قیمت مسكن باردیگر از آگهی ها حذف شد

قیمت مسكن باردیگر از آگهی ها حذف شد

پلات: بعد از چند روز كه قیمت مسكن در آگهی سایت های اینترنتی درج شد، مجدداً سایت ها مبادرت به حذف قیمت كردند و آگهی ها با عنوان توافقی منتشر می شود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ به دستور دادستانی قیمت مسكن و خودرو از آگهی سایت ها حذف و مجدداً روز ۲۱ اردیبهشت ابتدا قیمت به آگهی های املاك و سپس به خودرو بازگشت. امروز یك دفعه دیگر قیمت ها حذف گردیده است. البته در توضیحات بعضی آگهی ها هنوز قیمت دیده می شود. جلسه ای به همین دلیل با حضور مدیران سایت های اینترنتی در حال برگزاری است. تا لحظه ارسال این خبر علت برداشته شدن قیمت از طرف پلیس فتا و مرجع دیگری اعلام نشده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك در این خصوص اظهار نمود: دادستانی چند روز قبل كه موافقت نمود قیمت ها مجدداً به سایت ها برگردد این مساله را مشروط به اعلام قیمت برمبنای معاملات قطعی كرد كه در واقع قیمت ها حقیقی باشد. اما می بینیم كه بعضاً قیمت های اعلامی، بالاست. قرار شد سایت املاك و مستغلات بعنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد كه باید مقداری تقویت شود.
مصطفی قلی خسروی اضافه كرد: معتقدیم كه قیمت باید از آگهی ها حذف شود؛ برای اینكه از زمانی كه قیمت برداشته شد شاهد آرامش و ثبات بازار بودیم. درج قیمت پیشنهادی بطور دائم منجر به رقابت كاذب در بازار مسكن می شود؛ در صورتیكه سایت املاك و مستغلات و هم چنین كد رهگیری می تواند، شفافیت بازار مسكن را افزایش دهد كه امیدواریم تمامی دستگاه های در رابطه با ما در این زمینه همكاری كنند.
خسروی در پاسخ به این سوال كه آیا توافقاتی از جانب اتحادیه با بعضی سایت ها صورت گرفته یا خیر؟ اظهار داشت: هیچ توافق یا تفاهم نامه ای بین اتحادیه املاك و سایت های اینترنتی انجام نشده و اخباری كه در این خصوص اعلام می شود را تكذیب می نماییم.
بنابراین گزارش، بعد از آن كه روز ۱۲ اردیبهشت ماه درج قیمت در آگهی های فروش ملك و خودرو در سایت های اینترنتی ممنوع گردید، مجدداً روز ۲۱ اردیبهشت ماه مشروط به لحاظ شرایط چهارگانه، سایت ها مجاز شدند تا قیمت گذاری از سر بگیرند. اعلام آگهی هایی كه با كد ملی و شماره موبایل در دو دسته بندی خودرو و املاك احراز هویت شده اند، اعمال سقف قیمت برای خودرو ها برمبنای قیمت اعلامی اتحادیه خودرو، نمایش بازه و میانگین قیمت املاك برمبنای معاملات اختتام پذیرفته ای كه از طرف وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود و سختگیری بیشتر در اعمال هزینه ثبت آگهی برای كسانی كه بیش از اندازه مورد نیاز عموم، مبادرت به درج آگهی می كنند همچون این شروط عنوان شده است.
با این كه كارشناسان سركوب قیمتی را راهكاری مؤثر برای كنترل بازار مسكن در بین مدت و طولانی مدت نمی دانند، حفظ این بازار از سم آگهی های كاذب، دلبخواهی و بی هویت، ضروری به نظر می رسید. منحنی قیمت مسكن شهر تهران در هفته های اخیر بطور محسوسی رو به بالا حركت می كرد كه یكی از دلیلهای آن درج آگهی های كذایی عنوان می شد تا این كه میانگین قیمت ها به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در فروردین ماه رسید و موجب شد معاملات ۳۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش پیدا كند. با این وجود در اردیبهشت ماه نیز بازار مسكن ركود تورمی را در پیش گرفت. در ادامه، دادستانی دستور حذف قیمت آگهی ها در سایت های فروش مسكن و خودرو را صادر كرد. به دنبال این اقدام، بنا بگفته رئیس اتحادیه نمایشگاه داران، فروشندگان خودرو قیمت ها در بازار خودرو كاهشی شد و طبق گفته رئیس اتحادیه املاك و هم چنین واسطه های ملكی، بازار مسكن نیز به ثبات قیمتی رسید.
گزارش های میدانی از بازار مسكن از آن حكایت می كند پس از ۱۲ اردیبهشت ماه كه قیمت از آگهی ها برداشته شد، هرچند قیمت ها پایین نیامده اما بالا هم نرفته است.
منبع:

1398/02/28
14:32:28
5.0 / 5
4244
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پلات