تشویق برای مالكین متعهد

چه كسانی از مالیات بر خانه های خالی سال های قبل معاف می شوند؟

چه كسانی از مالیات بر خانه های خالی سال های قبل معاف می شوند؟

مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مالكینی كه تا شهریور خانه های خالی خودرا در سامانه ثبت كنند از مالیات سال های گذشته تا امروز معاف می گردند.


به گزارش پلات به نقل از صدا و سیما، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طرح مالیات بر خانه های خالی در سال ۷۱ هم در برنامه دولت وجود داشت، اما در اختیار نبودن آمار و اطلاعات دقیق، همچون علل تأخیر در اجرای هرگونه برنامه ای برای مالیات بر خانه های خالی بوده و هست. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مجلس در نظر دارد اصلاح نرخ ها را بگونه ای انجام دهد که مشکلی بوجود نیاید ازاین رو در این طرح قرار نیست در سرمایه گذاری مالیاتی دریافت شود و فقط از سوداگران بازار مسکن مالیات دریافت می شود. گرفتن مالیات از خانه های خالی باعث عرضه بخشی از خانه های خالی به بازار مسکن خواهد شد ازاین رو با این کار بیشتر از دو برابر تولید ظرفیت یک کشور وارد بازار خواهد شد. وی ادامه داد: مشوق هایی برای بازار اجاره در تمکین مالکین از ثبت واحدها در سامانه در نظر گرفته شده است ازاین رو مالکینی که تا شهریور خانه های خالی خویش را ارائه نمایند از مالیات تابحال معاف می گردند.
اصلانی اظهار داشت: اگر این قانون بتواند ۵۰ درصد خانه های خالی را وارد بازار کند موفق خواهد بود. ۲.۵ میلیون خانه خالی در سال ۹۵ سید احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم درباره جزئیات طرح مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: به دلیل ضعف سامانه املاک و اسناد همینطور به جهت نرخ غیر بازدارنده در سال ۹۴ در دریافت مالیات موفق نبودیم، در سال ۹۵ بالغ بر ۲.۵ میلیون خانه خالی نشان دهنده افزایش ۴ برابری خانه های خالی بود، اما حالا آمار دقیقی در خصوص افزایش خانه های خالی در دست نیست ازاین رو برای رفع ابهامات طرح مجلس برای اثر بخش کردن مالیات و شناسایی دقیق تر خانه های خالی است که همکاری دستگاه ها و خوداظهاری مالکین را می طلبد. این نماینده مجلس، اضافه کرد: در سال اول اجرای این طرح، شهرهای بزرگ و بالای صد هزار نفر که مساله مسکن در آنها جدی تر است، مشمول این مالیات می شوند ولی از سال دوم تمام شهرهای کشور مشمول مالیات بر خانه های خالی خواهند بود. وی افزود: برای خانه های نوساز تا یکسال پس از دریافت پروانه ساخت و آخر کار، فرصت عرضه و اعلام دارند برای واحدهای غیر نوساز هم شش ماه فرصت داده ایم.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: چون دستگاه های اجرایی همچون ثبت و اسناد املاک و سازمان ثبت احوال کشور اطلاعات افراد را دارند مکلف شده اند با اجبار جدی اطلاعات را بدون پیش شرط و دریافت وجه در اختیار سامانه املاک و اسکان بگذارند و در صورت تخلف کارکنان دستگاه ها بر مبنای قانون مجازات های اسلامی محکوم خواهند شد، اما برای شهروندان از ابزار مالیات و عرضه خدمات استفاده شده است که برای کسب اطلاعات افرادی که اطلاعات نمی دهند یا اطلاعات غلط بدهند مجازات مالیات بیشتر از خانه خالی خواهند شد. خاندوزی اظهار داشت: اگر افراد بدانند اطلاعات خانه خالی خویش را ابراز نکنند مشمول مالیات اضافه خواهند شد برای عرضه اطلاعات ترغیب خواهند شد و اطلاعات به سامانه املاک کشور منتقل خواهد شد. وی افزود: از زمان تصویب قانون به بعد خانه های خالی مشمول مالیات اضافی خواهند شد ازاین رو با قوانین مالیاتی و خدماتی امید می رود نسبت به وضع فعلی با همکاری دستگاه های اجرایی تا یکی دو سال آینده شاهد تحول جدی در شفافیت سکونت باشیم. خاندوزی بیان اینکه یکی از منابع اصلی برای شناسایی خانه های خالی، دستگاه های اجرایی اند، اظهار داشت: هنر قانون گذار انگیزه بخشی برای عرضه و ابراز صادقانه اطلاعات مالکین است.

وی تصریح کرد: به جهت اینکه دو فوریت و کلیت این طرح تصویب شده انتظار می رود هفته آینده مجدد به صحن مجلس برود.

1399/04/27
21:43:40
5.0 / 5
2024
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات