كم رمق ترین مناطق در بازار مسكن پایتخت

كم رمق ترین مناطق در بازار مسكن پایتخت

پلات: بازار مسكن در تهران گرفتار ركود تاریخی شده؛ بطوریكه در 9 منطقه از مناطق 22 گانه پایتخت تعداد معاملات به كمتر از 100 فقره رسیده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، خرید و فروش در بازار مسكن شهر تهران ۶۴ درصد نسبت به سال قبل كاهش یافته است. ركود ناشی از جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت ها طی دو سال قبل تا حدی در بازار رخنه كرده كه در ۹ منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تعداد معاملات دو رقمی است. مهرماه ۱۳۹۸ منطقه ۲۲ كم رمق ترین منطقه در شهر تهران بود؛ بطوریكه تعداد قراردادهای خرید و فروش مسكن در این منطقه تنها ۳۰ فقره بوده است. در منطقه ۱۹ نیز فقط ۳۲ فقره معامله مسكن انجام شده است. در مناطق ۲۱، ۱۶، ۲۰، ۱۸، ۱۷، ۹ و ۱۲ نیز به ترتیب ۵۱، ۶۶، ۷۴، ۷۹، ۸۳، ۸۶ و ۹۶ فقره خرید و فروش به انجام رسیده كه نشان میدهد سهم پرتراكم ترین مناطق جمعیتی شهر تهران از ۳۴۰۱ قرارداد خرید و فروش آپارتمان در كل شهر تهران فقط ۱۷درصد بوده است.
افت بی سابقه تعداد مبایعه نامه ها در مناطق جنوبی شهر تهران به كاهش توان متقاضیان برمی گردد. این مساله در حالی به وجود آمده كه میانگین قیمت مسكن در هشت منطقه ی جنوبی از مناطق مذكور ۷.۱ میلیون تومان در هر متر مربع است و البته در منطقه ۲۲ متوسط قیمت ۱۰.۸ میلیون تومان گزارش شده است.
در سایر مناطق تهران نیز كه بیشتر از ۱۰۰ فقره معامله انجام شده بازار چنگی به دل نمی زند. مهرماه امسال در منطقه ۱۳ فقط ۱۱۸ فقره، در منطقه ۳ تعداد ۱۳۹ فقره، در منطقه ۱۱ بالغ بر ۱۴۳ فقره، در منطقه ۶ تعداد ۱۵۷ فقره، در منطقه ۱۴ بالغ بر ۱۷۷ فقره، در منطقه ۱ تعداد ۱۷۹ فقره و در منطقه ۱۵ بالغ بر ۱۹۵ فقره قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده است.
۴۵ درصد معاملات در پنج منطقه ی تهران
مهرماه امسال ۴۵ درصد معاملات مسكن شهر تهران در چهار منطقه ی ۵، ۲، ۴، ۱۰ و ۷ انجام شده كه بالای ۲۰۰ فقره مبایعه نامه در هریك از این مناطق به امضا رسیده است. در منطقه ۵ كه مطابق معمول بالاترین تعداد قرارداد خرید و فروش منعقد شده ۵۱۵ فقره معامله به انجام رسیده كه البته نسبت به مهرماه پارینه ۶۴ درصد كاهش یافته است. در مناطق ۲، ۴، ۱۰ و ۷ نیز به ترتیب ۳۱۱، ۲۶۷، ۲۴۲ و ۲۰۲ خانه در مهرماه ۱۳۹۸ فروخته شده كه به ترتیب ۶۵، ۶۸، ۶۴ و ۶۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش نشان میدهد.


مسكن در جنوب تهران ارزان شد
مهرماه امسال تورم بازار مسكن در اغلب مناطق جنوبی شهر تهران منفی شد. مطابق پیش بینی ها بعد از كاهش قیمت مسكن در مناطق شمالی تهران، روند افت قیمت به مناطق جنوبی سرایت كرد. مهرماه ۱۳۹۸ قیمت مسكن در ۱۰ منطقه واقع در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۲۱ و چهار منطقه واقع در نیمه شمالی شهر شامل مناطق ۴، ۵، ۷ و ۲۱ كاهش پیدا كرد بیشترین افت قیمت در منطقه ۲۱ با ۱۸ درصد كاهش ماهیانه رخ داد. هم چنین مناطق ۱۵، ۱۶ و ۲۲ به ترتیب ۱۱ درصد، ۷.۵ درصد و ۱۱ درصد كاهش ماهیانه قیمت را تجربه كردند.
مناطق ۴ و ۵ بعنوان كانون معاملات به ترتیب با كاهش ۱.۵ و ۶.۵ درصد قیمت نسبت به شهریورماه مواجه گشتند. الان میانگین قیمت آپارتمان در مناطق ۴ و ۵ به ترتیب ۱۳ و ۱۴.۶ میلیون تومان در هر متر مربع است. بررسی ها نشان میدهد تورم مسكن در مناطق مصرفی تهران منفی شده و نمی توان رشد ۰.۴ درصد معدل كل را به تمام مناطق تعمیم داد. مهرماه امسال قیمت خانه در مناطق یك تا سه پایتخت به ترتیب ۷.۶، ۹ و ۵.۳ درصد افزایش یافت كه در رشد میانگین قیمت كل موثر بود. اما با عنایت به حجم پایین معاملات در كل شهر تهران، افزایش یا كاهش قیمت ماهیانه نمی تواند ملاكی برای ارزیابی وضعیت كلی بازار تلقی شود.
منبع:

1398/08/15
20:26:11
5.0 / 5
4906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پلات