معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد از طرح ملی مسكن در شهرهای جدید

آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد از طرح ملی مسكن در شهرهای جدید

به گزارش پلات مدیر عامل شركت عمران شهرهای جدید از آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن در شهرهای جدید اطلاع داد.به گزارش پلات به نقل از بانك عامل بخش مسكن، حبیب الله طاهرخانی درباره وضعیت و مراحل ساخت و پیشرفت پروژه های مربوط به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن در شهرهای جدید اعلام نمود: در فاز اول ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسكونی از برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن در شهرهای جدید شروع شده است و جانمایی پروژه های ساختمانی مشمول این برنامه در هر یك از ۹ شهر جدید مشخص شده است. البته این جانمایی در وضعیت فعلی به معنای عدم ساخت و ساز در سایر شهرهای جدید نیست بلكه متناسب با پیشرفت كار و نیازسنجی و همینطور فازهای بعد برنامه، برای دیگر مناطق شهری هم تصمیم مناسب اتخاذ خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه ساخت و سازهای مسكونی در شهرهای جدید در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید مسكن یك فرق اساسی با طرح مسكن مهر در این شهرها دارد، اظهار داشت: در طرح مسكن مهر، سازنده های مسكن به شكلی نقش پیمانكار داشتند و سرمایه گذار تلقی نمی شدند ضمن آنكه در آن طرح، نوعی تضمین فروش به سازنده ها داده شد در خصوص اینكه واحدهای مسكونی ماه ها پیش از تكمیل فرایند ساخت، از سوی دولت به متقاضیان واجد شرایط، پیش فروش شده بود. اما در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، زمین های متعلق به شركت عمران شهرهای جدید بعنوان سهم دولت به سازنده ها واگذار می شود و ساخت و ساز به شكل مشاركتی خواهد بود. سازنده ها پس از اتمام فرایند ساخت مسكن در این برنامه، بخشی از واحدهای مسكونی را بعنوان سهم خود در اختیار می گیرند و بخش دیگری از واحدها در ازای زمین های دولتی اختصاص داده شده به برنامه، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد تا به متقاضیان واجد شرایط و خانوارهای نیازمند مسكن ارائه شود.
طاهرخانی دومین تفاوت این برنامه با طرح مسكن مهر را فروش واحدهای مسكونی سهم سازنده ها به قیمت متعارف بازار عنوان نمود و اضافه كرد: هر چند همه هدف صفر تا صد برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، عرضه مسكن ارزان قیمت برای پشتیبانی از خانه دار شدن اقشار ضعیف و متوسط جامعه است اما این هدف با اختصاص زمین دولت به پروژه های خانه سازی و همینطور پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسكن محقق می شود. سازنده ها هم در فضای رقابتی می توانند واحدهای ساخته شده را به فروش برسانند. این رقابت سبب می شود سازنده ها از كم فروشی در كیفیت و خدمات ساختمان ها پرهیز كنند و ساختمان هایی كه در برنامه اقدام ملی ایجاد می شود همانند همه ساختمان های مسكونی در شهرهای مختلف، از كیفیت لازم و مشتری پسند برخوردار باشد. این در شرایطی است كه طرح های قبلی سال های گذشته كه سازنده، نقش سرمایه گذار داشت و پیمانكار دولت بود، پروژه هایی راه اندازی شدند كه از كیفیت و خدمات مناسب و قابل رقابت با یك ساختمان مسكونی شخصی ساز برخوردار نبودند.
مدیر عامل شركت عمران شهرهای جدید درباره جزئیات و آخرین وضعیت عرضه مسكن در این شهرها در جهت برنامه اقدام ملی تولید مسكن اظهار داشت: كار ساخت نزدیك به ۲۰ هزار واحد مسكونی (۱۹ هزار و ۹۳۶ خانه) در ۹ شهر جدید كشور شروع شده و همزمان مراحل آماده سازی زمین برای شروع ساخت ۵۹ هزار واحد مسكونی دیگر هم در شهرهای جدید شروع شده است. از این ۲۰ هزار واحد مسكونی جدید در حال ساخت در شهرهای جدید، كمترین واحدها به شهر جدید پردیس اختصاص دارد. در پردیس علاوه بر ساخت و سازهای مسكن مهر كه در جریان است، اخیرا ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسكونی جدید هم در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن شروع شده است. یكی از مهمترین علل تعریف حجم كم ساخت واحد مسكونی جدید در پردیس به ظرفیت مسكونی قابل بارگذاری در این شهر مربوط می شود. بیشترین پروژه مسكونی جدید تعریف شده در برنامه ۱۱۰ هزار واحدی شهرهای جدید برای فولادشهر اصفهان است كه بر این اساس ساخت ۷ هزار و ۱۳۴ واحد مسكونی در این شهر شروع شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: در شهر جدید بهارستان هم كار ساخت یك هزار واحد مسكونی شروع شده و در شهر جدید پرند در جنوب غرب تهران هم اخیراً كلنگ ساخت ۴ هزار و ۴۵۰ واحد مسكونی زمین زده شد. در شهر جدید هشتگرد در غرب استان البرز هم فعلاً ساخت و ساز ۵۲۰ واحد مسكونی در جهت برنامه اقدام ملی تولید مسكن شروع شده است. در شهرهای جدید گلبهار و سهند هم به ترتیب كار ساخت ۲ هزار و ۷۶۰ واحد و ۱۵۰۰ واحد مسكونی شروع شده است.
به گفته طاهرخانی، در شهر جدید صدرای شیراز هم ساخت و سازهای جدید مسكونی فعلاً با ظرفیت ۱۵۰۰ واحد مسكونی در جریان است. همینطور معادل ۸۰۰ واحد به ظرفیت مسكونی شهر جدید امیركبیر اضافه شده است.

1398/06/31
15:07:34
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: پروژه , تولید , جامعه , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات