خانه در تهران متری ۱۵ و شش دهم میلیون تومان

خانه در تهران متری ۱۵ و شش دهم میلیون تومان

پلات: اسفند 1398 در شرایطی كه معاملات مسكن شهر تهران تحت تاثیر ویروس كرونا 24 درصد كاهش پیدا كرد، میانگین قیمت خانه با رشد ماهانه 8.7 درصد به 15 میلیون و 658 هزار تومان در هر متر مربع رسید.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، روند صعودی قیمت مسكن در شهر تهران كه از آذر ماه ۱۳۹۸ شروع شده بود در اسفند ماه نیز با وجود افت ۲۴ درصد ماهانه و كاهش ۲۱ درصد سالانه معاملات متوقف نشد.
مطابق اعلام دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر متر خانه در شهر تهران برمبنای معاملات انجام شده در اسفند ماه ۱۳۹۸ به ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۷ درصد و ۴۲.۲ درصد افزایش نشان میدهد.
تعداد معاملات مسكن پایتخت اما در آخرین ماه از سال قبل با كاهش ۲۴ درصد نسبت به بهمن ماه و افت ۲۱ درصد نسبت به اسفند ماه سال پیش از آن به ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره رسیده است.
كاهش ۳۵ درصدی سالیانه تعداد معاملات
ارزش ریالی معاملات انجام شده مسكن شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده كه نسبت بهمن ماه ۷.۵ درصد كاهش و نسبت به اسفند ماه سال پیش از آن ۱۸ درصد افزایش داشته است. از طرف دیگر ارزش كل معاملات مسكن شهر تهران در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۹۶ هزار میلیارد تومان بوده كه از رشد ۸.۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حكایت دارد.
با این وجود تعداد كل معاملات ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ كاهش داشته است. سال ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره معامله مسكن انجام شده كه نشان میدهد تعداد معاملات نسبت به سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۵ درصد كاهش داشته است.
همین طور در سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بوده كه از افزایش ۶۱.۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حكایت دارد.
اسفند ماه رتبه دوم رشد ماهانه قیمت
از آذر ماه ۱۳۹۸ مطابق همین گزارش روند صعودی قیمت مسكن شهر تهران بعد از چهار افت ماهانه پیش از آن، شروع شده است؛ بطوریكه نرخ رشد ماهیانه قیمت در آذر ماه ۶.۸ درصد، در دی ماه ۳ درصد، بهمن ماه ۳.۸ درصد و در اسفند ماه ۸.۷ درصد بوده است. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه قیمت از اردیبهشت ماه بود. اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ قیمت مسكن در عرض یك ماه ۱۱.۴ افزایش پیدا كرد.
این روند صعودی بعد از آن آغاز شد كه قیمت ارز متاثر از تغییر نرخ بنزین و افزایش تقاضا با رشد مواجه گردید كه تاثیر خودرا به شكل دو برابر شدن تعداد معاملات و رشد تدریجی قیمت در بازار مسكن پایتخت نشان داد.
با ورود ویروس كرونا از شروع اسفند ماه كه به از دست رفتن رونق معاملات شب عید انجامید، انتظار می رفت قیمت ها نیز به ثبات برسد اما بر خلاف انتظار در آخرین ماه از سال ۱۳۹۸ بازار مسكن شهر تهران درگیر ركود تورمی شد.
منبع:

1399/01/08
23:40:16
5.0 / 5
3447
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات