فیلتر تلگرام همچنان خبر می سازد!

فیلتر تلگرام همچنان خبر می سازد!

پلات: این روزها فیلترینگ تلگرام به یكی از بحث برانگیزترین مبحث ها تبدیل گشته و حتی واكنش مسئولان سیاسی كشور را به دنبال داشته است تا جایی كه اظهارنظرهای متفاوت و متناقضی مطرح شده و جدیدترین اظهارنظر هم امروز و از زبان دبیر شورای عالی فضای مجازی عنوان شد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، باآنكه قریب به اتفاق مسئولان موافقند كه فضای انحصاری تلگرام صدمه های بسیاری دارد، اما برخی معتقدند باید با فیلترینگ جلوی ادامه این روند را گرفت و برخی دیگر راهكار مناسب را تقویت پیام رسان های داخلی برای مهاجرت اختیاری كاربران می دانند.
تلگرام هر آن ممكن است مسدود شود
با زمزمه هایی كه درباره مسائل امنیتی و اقتصادی مضرات تلگرام مطرح می شود، فیلتر شدن آن اصلا بعید نیست و عده ای حتی زمانی هم برای آن تعیین كرده اند اما هیچ یك از مسئولان هنوز خبر تصمیم قطعی درباره این مورد نداده اند تا جایی كه امروز دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینكه شهروندان حق دارند از هر پیام رسانی استفاده كنند، به شرط اینكه تابع قوانین كشور باشد، اظهار داشت: فعلا تصمیمی مرتبط با انسداد تلگرام اتخاذ نشده، اما هر آن ممكن است شرایطی برای انسداد تلگرام پیش بیاید.
سیدابولحسن فیروزآبادی اظهار كرده است: ما به دنبال پیام رسانی با كاربران بالا و قابلیت اشتغال زایی هستیم. تاریخی برای مسدود كردن تلگرام مطرح نشده، اما از كسب و كارها و موسساتی كه كانال های زیادی دارند دعوت شده از پیام رسان های خارجی به پیام رسان های داخلی كوچ كنند.
اعلام نشدن تصمیم قطعی درباره فیلترینگ تلگرام سبب شده بازار شایعات هم داغ باشد؛ از طرفی پیش می آید كه مصاحبه ای از برخی مسئولان انتشار یافته كه وعده فیلتر شدن هرچه زودتر تلگرام را بدهند و از سوی دیگر، بعضی از كانال های تلگرامی ممكن است از منابعی نامعلوم، خبر فیلترینگ قریب الوقوع را منتشر كنند كه چه بسا خبر تكذیب هر یك از این اخبار و حواشی در مدت زمانی كوتاه برسد.
ماهواره خارجی علت قطعی تلفن های ۶۰۰ روستا
امروز در حوزه ارتباطات همینطور اعلام گردید كه قطع سرویس ارتباطی توسط اپراتور ماهواره خارجی باعث قطع ارتباط تلفنی ۶۰۰ روستا شده كه البته رگولاتوری وعده حل این مشكل را داد.
خدمات ارتباطی در بعضی از مناطق روستایی به دلیل صعب العبور بودن و نبود امكانات زیرساختی با استفاده از بستر ماهواره ای انتقال می یابد. بنابراین در این روستاها، این ارتباط با استفاده از ماهواره خارجی تامین می شد. با عنایت به اینكه مقرر شده بود بستر ارتباطات ماهواره ای این روستاها در اختیار سازمان فضایی قرار گیرد، اپراتور ماهواره خارجی با اطلاع از این موضوع، روز گذشته سرویس ارتباطی اپراتور ارائه دهنده خدمات در این روستاها را قطع كرد كه به دنبال آن ارتباط تلفنی حدود ۶۰۰ روستا قطع شد.
در این باره حسین فلاح جوشقانی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با اشاره به اینكه عرضه خدمات ارتباطی این روستاها در قالب طرح USO و با استفاده از اپراتور ارتباطات كوه نور انجام می شود، اظهار داشت: از ساعات اولیه قطع سرویس در این روستاها، نیروهای متخصص در قالب ۱۰۰ تیم فنی برای برگرداندن ایستگاه های ماهواره ای سازماندهی شده اند.
وی با اشاره به اینكه تابحال ارتباط بیش از ۱۰۰ روستا برقرار شده است، اظهار نمود: با عنایت به بعد مسافت و صعب العبور بودن روستاها و ضرورت رجوع حضوری تیم های تخصصی به ایستگاه ها، برقراری ارتباط در این مناطق زمان بر شده است.
اپراتورها موظف به حفظ حریم خصوصی شدند
خبر مهم دیگر حوزه ارتباطات به اجبار اپراتورها برای حفظ حریم خصوصی مشتركان برمی گردد. ماجرا از این مقرر است كه با انتشار اخبار نقض حریم خصوصی و به دنبال آن جریمه اپراتورها، رگولاتوری با اشاره به بررسی اپراتورها در زمینه حفظ و صیانت اطلاعات مردم، اعلام نموده كه اپراتورها باید سازوكاری داشته باشند كه به اعتماد مردم پاسخ دهند و برپایه درآمدی كه دارند، پاسخگوی حساسیت مردم باشند.
در حالی كه حفظ حریم خصوصی كاربران توسط اپراتورها یكی از وظایف آن ها به حساب می آید، در ماه های گذشته اخباری در خصوص نقض حریم خصوصی توسط اپراتورها منتشر و مواردی همچون دسترسی بعضی از اپراتورها به IP مشتركان خود و در اختیار قرار دادن این اطلاعات برای تبلیغات هوشمند به یك سری از كسب وكارها شنید شد.
البته درنهایت آشكار شدن این مورد كه شماره های مشتركین دو اپراتور هنگام استفاده از اینترنت همراه و ورود به برخی سایت ها، در اختیار سایت پذیرنده قرار گرفته بود، باعث شد این اپراتورها بنابر مفاد موافقت نامه پروانه اپراتورهای تلفن همراه، به علت عدم اهتمام در حفظ اطلاعات مشتركین، ۴۰ میلیارد ریال جریمه شوند.
در این راستا، مجید حقی - معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - از برنامه رگولاتوری برای بررسی اپراتورها در زمینه حفظ و صیانت اطلاعات مردم اطلاع داده و گفته است: باید سازوكار، ابزار، فرایند پشتیبانی و استانداردی كه اپراتورها در زمینه حفظ و نگهداری اطلاعات كاربران دارند، مشخص شود چراكه امانات مردم در نزد اپراتورهاست كه سبب رشد، سودآوری و ارتقاء آنان می گردد و كسب وكار اپراتورها را شكل می دهد.
حقی از ارسال نامه ای به همه اپراتورهای ثابت و همراه كشور در زمینه حفظ حریم خصوصی كاربران اطلاع داده و اظهار نمود: اپراتورها قبلا اعلام نموده بودند كه توجه خاصی به حفظ اطلاعات مردم دارند و به وظایف خود در این زمینه آگاه هستند اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی نامه ای از اپراتورها خواست تا سازوكار، فرایند، ابزار، تجهیزات و استانداردی كه در زمینه حفظ و صیانت اطلاعات مردم دارند را اعلام كنند.
سكه پیش فروش را حتما سكه تحویل بگیرید، نه پول
قیمت طلا و سكه و دلار یكی از اخبار ثابت حوزه اقتصادی به حساب می آید و روزی نیست كه خبر، اطلاعیه یا بخشنامه ای از جانب سازمان ها و ارگان های مربوطه در این حوزه منتشر نشود؛ در ایام اخیر و در جریان پیش فروش سكه در بانك ملی برخی متقاضیان خرید با این اعلام از جانب برخی كاركنان شعب و یا افراد دیگری مواجه گشتند كه نشان داده است ظاهرا تضمین رسمی برای تحویل سكه در پیش فروش وجود ندارد و ممكن است كه در زمان تحویل وجه معادل آن پرداخت شود.
مشتریان با عنایت به اینكه ممكن است بخواهند سكه خریداری شده را در قالب سرمایه نگه داشته و در زمان دیگری آن را به فروش برسانند، با تردید در خرید مواجه گشتند. با این حال پیگیری مبحث از بانك مركزی با رد این نظر و حتی شایعات همراه بود و مسئولان بانك مركزی تاكید دارند كه به صورت حتم متقاضیان شركت كننده در طرح پیش فروش در زمان تعیین شده، سكه را تحویل خواهند گرفت غیر از موارد استثنا.
بر این اساس با وجود برخی اعلام ها در خصوص اینكه ممكن است در زمان تحویل سكه های پیش فروش وجه نقد معادل آن پرداخت شود، بانك مركزی صریحا این مورد را رد كرده و اطمینان می دهد كه تحویل سكه ها حتما كالای سكه خواهد بود.
همچنین این امكان فراهم شده كه سكه های خریداری شده بعد از سررسید و در زمان تحویل به صورت امانت در بانك ملی در صورت توافق بانك با خریداری نگهداری شود. بانك مركزی چندی قبل وعده داد كه در آینده امكان جابه جایی و تبادل سكه های خریداری شده با استفاده از كارت سكه تحویل شده به متقاضیان به صورت الكترونیكی و با استفاده از دستگاه های خودپرداز بانك هم فراهم گردد و از این طریق خطر ناشی از جابه جایی و نگهداری سكه نزد متقاضیان كمتر می گردد.
دپوی هزار خودرو فاقد استاندارد در گمركات كشور
حدود ۱۰۰۰ خودرو به دلیل فقدان فاكتورهای استاندارد در بندر و گمركات كشور دپو شده است؛ این خبر امروز از جانب رئیس سازمان ملی استاندارد كشور درباره نظارت بر واردات خودروهای چینی به كشور اعلام گردید.
نیره پیروزبخت در پاسخ به سوالی در مورد نظارت بر واردات خودروهای چینی به كشور هم توضیح داده كه هر خودرویی كه مقرر است به كشور وارد شود باید تاییدیه و ۸۵ فاكتور استاندارد داشته باشد، ما در این خصوص بسیار سختگیرانه عمل می نماییم.
حل مشكل قطعی برق شاید تا شب طول بكشد
طی روز گذشته و امروز به دنبال بارش باران و برف، با شكسته شدن شاخه های درختان شاهد خاموشی های پراكنده در استانهای قم، اهواز، خوزستان، زنجان، قزوین و استان تهران و البرز هستیم كه پیش بینی می گردد نهایتا تا آخر شب استان های مذكور برقدار شوند.
در این باره مدیرعامل شركت برق استان البرز اعلام نموده كه علی رغم این كه هم اكنون همكاران ما مشغول بازسازی ایرادات وارد شده به تاسیسات برق هستند اما باید اعلام نمود كه تا آخر بارش برف برق كرج به صورت كامل وصل نخواهد شد، چون كه با بارش برف و شكستن شاخه ها امكان صدمه رسیدن به تاسیسات برقی وجود دارد.
همچنین به دنبال بارش برف شاهد خاموشی های پراكنده در كرج هستیم كه به قول مسئولان با به انتها رسیدن بارش ها بعد از دو ساعت برق رسانی به منطقه به صورت پایدار صورت خواهد گرفت. در هر حال برپایه وعده مسئولان برقی این مشكل تا آخر شب برطرف خواهد شد و برای این مهم هم اكیپ های عملیاتی در استان های مختلف مشغول به كار شدند.
حباب قیمت مسكن برگشت
در حوزه مسكن اما شرایط بررسی شرایط بازار مسكن شهر تهران نشان داد كه در اسفندماه این بازار دچار سكته ماهیانه شده و به علت جهش یكباره قیمت ارز شاهد كوچ سرمایه های غیرمصرفی به بازارهای طلا و ارز بودیم كه سبب افت ۳۳ درصدی معاملات نسبت به ماه قبل بود. همینطور خرید و فروش مسكن در اسفندماه نسبت به میانگین سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۱.۳ درصد كاهش پیدا كرد.
همچنین معاملات مسكن در اسفندماه ۱۱.۳ درصد نسبت به میانگین سال ۱۳۹۶ كاهش داشته و سهم واحدهای قدیمی ساز از كل معاملات مجموعا ۵۵.۸ درصد افزایش یافت كه نشان داده است قیمت مسكن كه از اوایل سال ۱۳۹۵ به كف نزدیك شده بود مجددا دچار حباب شده است.
از سوی دیگر اثر التهابی بازار ارز در بازار مسكن به شكل افت شدید معاملات و جهش قیمتها بروز پیدا كرد. به دنبال تصمیم مالكان برای همپوشانی قیمت مسكن با تحولات جاری اقتصاد كه مهمترین آن در رشد قیمت ارز بروز یافته بود، قیمت پیشنهادی مسكن در انتها سال قبل تا ۵۰ درصد و قیمت قطعی تا ۴۱ درصد رشد نشان داد. متوسط قیمت مسكن شهر تهران در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ هم ۲۶ درصد افزایش یافت.
چنانچه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان را در نظر بگیریم یعنی سكه هم اكنون ۴۵۰ هزار تومان حباب دارد و روی كاغذ باید فعال اقتصادی از خرید سكه اجتناب كند و بازار سكه دچار افت خواهد شد. در آن صورت می توان انتظار داشت كه سرمایه ها وارد بازارهای مسكن و بورس شود.
تولید موتورسیكلت های بدون یورو ۴ متوقف گردید
از ابتدای سال ۱۳۹۶ تولید موتورسیكلت های كاربراتوری متوقف گردید و از آن زمان تابحال موتورسیكلت های عرضه شده به بازار با موتور انژكتور تولید شدند. علت این تصمیم میزان آلایندگی بیش از اندازه موتورسیكلت های كاربراتوری بود تا با تولید موتورسیكلت های انژكتوری بتوان از آلودگی هر چه بیشتر هوا بخصوص در پایتخت جلوگیری كرد.
از جانب دیگر برپایه مصوبه هیات دولت از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۳ تا آخر سال ۱۳۹۶ تولید موتورسیكلت ها برپایه استانداردهای یورو ۳ بلامانع بوده اما از ابتدای سال ۱۳۹۷ كلیه موتورسیكلت های تولیدی باید برپایه استاندارد روز اتحادیه اروپا كه هم اكنون یورو ۴ است، تولید شوند. براین اساس از ابتدای سال جاری هیچ تولیدكننده ای نباید موتورسیكلتی را كه استاندارد یورو ۴ ندارد تولید و به بازار عرضه نماید. بر این اساس امروز خبر رسید كه تولید موتورسیكلت هایی كه استانداردهای یورو ۴ را نداشته باشند متوقف گردید.
باید منتظر ماند و دید كه در صورت موافقت هیات دولت با این درخواست تولیدكنندگان موتورسیكلت چه سرنوشتی در انتظار موتورسیكلت هایی خواهد بود كه هم اكنون برپایه استاندارد یورو ۳ قابلیت تولید دارند. این كه آیا تا زمان توانمند شدن موتورسیكلت سازان در ارتباط با محصولات یورو ۴ همچنان موتورسیلكت ها با استاندارد یورو ۳ تولید یا عرضه خواهند شد، هیات دولت با تولید این دست از موتورسیكلت ها و یا حتی درخواست موتورسیكلت سازان موافقت خواهد كرد؟
در هرحال موتورسیكلت های تولید شده با استانداردهای یورو ۴ آلایندگی كمتری داشته باعث بهبود وضعیت هوا می شوند؛ موتورسیكلت هایی كه مقرر است با استاندارد یورو ۴ تولید شوند باید سه تغییر در خود داشته باشند كه شامل افزایش كیفیت كاتالیست، اجرای سیستم OBD و اضافه كردن محفظه كنیسترس و از این طریق بتوانند استانداردهای یورو ۴ را پاس كنند.
ثبت سفارش از سرگرفته شد
با توجه به مصوبه اخیر هیات دولت هفته گذشته مقررات ۱۵ گانه ای برای واردات و صادرات در نظر گرفته شد كه براین اساس برای انطباق سامانه جامع تجارت با مقررات جدید برای مدتی امكان ثبت سفارش در این سامانه وجود نداشت. ثبت سفارش های واردات و صادرات كالا كه از هفته پیش متوقف شده بود، بار دیگر از سرگرفته شد.
بر این اساس با عنایت به اعمال تغییرات مربوطه در بخش تجاری سامانه جامع تجارت و همینطور سامانه ثبتارش، از ساعتی قبل امكان ارسال درخواست های افتتاح به سامانه ثبتارش فراهم گشته است. البته هم اكنون امكان ویرایش درخواست های قبلی وجود نداشته و بعد از پیاده سازی تغییرات مربوطه اطلاع رسانی لازم در این زمینه صورت خواهد گرفت.
نكته دیگر آنكه برپایه مصوبات اخیر هیات وزیران در تاریخ ۲۲ فروردین ماه سال جاری و به منظور ساماندهی بازار ارز، تغییراتی در بخش عملیات تجاری سامانه مربوطه اعمال شده است. همچون این تغییرات می توان به تغییرات صورت گرفته در مقادیر و نوع عملیات ارزی اشاره نمود. در این بخش گزینه بدون انتقال ارز به گزینه های قبلی اضافه شده و گزینه غیربانكی كه در گذشته وجود داشت حذف گردیده است.
برداشت كلزا هم رسید/ قیمت و پولی در كار نیست
نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی بعد از حدود هفت ماه تاخیر و كش و قوس هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و با وجود اظهارات سخنگوی دولت در خصوص افزایش نیافتن قیمت گندم، یك مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد كه حجتی همچنان روی حرف های خود برای افزایش یافتن نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی اصرار دارد اما هنوز هیچ چیز در این زمینه قطعی و ابلاغ نشده است.
در این باره حسن حنان، معاون شركت بازرگانی دولتی امروز اعلام نموده كه گندم و كلزا خریداری شده اما همچنان منتظر ابلاغ نرخ های خرید تضمینی محصولات كشاورزی در سال زراعی جاری هستیم تا بتوانیم از حالت خرید علی الحساب خارج شویم و بهای محصول كشاورزان را پرداخت نماییم.
بر این اساس خرید گندم و كلزا از هفت استان شامل ایلام، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، كرمان و هرمزگان شروع شده كه به نرخ خرید تضمینی سال زراعی گذشته تحویل گرفته شده و استان هایی مانند یزد هم بزودی به جمع فروشندگان گندم می پیوندد.1397/01/28
14:48:14
5.0 / 5
4710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پلات