بازگشایی بازار مسكن با چاشنی سردرگمی

بازگشایی بازار مسكن با چاشنی سردرگمی

به گزارش پلات خریداران و فروشندگان واحدهای مسكونی از روز گذشته كه بازار مسكن بازگشایی شده به دنبال بروز رسانی اطلاعات خود هستند اما تغییر قابل ملاحظه ای در بازار مشاهده نشده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به دنبال تعطیلی حدود ۴۵ روزه بازار مسكن از روز گذشته همزمان با بازگشایی دفاتر املاك، تحركات محدودی برای آگاهی از نرخ های جدید شروع شده است.
در این بین برخی مالكان با لحاظ قرار دادن شرایط ابهام آلود سالجاری، نااطمینانی از شرایط اقتصاد كلان، انتظارات تورمی و احتمال تغییر قیمت دلار، در اقدام پیش دستانه قیمتهای پیشنهادی را مقدار اندكی بالا برده اند اما عمده فایل ها با نرخ های اسفند ماه عرضه شده است.
با این كه هنوز آماری از تعداد معاملات مسكن شهر تهران در فروردین ماه ۱۳۹۹ عرضه نشده و دفاتر املاك به علت انتشار كرونا از فعالیت منع شده بودند تخمین زده می شود كه تعداد قراردادهای خرید و فروش در نخستین ماه از سال ۱۳۹۹ از سقف ۲۰۰۰ فقره فراتر نرفته باشد.
واحدهای صنفی مشاوران املاك از آخر اسفند ماه اجازه فعالیت نداشتند؛ هرچند برخی دفاتر از نیمه اسفند ماه با عنایت به كسادی معاملات و نگرانی از بیماری كرونا تعطیل بودند. به هر حال دفاتر از روز ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ با رعایت پروتكلهای بهداشتی امكان بازگشایی یافتند. البته واحدهای صنفی داخل پاساژها اجازه فعالیت ندارند و این مجوز صرفاً برای واحدهای خارج از مجتمع های تجاری است.
دفاتر املاك با رعایت جوانب بهداشتی و درج كد رهگیری و سایر آیتمهای بهداشت حرفه ای برای خود و كاركنان امكان فعالیت دارند.
كارشناسان در شرایط كنونی سناریوهای مختلف و بعضاً متناقضی از آینده بازار مسكن عرضه می كنند. اما آنچه مسلم است این كه با عنایت به رفتارهای قبلی بازار مسكن، نوسانات بازارهای موازی به خصوص روند نرخ ارز در اثر گذاری بر قیمت ملك اجتناب ناپذیر است.
از طرفی تغییر قیمت نهاده های ساختمانی بعنوان عامل داخلی، شرایط اقتصاد كلان و تحولات سیاسی بعنوان عوامل خارجی در رفتار بازار مسكن تأثیر گذار خواهد بود. به صورت مثال برخی كارشناسان یكی از عوامل فاندامنتال در سمت و سوی بازار مسكن را انتخابات آمریكا در اواسط سالجاری عنوان می كنند و معتقدند كه اگر ترامپ انتخاب نشود و رئیس جمهور بعدی آمریكا به برجام برگردد احتمال ركود بیشتر معاملات، توقف رشد قیمت مسكن یا حتی كاهش قیمت وجود دارد.
نكته دیگر اینكه با عنایت به تعطیل بودن بازار مسكن در فروردین ماه هر نوع آماری شامل افزایش یا كاهش معاملات و نرخ مسكن نمی تواند ملاكی برای ارزیابی این بازار یا چشم انداز پیش روی آن در سال ۱۳۹۹ باشد و باید منتظر ماند تا تحولات بازار مسكن در اردیبهشت و خرداد ماه را مشاهده كرد.1399/02/01
14:11:09
5.0 / 5
3444
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , جت , رجا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات