گزارش وزارت كار از تجربه كشورهای OECD

دولت ها اجاره مسكن را به حال خود رها نمی كنند

دولت ها اجاره مسكن را به حال خود رها نمی كنند

نتیجه یك مطالعه درباره مداخله دولت های عضو سازمان OECD در بازار اجاره مسكن نشان میدهد كه این كشورها در همه شرایط خصوصاً بروز بحران، مسكن را به حال خود رها نمی كنند.به گزارش پلات به نقل از مهر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی به بررسی اجمالی سیاست های دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار در مورد اجاره مسکن پرداخته است.
بر مبنای این گزارش، دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار، حتی در شرایط عادی نیز اجاره مسکن را به حال خود رها نکرده و در این بازار مداخله می کنند؛ چونکه صاحبان مسکن، قدرت چانه زنی بالایی داشته و از سویی مسکن جز کالاهای اساسی است. دولت ها در زمینه های کنترل اجاره بهای اولیه، میزان افزایش اجاره، خاصیت های قرارداد اجاره و کیفیت مسکن اجاره ای مقررات گذاری کرده اند.
این گزارش می افزاید: دولت ها بوسیله سیاست هایی نظیرساخت مسکن اجتماعی، اجرای اصول صحیح شهرسازی یا مداخله مستقیم در قیمت گذاری در شرایط قرارداد مداخله می کنند.
در این گزارش آمده است: نرخ افزایش اجاره بها در طول مدت قرارداد و یا دوره های افزایش اجاره در ۲۲ کشور از میان ۳۵ کشور مورد بررسی، برمبنای مقررات تعیین می شود.
در استرالیا، اتریش، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایرلند، هلند و امریکا کنترل اجاره بها در مورد قسمتی از واحدهای مسکونی اعمال می شود.
در آلمان، مقررات مربوط به اجاره مسکن در مناطقی اجرا می شود که بازار مسکن با فشار بالای تقاضا مواجه می باشد. در این مناطق اجاره فقط می تواند تا ۱۰ درصد بیشتر از نرخ تعیین شده برای هر منطقه باشد.
در ایالات متحده امریکا، مقررات کنترل اجاره مسکن در بعضی از شهرهای بزرگ اجرا می شود؛ اما به صورت یکنواخت در سطح ملی اجرا نشده است.
در ایرلند دولت در سال ۲۰۱۶ مقررات تنظیم اجاره بها را برای مناطق با تقاضای بالا برای مسکن اجاره ای تعیین کرده است، بر طبق این مقررات اجاره ها حدا کثر تا ۴ درصد در سال به مدت سه سال می توانند افزایش یابند.
این گزارش همین طور نتیجه می گیرد که در شرایط کرونا که اشکال متنوعی از مسائل اقتصادی خانوارها را تهدید می کند، تمهید و اجرای سیاستهای مناسب درحوزه اجاره بهای مسکن بیش از شرایط عادی ضروی است.
برای دیدن گزارش به اینجا مراجعه کنید.

1399/04/04
11:51:48
5.0 / 5
2394
تگهای خبر: بازار مسكن , جت , شهر , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پلات