مدیركل ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت كار خبر داد:

تاسیس ۳۴۰۰ تعاونی در چارچوب طرح روستا تعاون

تاسیس ۳۴۰۰ تعاونی در چارچوب طرح روستا تعاون

به گزارش پلات مدیركل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت كار از ایجاد ۳۴۰۰ تعاونی روستایی در چارچوب طرح روستا تعاون اطلاع داد و تثبیت و حفظ اشتغال و صیانت از فرصت های شغلی، تعاونی های موجود را مهمترین هدف طرح تاب عنوان نمود.مسلم خانی در گفتگو با ایسنا با تاكید بر استمرار طرح روستا تعاون اظهار نمود: طرح روستا تعاون مربوط به دوره زمانی خاص نیست و هدف از اجرای طرح این است كه بتوانیم نیازهایی كه در یك روستا وجود دارد را از راه سازماندهی مردم همان روستا و با تشكیل شركت های تعاونی پاسخ بدهیم؛ ازاین رو یك برنامه ادامه دار است كه باید استمرار یابد.

ایجاد ۳۴۰۰ تعاونی روستایی در چارچوب طرح روستا تعاون

وی اضافه كرد: طرح روستا تعاون در ابتدا با رویكرد ایجاد هزار روستا ـ هزار تعاونی شروع شد ولی امروز بیشتر از ۳۴۰۰ روستا در كشور بوجود آمده و تلاش بر این است كه به بحث زنجیره و ایجاد ارتباط بین آنها و تعاونی های شهری و فروش محصولاتشان بیش تر پرداخته شود چونكه تعاونی در روستا تشكیل می شود و اگر نتواند محصولاتش را بفروشد، بطور قطع دردسرهای زیادی ایجاد می شود و امكان دارد به انحلال تعاونی منجر شود؛ ازاین رو ایجاد پیوندهای عمودی و افقی بین تعاونی ها همچون تعاونی های روستایی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

مدیركل ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت كار از روستای مافی كندی بعنوان یكی از روستاهای بدون بیكار و موفق در طرح اشتغال روستایی و روستا تعاون نام برد و اظهار داشت: افزود: مافی كندی عملا یك خوشه بزرگ كسب و كار است كه توانسته با اشتغالزایی برای خانوارهای روستایی در صنعت مجسمه سازی عنوان روستای بدون بیكار را به خود اختصاص بدهد. مشابه همین پروژه در منطقه اشترمل همدان است كه كل مردم روستا حتی روستاها اطراف گردهم آمده و در حوزه صنایع چوبی و مبلمان فعالیت دارند.

به گفته وی طرح روستا تعاون یك برنامه كوتاه مدت نیست بلكه پروژه ای است كه كماكان ادامه دارد چون كار اصلی پس از تشكیل تعاونی است و سرپا نگه داشتن بنگاه و اتصال آن به بازار در مرحله بعدی كار اهمیت دارد.

صیانت از اشتغال بخش تعاون با اجرای طرح تاب

خانی در ادامه به طرح تاب اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح مخفف "تعاون، اشتغال و بازار" است كه صیانت از فرصت های شغلی تعاونی های موجود را در دستور كار دارد. هم اكنون بیشتر از یك میلیون و ۷۰۰ هزار شغل در بخش تعاون كشور بوجود آمده و طرح تاب درصدد تثبیت مشاغل موجود تعاونی و كمك به ایجاد شغل های جدید از راه زنجیره ارزش و تامین است.

به گفته خانی، تعاونی ها بعنوان كسب و كارهای مادر و بالادستی، می توانند كسب و كارهای كوچك و متوسط و خرد و خانگی را در زنجیره خود قرار بدهند و پیوند معناداری میان یك محصول از مرحله تامین مواد اولیه تا مرحله محصول نهایی و صادرات را به وجود آورند.

وی تصریح كرد: با عنایت به آنكه هدف طرح تاب تثبیت اشتغال و صیانت از اشتغال موجود و كمك به اشتغال جدید است، لازمه اش این است كه منابع مالی ارزان قیمت به آن تزریق شود تا تعاونی ها برایشان جذابیت داشته باشد و به این سمت و سو حركت كنند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، هدف از تدوین طرح تاب، تثبیت ۱.۷ میلیون شغل در بخش تعاون، ارتقای بهره وری و توسعه تعاونی های دانش بنیان، تكمیل طرح روستا تعاون با رویكرد پشتیبانی از تعاونی های اشتغالزای روستایی و عرضه تسهیلات هوشمند با رویكرد پشتیبانی از تولیدات بازار محور است. هم اكنون اجرای طرح نیازمند اختصاص بودجه و اعتبار است كه به علت محدودیت منابع مالی محدودیت منابع مالی، كمیته تخصصی شورای هماهنگی سران قوا اجرای آنرا به استفاده از محل اعتبارات اشتغال در تبصره ۱۸ قانون بودجه ارجاع داه است.
1398/07/13
14:50:20
5.0 / 5
4132
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات