خرید متری مسكن در بورس

خرید متری مسكن در بورس

به گزارش پلات به دنبال عرضه سهام پروژه های مسكونی در بورس، امكان خرید متری مسكن برای متقاضیان فراهم گشته است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، از روز ۱۶ اردیبهشت ماه سالجاری تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تأمین مالی پروژه های مسکن و حمل و نقل از راه بازار سرمایه انجام شد. در فاز اول مقرر است ۱۰۰۰ واحد مسکونی از این طریق تأمین مالی شود.
فعال کردن صندوق های زمین و ساختمان و تأمین زمین مورد نیاز تولید مسکن با اصلاح آئین نامه بر مبنای مشکلاتی که سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی داشت در جریان است. مدیران وزارت راه و شهرسازی معتقدند با اصلاح قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن تحرکی در بخش تولید مسکن ایجاد می شود و می توان علاوه بر تأمین مسکن تأمین خدمات و توسعه شهری را هم همزمان انجام داد.
هم اکنون تفاهمی با سازمان بورس انجام شده تا تأمین سرمایه مستقیم بخش خصوصی در صندوق زمین و ساختمان محقق شود. چنانچه بخش خصوصی و فعالان صنعت ساخت و ساز، بخشی از صندوق ها را اجاره کنند توان تأمین اعتبار صندوق ها وجود دارد.
از طرفی آن طور که محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - گفته است، امکان خرید و فروش سهام مسکن که تحت عنوان خرید متری مسکن شناخته می شد، در بازار سرمایه بوجود آمده است.
موافقان و مخالفان بورس مسکن چه می گویند؟
با وجود آن که عرضه پروژه های مسکونی و حمل و نقل در بازار سرمایه مخالفان چندانی ندارد، نگرانی بخش خصوصی آن است که این ابزار بیشتر در اختیار بخش دولتی قرار گیرد. سازندگان معتقدند در آن صورت رکود بخش مسکن از بین نخواهد رفت.
فرشید پورحاجت - دبیر کانون انبوه سازان - می گوید: هم اکنون هم برخی از شرکت های سرمایه گذاری مسکن در بورس فعالیت می نمایند اما اقدامات آنها تاثیری در خروج مسکن از رکود ایجاد نکرده است. معتقدم بورس مسکن بیشتر به نفع شرکتهای دولتی و بانک ها است که می تواند بنگاهداری بانک ها را تشدید کند.
او راهکارهای خروج مسکن از رکود را ایجاد مشوق ها، تسهیلات ارزان قیمت، رفع قوانین مزاحم و کاهش هزینه های خدمات مدیریت شهری و نظام مهندسی جهت استفاده از توان بخش خصوصی در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی دانست و اظهار داشت: طرح های دولتی قادر به پاسخگویی به نیاز سالیانه مسکن کشور نیست.
از طرفی سید حسین افضلی - عضو کمیسیون عمران مجلس - تأمین مالی پروژه های مسکونی را استراتژی دانست که در سایر کشورها هم تجربه شده و آثار مثبتی داشته است. وی با اشاره به حجم بالای نقدینگی سرگردان در کشور، بر ضرورت هدایت این نقدینگی در راه درست تاکید کرده و بورس مسکن را مسیر درستی می داند.1399/03/02
22:35:50
5.0 / 5
2501
تگهای خبر: پروژه , تولید , جت , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات