در گفت وگو با پلات تاكید شد

پرداخت بیمه بیكاری به كارگران لطمه دیده از كرونا

پرداخت بیمه بیكاری به كارگران لطمه دیده از كرونا

پلات: یك فعال حوزه كار پرداخت دو ماه بیمه بیكاری به كارگران لطمه دیده از كرونا را خواهان شد و بر لزوم حركت به سمت دولت الكترونیك و استقرار نظام یكپارچه الكترونیكی در كشور تاكید نمود.


علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیر كرونا بر اقتصاد و كسب وكارهای خیلی از كشورها همچون چین، اظهار داشت: ویروس كرونا نه تنها چین، بلكه ایران و خیلی از كشورهای دنیا را غافگیر كرده اما چین با كنترل شدید و قرنطینه، توانست بر این بیماری غلبه كند و جلوی گسترش كرونا ویروس را بگیرد، تا آنجا كه حتی در خانه را روی خانواده هایی كه همكاری نمی كردند قفل زد و مردم به شكل آنلاین غذا سفارش داده، خدمات خودرا دریافت نمودند و بوسیله دوركاری سركار حاضر شدند.
وی ادامه داد: دولت چین یكسری امكانات برای خانواده ها در مقابله با كرونا فراهم و یك نفر از اعضای خانواده را مسئول خرید مایحتاج كرد كه با لباس مخصوص و تجهیزات كامل ضد كرونا از خانه خارج می شد.
این فعال كارگری با اشاره به اینكه خیلی از كسب و كارها در چین در بستر فضای مجازی حفظ شدند، اضافه كرد: بااینكه اقتصاد چین از كرونا كم ضرر نكرده ولی آنها به سبب وجود زیرساختهای قوی اقتصاد، بنگاههای تعاونی، فعال بودن شبكه های مجازی و اینترنت و از همه مهمتر استقرار نظام و دولت الكترونیك توانستند در چنین شرایطی دوام بیاورند.
وی اشاره كرد: هرچه به سمت الكترونیكی شدن برویم نخستین آثار مثبت آنرا در تولید و بهره وری داخلی خواهیم دید. شرایط امروز ایجاب می كند كه به این سمت حركت نماییم و نظام یكپارچه الكترونیك را در كشور پیاده سازی نماییم.
اصلانی در ادامه درباره پشتیبانی از كارگران و مشاغل لطمه دیده از كرونا اظهار نمود: طبق اعلام مسئولان، مقرر شده تا به كارگرانی كه به كرونا مبتلا می شوند مقرری بیمه بیكاری پرداخت گردد و سازمان تامین اجتماعی قول مساعد داده تا در بحث مرخصی استعلاجی كارگران مبتلا به كرونا همكاری لازم را داشته و غرامت دستمزد ایام بیماری را پرداخت كند.
وی افزود: پیشنهاد ما برای پشتیبانی از كارگران لطمه دیده از كرونا این بوده كه برای دو ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ بیمه بیكاری به آنها پرداخت گردد تا هم بین واریز بیمه هایشان فاصله نیفتد و هم لطمه بیشتری نبینند و سازمان تامین اجتماعی باید در این خصوص تصمیم بگیرد.
بگفته این مقام مسئول كارگری برمبنای قانون بیمه بیكاری، به افرادی كه بطور غیر ارادی و در اثر بروز حوادث غیرمترقبه، كار خودرا از دست می دهند مقرری بیمه بیكاری پرداخت می شود پس وزارت كار و سازمان تامین اجتماعی باید درباب كارگران مشمول قانون كاری كه بیمه هایشان بوسیله كارفرما پرداخت می شود به تفاهم برسند تا برای دو ماه به آنها بیمه بیكاری پرداخت گردد.
اصلانی كارگران مشمول قانون كار شاغل در رستورانها، فست فودها، مراكز خدماتی و گردشگری و آرایشگاهها را همچون مشمولان دریافت بیمه بیكاری دانست كه باید حمایت شوند.
این فعال حوزه كار درعین حال با انتقاد از عدم كاهش ساعات كار كارگران در زمان اوج شیوع كرونا، اظهار داشت: در هفته های گذشته به استانداران اختیاراتی واگذار كردند و ساعات كار ادارات برای كارمندان دولت كاهش پیدا كرد ولی متاسفانه جامعه كارگری را نادیده گرفتند و بخش اعظمی از كارگران نسبت به این امر اعتراض داشتند.
وی اشاره كرد: وقتی ساعات كار ادارات و مراكز دولتی كاهش یافته و به دوركاری منجر گردیده است چرا كارگران همچنان باید ۸ ساعت مشغول كار باشند؟
بگفته اصلانی، باید با صدور بخشنامه ای به كارگاهها و كارخانه ها، كارگران دستكم تا اختتام فروردین ماه همچون ماه مبارك رمضان از كاهش ساعات كار برخوردار می شدند.
این فعال كارگری درانتها با انتقاد از كارفرمایانی كه كارگران را در شرایط حاضر مجبور به كار كردند تا تولیدشان متوقف نشود، از كارفرمایانی كه با هزینه شخصی، ماسك و دستكش و محلول ضدعفونی تهیه كرده و در اختیار كارگران خود گذاشتند، قدردانی نمود.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، وزارت كار بمنظور پشتیبانی از صاحبان كسب و كارهای متضرر شده از كرونا، ضمن شناسایی ۹۴۰ بنگاه لطمه دیده در رسته های مختلف، مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده كه در چارچوب اعطای تسهیلات و بیمه بیكاری خواهد بود.
قبل از این مدیركل روابط كار و جبران خدمت وزارت كار نیز گفته بود كارگران مبتلا به كرونا مشمول دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری شده و می توانند از مرخصی استعلاجی به شرط تایید سازمان تامین اجتماعی استفاده كنند.
منبع:

1398/12/24
15:13:53
5.0 / 5
3413
تگهای خبر: تولید , جامعه , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پلات