سخنگوی كمیسیون اقتصادی:

باید سوداگران را از بازار مسكن بیرون نماییم

باید سوداگران را از بازار مسكن بیرون نماییم

سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اصرار كرد كه باید سوداگران را از بازار مسكن بیرون كشیده و فقط كسانی در بازار مسكن بمانند كه مصرف كننده هستند.


مهدی طغیانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اقدامات لازم برای ساماندهی بازار مسکن، بیان کرد: ساماندهی بازار مسکن در گام اول نیاز به یک برنامه طولانی مدت دارد ما تا زمانی که مشکل عرضه مسکن را حل نکنیم و به آسانی مسکن عرضه نشود با مشکل روبرو خواهیم شد.
ایشان سپس اظهار نمود: تا زمانی که زمین که مهمترین عامل موثر در قیمت مسکن می باشد با قیمت پایین در اختیار تولید کنندگان قرار نگیرد ما در عرضه با مشکل روبرو خواهیم بود، ولی زمانی که این مشکل را حل نماییم متوسط بطور دو سال طول می کشد تا خانه هایی که با زمین ارزان ساخته شده اند به بازار عرضه شوند. مسئله اصلی مسکن که بحث عرضه است در کمیسیون عمران در حال دنبال شدن است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد: اما آنچه که به کمیسیون اقتصادی مربوط می شود این است که ما سوداگران را از بازار مسکن بیرون بکشیم. یعنی فقط کسانی در بازار مسکن بمانند که مصرف کننده هستند. برای این امر طرحی در حال جمع آوری امضا است که همان قانون مالیات بر خانه های خالی را با اصلاحاتی تسهیل نماییم تا قانون آسان تر اجرا شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس در ادامه اشاره کرد: بجای اینکه کار را به اطلاعات دستگاه های مختلف گره بزنیم که ممکنست نواقصی داشته باشد و ما را به هدف نرساند، مهلتی تعیین می شود تا مردم در سامانه املاک و اسکان راه و شهرسازی وضعیت خودرا روشن کنند. بعنوان مثال بنده سرپرست خانوار هستم و کدملی و کدپستی خودرا وارد و موجر یا مستاجر بودن خودرا تعیین می کند. هرکس بعد از مهلت معین شده در سامانه ثبت نام نکرده باشد و هر محل ثبت نشده از نظر ما خانه خالی تلقی و مشمول مالیات می شود. هدف این است که دو و نیم میلیون واحد مسکونی ساخته شده که در دست سوداگران است بازگردد به چرخه استفاده مردم.
طغیانی در آخر اضافه کرد: همین طور بحث مالیات بر عایدی سرمایه را دنبال می نماییم تا حرکت های سوداگرانه ای که در بازار مسکن دنبال می شود و عایدی که از این محل بدست می آید و بیشتر از نرخ تورم است، از بین برود. گاهی ما ۶ ماه تورم داریم می گوییم هرچه شما در این ۶ ماه ضرر کردی اشکال ندارد ولی مازاد آن مشمول مالیات است. در سایر کشورها نیز ۹۰ درصد عایدی سرمایه های غیر مولد را مالیات می گیرند. نرخ آن مشخص نیست اما باید عایدی از این حوزه ها حذف شده و به سمت حوزه تولید و کسب کار برود.1399/04/17
23:44:09
5.0 / 5
2485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات