گزارش میدانی مهر

پایه نرخ بلیت قطارهای 5ستاره از 350هزار تومان، قطار4ستاره نایاب شد

پایه نرخ بلیت قطارهای 5ستاره از 350هزار تومان، قطار4ستاره نایاب شد

پلات: در صورتیكه معاون مسافری شركت راه آهن، از گردنگیر رعایت سقف قیمت برای بلیت قطارهای 5ستاره آگاهی داده بود، بلیت این قطارها برای امروز (19 تیر 98) و فردا(20 تیر 98) از 350هزار تومان آغازمی شود.به گزارش پلات به نقل از مهر، اجبار شركت راه آهن به شركت های حمل و نقل ریلی در خصوص «از رده خارج سازی» واگن های مسافری بالای ۳۰ سال طی سه سال قبل و اعمال برخی محدودیت ها بر سر قراردادهای خارجی این حوزه، سبب شده تا بخش حمل و نقل ریلی مسافری با كمبود ناوگان مواجه شود؛ از طرف دیگر، با عنایت به اتمام پروسه ستاره دار كردن قطارهای مسافری و گردنگیر این شركت ها به درج ستاره بر روی بلیت قطار، هم اكنون قطارهای ۵ ستاره طبق قانون، از رعایت سقف قیمتی معاف هستند و می توانند در روزهای پیك سفرها، با قیمت های دلخواه بلیت قطارهای خودرا به فروش برسانند.
این اتفاقات در حالی رخ داده است كه میرحسن موسوی، معاون مسافری شركت راه آهن در نشست خبری خود با خبرنگاران، از طراحی دستورالعملی در خصوص گردنگیر شركت های حمل و نقل ریلی برای رعایت سقف قیمت بلیط قطارهای ۵ ستاره آگاهی داده بود. بگفته وی، قیمت بلیت قطارهای ۵ ستاره به صورت آزاد تعیین می شود، ضمن اینكه بلیت این قطارها سقف قیمتی ندارند؛ اما حداكثر قیمت بلیت قطارهای ۵ ستاره نباید بیشتر از سه برابر قیمت بلیت قطارهای ۴ تخته ۴ ستاره باشد.
با این حال، امروز و فردا (۱۹ و ۲۰ تیرماه) با عنایت به درپیش بودن ایام میلاد امام رضا (ع) و اتمام كنكور سراسری و امتحانات اختتام ترم دانش آموزان و دانشجویان و فراغ بالی كه درانتها هفته برای خانواده ها و در نتیجه ایام پیك سفرهای تابستانی ایجاد شده، همه بلیت های قطارهای ۲، ۳ و ۴ ستاره تهران - مشهد (كه قیمت آنها از طرف شورای عالی ترابری و ستاد تنظیم بازار تعیین می شود) به فروش رفته و صرفاً بلیت قطارهای ۵ ستاره (كه نرخ آزاد و شناور دارند) باقی مانده است. به شكلی كه مسافران چاره ای جز خرید این بلیت ها ندارند.
قیمت بلیت سفر یك طرفه قطار ۵ ستار تهران- مشهد در روز جاری (۱۹ تیرماه) از ۳۵۰ هزار تومان (صرفاً برای مسیر رفت) آغاز می شود و برای پكیج هایی كه بلیت قطار همراه با بسته اقامت یك شبه در هتل، در آنها قرار دارد، در مورد هتل های ۴ ستاره به ۴۷۰ هزار تومان و برای هتل های ۵ ستاره به ۵۰۵ هزار تومان می رسد.
همچنین قیمت بلیت قطار ۵ ستاره تهران -مشهد برای فردا ۲۰ تیر برای بلیت های یك طرفه و بدون بسته اقامت ۴۵۰ هزار تومان و برای بلیت همراه با هتل بین ۵۷۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.
گفتنی است با وجود قیمت بالای بلیت این نوع قطارها، استقبال خوبی از طرف مسافران صورت گرفته و از ظرفیت این قطارها بین دو تا ده نفر در هر رام قطار باقی مانده است.


همچنین بلیت سیستمی هواپیما مسیر تهران - مشهد نیز در روز جاری (۱۹ تیرماه ۹۸) بین ۶۲۰ تا ۷۲۰ هزار تومان از طرف شركت های هواپیمایی به فروش می رسد.
این در حالی است كه بگفته رئیس سازمان هواپیمایی كشوری، علت بالا بودن قیمت بلیت هواپیما در ماه های گذشته، فروش چارتری بلیت به برخی آژانس های هواپیمایی از طرف ایرلاین ها بود كه با وجود ممنوعیت فروش بلیت چارتری از شروع بهمن ماه سال قبل به دستور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و گردنگیر شركت های هواپیمایی به فروش بلیت سیستمی، همچنان برخی ایرلاین ها در روزهای پیك مبادرت به فروش بلیت هواپیما به نرخ دلخواه می كنند.
این در حالی است كه علی عابدزاده روز گذشته اعلام نمود كه ۸۰ درصد بلیت های هواپیما به صورت غیر چارتری فروخته شده و به سبب منصفانه بودن قیمت بلیت هواپیما، سفرهای هوایی از سبد خریدهای خانوارها حذف نشده است!منبع:

1398/04/19
14:50:05
5.0 / 5
4582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پلات