مسكن از چشم افتاد بازار بورس توجه ها را به خود جلب كرد

مسكن از چشم افتاد بازار بورس توجه ها را به خود جلب كرد

پلات: خروج نوسان گیران از بازار مسكن این پیام را به فعالان اقتصادی می دهد كه خانه به اشباع قیمت رسیده اما در سوی مقابل چشم انداز بورس، افزایشی است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، شاخص كل بورس تهران از تیرماه سال قبل تا كنون ۲.۳ برابر، قیمت مسكن ۱.۹ برابر، قیمت دلار ۱.۴ برابر و قیمت طلا ۱.۶ برابر شده است. جدا از آن كه روی كاغذ، بازار سهام افزایش بیشتری داشته، از شروع امسال تا كنون نیز منحنی قیمت ها در تالار شیشه ای صعودی بوده است.
از طرف دیگر اوضاع فعلی بازارهای رقیب بورس، یعنی مسكن، طلا و ارز این گمانه را تقویت كرده كه این حوزه ها به اشباع قیمت رسیده اند. از سال قبل تا كنون معاملات مسكن شهر تهران به حدود یك سوم كاهش یافته است. تیرماه سال قبل ۱۳.۵ هزار مورد خرید و فروش ملك در پایتخت انجام شد كه این رقم در تیرماه امسال به ۴.۸ هزار مورد رسیده است. واسطه های ملكی می گویند كه با عنایت به نبود مشتری و چشم انداز ركودی بازار مسكن، دلالان بطور كامل از بازار خارج شده اند. سلمان خادم المله، كارشناس اقتصاد مسكن می گوید: به سبب ثباتی كه در بازار مسكن به وجود آمده و احتمال نزول قیمت وجود دارد، خروج فروشندگان از این بخش و ورود به بازارهای مولد می تواند سوددهی بهتری برای آنها داشته باشد.
در طلا و جواهر نیز ركود سنگینی حاكم شده و بنا بگفته رئیس اتحادیه طلا، در ماه های اخیر میزان خرید و فروش حدودا صفر شده است. در بخش ارز هم امسال همانند سال قبل شاهد هجوم چندانی از طرف خریداران نیستیم و تاثیر متغیرهای سیاسی بر بازار به حداقل رسیده و دیگر شاهد نوسانات شدید هفتگی و ماهیانه نیستیم. هم چنین طبق وعده بانك مركزی، بازار متشكل ارزی تا چند روز آینده راه اندازی می شود كه می تواند در كنترل قیمت ارز موثر باشد.
اما بورس تهران در ماه های اخیر روند صعودی به خود گرفته و اغلب نمادها افزایشی هستند. هم اكنون شاخص كل بورس تهران ۲۵۲ هزار و ۸۰۰ واحد است كه با عنایت به حدود ۱۰۷ هزار واحد تیرماه سال قبل، رشد ۲.۳ برابری معادل ۱۳۶ درصد را نشان داده است. در صورتیكه تیرماه امسال مسكن تهران ۹۵ درصد، طلا ۶۱ درصد و دلار ۴۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد كرده اند. البته كاهش سرعت افزایش قیمت ها در بازارهای رقیب سهام به سبب آن است كه سال قبل بخش قابل توجهی از افزایش قیمت در این بخش ها اتفاق افتاده و به اشباع قیمتی رسیده اند.
اگرچه اقتصاد ایران در شرایط ركودی قرار دارد اما پیش بینی صندوق بین المللی پول از آن حكایت می كند از سال آینده بعد از دو سال از ركود خارج می شود و رشد آن تا سال ۲۰۲۴، مثبت خواهد بود. نرخ رشد اقتصاد ایران برای سال ۲۰۱۹ میلادی منفی ۶ درصد پیش بینی شده اما برای سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، صندوق بین المللی پول پیش بینی كرده رشد اقتصادی ایران به ترتیب معادل ۰.۱۹۴ درصد، ۰.۸۵۸ درصد، ۰.۹۶۷ درصد، ۰.۹۷۳ درصد و ۱.۰۸۳ درصد باشد.
عبور آرام اقتصاد ایران از ركود، عرصه را برای فعالیت های مولد باز می گذارد و احیانا بازار سهام، تنها بازاری خواهد بود كه می تواند به مدت حداقل ۱۰ فصل دارای ظرفیتی بالاتر از بازارهای غیرمولد باشد.
منبع:

1398/05/10
00:40:46
5.0 / 5
4217
تگهای خبر: بازار مسكن , خانه , شهر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پلات