موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی چه گفتند؟

موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی چه گفتند؟

به گزارش پلات مخالفان طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی تاكید داشتند كه این طرح نه تنها منجر به كنترل قیمت ها نمی گردد بلكه می تواند تأثیر عكس داشته و سرمایه مردم را به سایر بازارها هدایت كند و موافقان این طرح تاكید داشتند كه این طرح می تواند تأثیر قابل قبولی در كوتاه مدت داشته و دست دلالان را از بازار مسكن كوتاه كند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، الیاس نادران در مخالفت با کلیات طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی بیان نمود: برپایه این طرح با سازوکاری از خانه های خالی مالیات مضاعف و سنگین دریافت می شود، اما باید به چندین نکته توجه داشت اول این که ما بر سایر دارایی های مردم نظیر سکه، ارز و خودرو قانون مالیاتی نداریم و الان در این بازارها هم نابسامانی وجود دارد. با تصویب این قانون عدم تعادل در بازار مسکن تشدید شده و مردم تشویق می شوند تا سرمایه های خویش را به سایر بازارها هدایت کنند که نابسامانی در آن بازارها شدت می گیرد و آمار تورمی را مثبت می کند. این قانون می تواند منجر به نابسامانی بیشتر و افزایش قیمت ها در حوزه مسکن شود.
ایشان در ادامه اظهار نمود: از طرفی ما صرفاً نمی توانیم بر روی یک نکته متمرکز شده و از سایر جوانب غافل شویم. ما نمی توانیم برای کوتاه کردن دست سوداگران یک حکمی صادر نماییم و بگوییم که این حکم بر روی تولید تاثیری ندارد. از طرفی از آنجائیکه این طرح به صورت دوفوریت عنوان شد فقط کمیسیون اقتصادی بر روی آن نظر داده است، در حالیکه سایر کمیسیون ها نظیر کمیسیون عمران و برنامه و بودجه می تواند نظرات تخصصی داشته باشند. از نظر بنده با سلب فوریت از این طرح باید در کمیسیون ها کار تخصصی بر روی این طرح صورت گیرد. بنده به صورت قاطع می گویم که موارد دیده شده در این طرح هم قابلیت عملیاتی شدن ندارد بلکه می تواند نتیجه عکس داشته و بازار را برهم زند.
ابراهیم رضایی در موافقت با کلیات این طرح بیان نمود: همان گونه که حضرت آقا تاکید داشتند امروز بحث مسکن یک مسئله ی کلیدی برای کشور به حساب می آید. برپایه آمار از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ تعداد مستاجران از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد رسیده است که این آمار نگران کننده می باشد. حالا ۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد و قانون قبلی که مصوب سال ۱۳۹۴ بوده است به هدف خود نرسیده است. میزان خانه های خالی در ایران دو برابر استاندارد دنیا است و طرح فعلی با استفاده از تجربه کشورهای موفق تهیه شده است.
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سازوکاری که در این طرح دیده شده منجر به عرضه واحدهای خالی به بازار می شود و می تواند ۳۰ درصد قیمت مسکن و اجاره بها را کم کند.
مهرداد گودرزوند چگینی در مخالفت با کلیات این طرح تصریح کرد: در این طرح دو ایراد اساسی وجود دارد در گام اول تعداد واحدهای خالی که در کشور حالا وجود دارد پیشبینی نشده است. از طرفی درآمدهای حاصل از اجرای این طرح هم دیده نشده است. ما قانون بودجه در کشور داریم و اگر مقرر است افزایش درآمد مالیاتی داشته باشیم، باید محل مصرف آنرا هم تعیین نماییم و منجر به توزیع ناعدالتی در کشور نشود. این طرح باید در کمیسیون عمران دیده شده و پخته تر شود. از نظر بنده این طرح حالا متولی روشنی ندارد و باید پخته تر شود.
سید احسان خاندوزی در موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی بیان نمود: این طرح دو رکن اساسی دارد نخستین رکن اثربخش کردن نرخ مالیات خانه های خالی است که از قبل تعیین شده اما نرخ تعیین شده عاملی بازدارنده برای احتکار نبوده است و گام دوم تقویت سامانه املاک و اسکان کشور است. اگر در بدترین حالت با اجرایی شدن این طرح فقط ۲۰ درصد از خانه های خالی به بازار ارائه شود معادل کل واحدهای ساخته شده در سال ۱۳۹۸ واحد جدید به بازار عرضه می گردد. آیا می شود با افزایش عرضه واحد به بازار شاهد افزایش قیمت باشیم؟
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این قانون از سال ۱۳۹۴ وجود داشته است اما به دلیل نرخ مالیات پایین و سامانه ناکارآمد به اهداف خود نرسیده است. حالا تصویب این طرح نمی تواند باعث برهم زدن تعادل بازار اقتصادی شود. برپایه قانون قبلی در سال ۱۳۹۸ یک خانه یک میلیاردی تنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باید مالیات پرداخت می کرد که اصلا رقمی بازدارنده محسوب نمی گردد و انگیزه ای برای عرضه به بازار در افراد ایجاد نمی کند، اما در طرح فعلی رقم مالیات حدودا ۲۰ برابر شده است و می تواند عاملی بازدارنده برای احتکار مسکن باشد. مخاطب این قانون فقط محتکران هستند و ما با سازنده های مسکن کاری نداریم، بلکه به آنها مهلت داده شده تا ظرف یک سال واحد خویش را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کنند. مخاطب این قانون صرفاً محتکران مسکن هستند.
سید کاظم دلخوش در مخالفت با کلیات این طرح بیان نمود: در شرایط فعلی همه ما موافق ساماندهی خانه های خالی هستیم، اما باید شرایط را سنجید. دلاری که سال گذشته ۱۲ هزار تومان بود سال جاری به ۲۳ هزار تومان رسیده است و به دنبال آن قیمت همه چیز افزایش یافته است. از نظر بنده با این طرح صرفاً درآمدهای مالیاتی دولت افزایش می یابد و کار مفیدی برای مردم نمی گردد. حالا اصلا درصد خانه های خالی در استان ها مشخص نیست. این طرح می تواند منجر به کاهش تولید شده و به دنبال آن قیمت اجاره و مسکن را افزایش دهد. ما نباید به دنبال پرکردن جیب سازمان مالیاتی باشیم. هدف اصلی ما ساماندهی بازار مسکن باید باشد که با تأمین مصالح و زمین ارزان می توان به این هدف رسید.
ابراهیم عزیزی در موافقت با کلیات این طرح بیان نمود: برپایه استانداردهای بین المللی تنها وجود چهار الی پنج درصد خانه های خالی قابل قبول می باشد، اما برپایه آمار ما ۱۰ درصد خانه خالی در کشور و بین ۱۸ تا ۲۰ درصد خانه خالی در شهر تهران داریم. ما باید به سمت کنار زدن سوداگران از بازار مسکن برویم. مردم امروز با مشکلات جدی در حوزه مسکن روبه رو هستند؛ هدف اصلی ما باید مصرفی کردن بازار مسکن باشد. برپایه آمار وزارت اقتصاد سال به سال درصد خانه های خالی رو به افزایش است و امروز حضور دلالان منجر به التهاب بازار شده است. درست است که ما کمبود مسکن در بازار داریم و الان چه توجیهی برای حدود ۲.۵ میلیون واحد خالی در دست سوداگران داریم؟
منبع:

1399/04/25
15:06:49
5.0 / 5
2450
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پلات