معاون وزیر تعاون خبر داد:

تاسیس ۴۲۰۰ تعاونی جدید در كشور

تاسیس ۴۲۰۰ تعاونی جدید در كشور

پلات: معاون تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از تاسیس ۴۲۰۰ تعاونی جدید در كشور اطلاع داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، سیدحمید كلانتری در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون اظهار داشت: یكی از اشكالات روستاها و تعاونی های كشاورزی در بخش منابع آب و خشكسالی است كه تعاونی های آب بران روستاها مدیریت منابع آب را برعهده دارند. روستائیان در هر روستا تعاونی آب بران تولید می كنند كه نقش این تعاونی پشتیبانی از تبدیل شبكه آبیاری سنتی به آبیاری قطره ای و بارانی است كه با همكاری همه افراد روستا هزینه های اجرای این فرآیند كاسته می شود. همینطور در این بخش تعاونی های كشاورزی، آب، فاضلاب و مدیریت منابع مراتع و جنگل ها را داریم كه نقش آنها محدود كردن چرای دام روستائیان در بخش خاصی از مرتع برای دامداران بوده و در نهایت تولید علوفه بهینه شده و همینطور از منابع مرتع برای تولید ماهی و گیاهان دارویی استفاده می گردد.
وی با تاكید بر نقش تعاونی ها در كوچك سازی دولت و واگذاری پروژه ها به شركت های تعاونی اضافه كرد: در پنج سال قبل ۲۲ هزار و ۴۰۰ تعاونی جدید بوجود آمد كه در نتیجه ۷۶ درصد از نظر تعداد تعاونی رشد داشته ایم. همینطور ۳۵۳ هزار شغل جدید از محل اقتصاد تعاونی ها بوجود آمد كه رشد ۷۹ درصدی را نشان داده است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: در این پنج سال ۶ هزار و ۴۰۰ تعاونی جدید كشاورزی، ۴ هزار و ۴۰۰ تعاونی صنعتی، ۲۵۰ تعاونی معدن، ۶۸۰ تعاونی فرش دستباف و ۷ هزار و ۴۵۰ تعاونی خدمات در حوزه های مختلف اعم از آی تی، گردشگری، بهداشت و... همینطور ۲۵۶ تعاونی حمل و نقل به راه افتاده است.
كلانتری افزود: طی یك سال اخیر از شهریور سال قبل تا شهریور امسال ۴هزار و ۲۰۰ تعاونی جدید بوجود آمد كه ۷۳ هزار و ۸۰۰ شغل با خود به دنبال داشته است. همینطور روز گذشته با استفاده از ویدئوكنفرانس و با حضور سرپرست وزارت تعاون از ۴۲۵ طرح تعاونی جدید رونمایی گردید كه راه اندازی این تعاونی ها ۱۵ هزار و ۵۰۰ شغل جدید تولید خواهد نمود.
وی درباره وام ویژه اشتغال تعاونی های روستایی اظهار داشت: در طرح روستا تعاون ۴ هزار و ۸۰۰ تعاونی روستایی ثبت نام كرده اند كه تابحال ۹۱۶ میلیارد تومان از ۴ بانك عامل بخش كشاورزی، توسعه تعاون، صندوق كارآفرینی امید و بانك زیرمجموعه وزارت ارتباطات پرداخت شده و پرداخت ۱۴۰ میلیارد تومان دیگر هم مصوب شده است.
معاون وزیر تعاون با اشاره به اینكه ۱۱ میلیون نفر در كشور عضو تعاونی ها هستند، اظهار داشت: از آنجایی كه تعاونی ها را خود اعضا اداره و كنترل می كنند كمترین فساد در مجموعه تعاونی ها شاهدیم، همینطور شركت های تعاونی نقش موثری در فقرزدایی از مناطق محروم ایفا می كنند، چون كه با استفاده از پول های خُرد مردم تعاونی ها بوجود آمده و علاوه بر تولید اشتغال به جمع آوری نقدینگی هم می پردازند. با عنایت به اینكه تعاونی ها جزء SMEها هستند با هر تعاونی جدید به صورت میانگین ۱۴ تا ۱۵ شغل تولید می گردد.
وی درباره تعاونی های مسكن اظهار داشت: تابحال ۲ میلیون واحد مسكونی توسط تعاونی های مسكن تولید شده است و در مورد تعاونی های مسكن مهر هم پیش بینی می گردد تا آخر امسال پرونده مسكن مهر متعلق به تعاونی ها بسته شود.
كلانتری درباره مصوبه دولت در زمینه تخصیص ۲۵ میلیارد تومان به تعاونی های سهام عدالت از محل سود سهام عدالت كه از جانب مجلس با مخالفت روبرو شد، اظهار داشت: قرار بود این ۲۵ میلیاردتومان بعنوان كارمزد از محل سود مشمولان داده شود كه مبلغ ناچیزی است. این تعاونی ها مشكلات زیادی دارند و قرار بود سازمان خصوصی سازی آن را انجام دهد و ما فقط پیگیری می كردیم كه این مبلغ به دست آنها برسد اما با عنایت به اینكه استدلال مجلس این بود كه این پول به مردم متعلق می باشد، این مصوبه با مخالفت روبرو شد و باید سازمان برنامه و بودجه مبلغی را بعنوان جایگزین به تعاونی های سهام عدالت پرداخت كند كه سال قبل هم ۳۶ میلیارد تومان سازمان برنامه و بودجه به شركت های تعاونی سهام عدالت از محل بودجه عمومی پرداخت كرده بود.
به گفته كلانتری، ارزش سهام سهامداران شركت های سهام عدالت در سراسر كشور در مجموع ۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد می گردد.1397/06/12
20:58:23
5.0 / 5
4764
تگهای خبر: پروژه , تولید , جت , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات