آغاز تب وتاب در بازار اجارهبعلاوه قیمت

آغاز تب وتاب در بازار اجارهبعلاوه قیمت

به گزارش پلات كسادی خرید و فروش مسكن، منجر به اثر تورمی در بازار اجاره شده و به نقل از دفاتر املاك نرخ های اجاره در دو هفته اخیر روند صعودی داشته است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با نزدیك شدن به فصل جابه جایی، بازار اجاره در راه صعود قیمت قرار گرفته و بر مبنای مشاهدات میدانی، نرخ های اجاره در دو هفته اخیر ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. معاملات قطعی هم نشان داده است نرخ اجاره آپارتمان های كمتر از ۵ سال ساخت در شمال تهران متری ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان، مناطق میانی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان در هر متر مربع و مناطق جنوبی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان در هر متر مربع است. هرچند در بعضی موارد بر مبنای موقعیت خانه، قراردادهای اجاره با نرخ های بالاتر منعقد می شود.
قراردادهای خرید و فروش مسكن در شهر تهران ۳۶ درصد نسبت به سال قبل كمتر شده است. هرچند تصور می شد با كساد شدن بازار خرید و فروش مسكن، آپارتمان ها وارد فاز اجاره شوند و نرخ ها بشكند، دفاتر املاك می گویند كه هرچه به سمت تیرماه و نزدیك شدن به فصل جابه جایی پیش می رویم تب بازار اجاره بالا می رود و موجران قیمت ها را می افزایند. به قول واسطه های ملكی، افرادی كه در ماه های اخیر به علت جهش قیمت ها موفق به خرید آپارتمان نشده اند به بازار اجاره روی آورده و تقاضا در این بخش طی روزهای اخیر بالا رفته است.
مظنه اجاره بها در تهران بر مبنای قراردادهای خردادماه ۹۸محلهمتراژسن بناودیعهاجاره ماهیانه (تومان)پونك۸۲ مترنوساز۲۵۵ میلیون-هاشمی۴۲ مترنوساز۵۰ میلیون۶۰۰ هزاردرختی۵۹ متر۱۰ سال۲۱۰ میلیون-آپادانا۷۳ مترنوساز۸۰ میلیون۲.۲ میلیونچالهرز۱۰۹ متر۹ سال۱۵۰ میلیون۴.۱ میلیونسهروردی۷۵ متر۱۳ سال۳۰ میلیونیك میلیونبلوارفردوس۷۶ متر۹ سال۵۰ میلیون۱.۸ میلیونتهرانپارس۵۵ متر۱۲ سال۱۰۰ میلیون-كاظم آباد۸۸ متر۱۵ سال۱۵۰ میلیون۲.۲ میلیونجوادیه۵۷ متر۱۸ سال۲۰ میلیون۱.۲ میلیون
طبق آمار بانك مركزی از بازار مسكن در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ اجاره بها در شهر تهران ۲۳ درصد و در كل كشور ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است. با این وجود دفاتر مشاور املاك از افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل خبر می دهند كه البته این رقم هم كمتر از نصف رشد قیمت خرید و فروش است. اما به علت پایین بودن توان اقتصادی اقشار اجاره نشین، كارشناسان پیشبینی می كنند كه امسال با كوچ طبقاتی مواجه شویم. سلمان خادم المله كارشناس اقتصاد مسكن می گوید: با عنایت به اینكه مسكن كالای ناهمگن به حساب می آید شاید امسال افزایش بیشتر از ۳۰ درصد اجاره بها را هم شاهد باشیم. خروجی این روند به كوچ طبقاتی منجر می شود. یعنی كسانی كه در مناطق شمال شهر اجاره نشین هستند به مناطق میانی می روند. اجاره نشین های وسط شهر به نقاط پایین مهاجرت می كنند و پایین شهری ها به بیرون از شهر پرتاب می شوند.
پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره
اما بر مبنای متن پیش نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتیكه مدت قرارداد اجاره از دو سال كمتر نبوده و هم چنین افزایش اجاره بها بیش تر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از جانب «كمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» نباشد، موجرین در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاك، معاف می گردند. با این وجود وزیر راه و شهرسازی گفته است: نمی توان برای قراردادهای اجاره سقف مشخصی تعیین كرد. عمده كارشناسان هم چنین نظری دارند.
طبق متن پیش نویس وزارت راه و شهرسازی، مالكان مجتمع های مسكونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیش تر كه با رعایت الگوی مصرف مسكن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسكونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع و در سایر شهرها تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاك اجاری معاف می باشند، مشروط بر آنكه اولاً میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از جانب «كمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» متشكل از نماینده كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده كمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی (رئیس كمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی (دبیر كمیته)، نماینده شورایعالی استان ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاك، نماینده دادستانی كل كشور، نماینده بانك مركزی و نماینده سازمان پشتیبانی از مصرف كندگان و تولیدكنندگان، نباشد.
دوماً حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار كمتر از دو سال نباشد مگر این كه مستأجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره باشد و سوم یك نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاك) در زمان عرضه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه عرضه شود. این لایحه در حال بررسی در كمیسیون اقتصاد هیأت دولت می باشد.1398/03/20
12:10:08
5.0 / 5
4203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات