یك كارشناس بازار مسكن مطرح كرد

نمودار معاملات مسكن در آینده چگونه خواهد بود؟

نمودار معاملات مسكن در آینده چگونه خواهد بود؟

به گزارش پلات خراسان رضوی رئیس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی اظهار داشت: این كه افزایش قیمت مسكن تا چه زمان ادامه پیدا خواهد كرد، معین نمی باشد، برای اینكه قیمت دلار همچنان درحال افزایش است اما یقینا در آینده با كاهش قدرت خرید مردم مواجه خواهیم شد، در نتیجه نمودار معاملات مسكن به شكل توقف و بعد از آن خطی پیش بینی می شود.


محمود پژوم در گفت و گو با ایسنا، درباب افزایش اخیر نرخ مسکن اظهار نمود: نرخ مسکن جهش بی سابقه ای را در ایران تجربه نمود که علت این افزایش، افزایش قیمت مصالح و مواد ساختمانی و تورم موجود در کشور است. بیش از ۹۵ درصد مصالح استفاده شده در ساختمان، تولید داخلی است و هنگامی که علت این افزایش قیمت را جویا می شویم، به افزایش نرخ ارز در قسمتی از مواد اولیه که وارداتی بوده، اشاره می شود، در صورتیکه چنین چیزی قابل قبول نیست و جوی که با عنوان تورم در کشور وجود دارد، اساسا تاثیر بیشتری بر این مساله می گذارد.
وی درباب پیش بینی نرخ مسکن در آینده اظهار داشت: این که افزایش قیمت مسکن تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد، معین نمی باشد، برای اینکه قیمت دلار همچنان درحال افزایش است و تاثیر خودرا خواهد گذاشت اما یقینا در آینده با کاهش قدرت خرید مردم مواجه خواهیم شد و شاهد رکود تورمی در بخش مسکن که سابق بر این نیز اتفاق افتاده، خواهیم بود، در نتیجه نمودار معاملات مسکن در آینده به شکل توقف و بعد از آن خطی پیش بینی می شود.
این کارشناس مسکن با اشاره به تلاش وزارت راه و شهرسازی برای خروج اقلامی مانند قیر و فولاد برخلاف نظر وزارت صمت، اشاره کرد: اگر قیمت فولاد به شکلی کنترل شود که رو به کاهش برود، اساسا تاثیر به سزایی در قیمت مسکن نیز خواهد گذاشت، اما مسلما کارخانجات سنگین مانند فولاد، سیمان و... علت افزایش نرخ فروش را دلایلی مانند گرانی مواد اولیه که قسمتی از آن وارداتی است و همین طور افزایش قیمت قطعات کارخانه و... بیان می کنند، بدین سبب اینکه اقدام وزارت راه و شهرسازی تا چه میزان می تواند بر قیمت مسکن موثر باشد، باید اظهار داشت که من بعنوان کارشناس اقتصادی زیاد به آن خوشبین نیستم.
رئیس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی اشاره کرد: افزایش نرخ بنگاه های مسکن در دستور کار قرار دارد و مقرر است کمیسیون آنها مقداری افزایش یابد، این میزان در کل تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما هرچه معامله ملک انجام شده بیشتر باشد، درصد حق الزحمه مشاورین املاک نیز بیشتر خواهد بود.
پژوم درباب ضرورت ایجاد محدودیت در تاسیس دفاتر مشاوره املاک عنوان کرد: درصد کمیسیون مشاورین مسکن نباید به شکلی باشد که در هر کوچه و هر جایی شاهد بازگشایی چندین دفتر مشاوره املاک باشیم، برای اینکه این موضوع، خود گویای وجود سودی بی رویه در این کار است و برخلاف مشاغل دیگر که محدودیتی در تعداد بازگشایی آنان شاهد می باشیم، انگار در زمینه مسکن این مساله صادق نیست. بطور مثال نان با وجود اینکه نیاز اساسی همه مردم است، بازهم در یک منطقه بیش از دو تا سه نانوایی بازگشایی نمی گردد، برای اینکه برای آنان صرفه اقتصادی نخواهد داشت، در صورتیکه می بینیم دفاتر مشاورین املاک چند برابر نانوایی ها در سطح شهر حضور دارد و این مساله خود نشانگر وجود سودی راحت و بدون ریسک در این کار است.
وی افزود: نیاز است تدابیر بیشتری در این مساله اتخاذ شود و درباب دستورالعمل های موجود همچون ضرورت وجود یک فرد حقوقی، مهندس عمران و... در دفاتر مشاوره، نظارت و بازرسی هایی صورت بگیرد که این دستورات تا چه میزان رعایت می شود.
این کارشناس مسکن با اشاره به تاثیر طرح مالیات بر خانه های خالی بر قیمت و تعداد مسکن در آینده، اشاره کرد: طرح مالیات بر خانه های خالی، برای آن تعداد انبوه از خانه هایی که تا قبل از این احتکار شده بود، طرح کارآمدی است. تعداد خانه های خالی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد تخمین زده می شود. آمارها دقت زیادی ندارند، برای اینکه واحد اقامتی زیادی در استان وجود دارد که افراد از شهرها و یا کشورهای دیگر در استان خراسان رضوی خریداری نموده اند، یا افراد خیلی از سایر شهرها در استان تهران خانه دارند و یا برخی از ویلاها که در شمال کشور وجود دارند نیز در آمار مورد محاسبه قرار گرفته اند.
رئیس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی افزود: این طرح تاثیر چندانی در تعدیل و کنترل قیمت مسکن رقم نخواهد زد. ما سالانه به حدود یک میلیون واحد نیاز داریم که هم اکنون تنها حدود یک سوم آن ایجاد می شود. در هشت سال قبل تصمیم عملیاتی و اجرایی دراین زمینه نداشته ایم، بدین سبب کسری مسکن زیاد است.
پژوم درباب ضرورت توجه ویژه بر بازار مسکن، اشاره کرد: از زمانی که وزارت مسکن و شهرسازی که سابق بر این وجود داشت، به وزارت راه و شهرسازی تبدیل شد، حدودا دولت در زمینه مسکن که موضوع بسیار مهم و اساسی است، حضور کمتری داشت، بدین سبب نیاز است تا کلمه مسکن در وزارت راه و شهرسازی باردیگر الحاق و اضافه شود.
وی ادامه داد: همین طور می توان سازمانی تاسیس کرد که بر این مساله نظارت کند و با بخش خصوصی خصوصاً انبوه سازان که در سالیان سال نشان داده اند چه تاثیر مهمی و به سزایی در بازار مسکن دارند، تعامل خوبی داشته باشد. باید برنامه ریزی کلانی در زمینه مسکن اجرایی شود و اگر برنامه ریزی خوبی در زمینه مسکن صورت نگیرد، در سالیان آینده اساسا با مشکلاتی خصوصا برای دهک های پایین جامعه که مسکن نیاز اساسی و حق آنان و همه مردم است، مواجه خواهیم بود.
منبع:

1399/07/06
15:06:29
5.0 / 5
1682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات