نایب رییس اتحادیه املاك:

مسكن در تیرماه راكد می گردد

مسكن در تیرماه راكد می گردد

پلات: نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: با عنایت به رشد حباب گونه قیمت مسكن كه منجر به كاهش ۲۲ درصد معاملات خردادماه نسبت به اردیبهشت شد، این روند در تیرماه هم ادامه یافته و پیش بینی می نماییم كه در این ماه بازار مسكن با ركود مواجه شود.


حسام عقبایی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: رشد قیمت مسكن در اسفندماه ۱۳۹۶ حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد بوده و در اردیبهشت ماه هم نسبت به اسفند ماه شاهد افزایش حدود ۳۰ درصد قیمت بودیم. یعنی اردیهبشت ماه قیمت مسكن نسبت به ماه های پایانی سال قبل حدود ۶۰ درصد افزایش یافته و این وضعیت تا خردادماه ادامه پیدا كرد. با عنایت به رشد نامتعارفی كه در اسفندماه ۱۳۹۶ و اردیبهشت ۱۳۹۷ به وقوع پیوست، بازار مسكن به سمت و سویی رفت كه یك عده از خریداران را به سمت خود جذب كرد ولی اواخر خردادماه و با ورود به تیرماه وارد یك دوره ركود شدیم و حتی در خردادماه شاهد كاهش ۲۱ درصدی حجم معاملات بودیم.
وی اضافه كرد: به اعتقاد من در تیرماه وضعیت معاملات سیر صعودی نخواهد داشت و با ادامه ی روند فعلی به ركود می رسد. دلیلش هم این است كه وقتی قیمت خانه نامتعارف و حباب گونه رشد می كند قاعدتا بخشی از خریداران وارد نمی شوند یا قدرت خریدشان اجازه نمی دهد كه ورود كنند.
نایب رییس اتحادیه املاك با بیان این كه بازار مسكن شرایط ملتهبی را تجربه می كند اظهار داشت: اوضاع به گونه ای است كه مالكانی كه خانه های خویش را برای فروش به دفاتر مشاور املاك سپرده اند هر روز رجوع می كنند و قیمت های پیشنهادی را بالا می برند. بنابراین متقاضیان از خرید خودداری می كنند. پیش بینی من این است كه قیمت مسكن حداقل تا شهریورماه دیگر رشد چهار ماه اخیر را نخواهد داشت. مالكینی هم كه در بلاتكلیفی اقتصاد كلان كشور به سر می برند و وضعیت بازارهای سكه و ارز سبب شده تا شرایط خویش را با آن تطبیق دهند هرچقدر هم كه قیمت ها را بالا ببرند خریدار نمی تواند خویش را با آن مطابقت دهد. بنابراین اگر قیمت افزایش نیابد، معاملات با روند ثبات نسبی ادامه پیدا می كند. در غیر این صورت به سمت و سوی ركود می رود.
عقبایی تصریح كرد: مالكین از تطبیق شرایط با سایر بازارهای موازی خودداری كنند. این روشن گری وظیفه مشاوران املاك است كه بتوانند شرایط خریداران، اقتصاد مسكن و بازدهی سرمایه را برای مالكان توضیح دهند و آنها را نسبت به آینده این بازار توجیه كنند. البته علت اصلی نوسانات بازار مسكن به نبود برنامه ریزی در دولت برمی گردد. تا زمانی كه برنامه، طرح و چشم انداز كلان در بخش مسكن نداشته باشیم قاعدتا باید با نابسمانی ها و ناهنجاری ها كنار بیاییم.1397/04/11
22:13:41
5.0 / 5
4390
تگهای خبر: بازار مسكن , خانه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پلات