIC نیز در پاسخ اظهار داشت: این امر موضوع حساس و مهمی است و مورد دغدغه ایشان نیز بوده است و به همین خاطر به نامه ارسالی راه آهن ایران دراین زمینه به سرعت پاسخ داد و ایشان شخصاً به عنوان یک انسان از کشتار انسان های بی گناه خصوصاً زنان و کودکان متاسف است و این جنایت ها هم در صحنه بین المللی محکوم است و هم دادگاه بین المللی لاهه آنها را محکوم کرده است.
داون، همین طور در پاسخ به پیشنهاد مدیر عامل راه آهن ایران اظهار داشت: لازم است این مساله ابتدا با رؤسای مناطق مختلف UIC طرح مساله شود و نتیجه را به اطلاع مدیر عامل راه آهن ایران خواهد رساند.
مدیر کل اجرائی UIC در ادامه پیشنهاد کرد: در گام بعدی UIC اطلاعیه ای را در محکومیت این جنایات منتشر کند. سپس لازم است این مساله در مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه مطرح شود و لازم است ابتدا موضعی محکم و هماهنگ توسط مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC، اتخاذ و سپس موضوع در دستور کار هیأت اجرائی و مجمع عمومی UIC قرار گیرد.
صالحی در آخر اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در مقایسه با کشور پهناوری مثل روسیه، بسیار کوچک است و راه آهن آن نیز راه آهن بسیار کوچکی است و اهمیتی نیز در UIC و منطقه خاورمیانه ندارد، اما امروز چشم کودکان معصوم فلسطینی به ما دوخته شده است.
وی با تأکید بر این که امروز مردم مظلوم فلسطین ما را نگاه می کنند، اظهار داشت: ما باید در کنار مظلوم باشیم و از ظالم بیزاری جوییم. بطور قطع آیندگان ما را دراین زمینه قضاوت خواهند کرد و پس خواست راه آهن ایران، تعلیق راه آهن رژیم صهیونیستی و واکنش جامع جهانی راه آهن ها به این جنایات است و این مساله را پیگیری کرده و مذاکرات و تماسهای لازم دراین زمینه را انجام داده و نتیجه را به مدیر عامل راه آهن ایران اعلام خواهدنمود.

1403/04/18
12:14:34
5.0 / 5
3991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات