گزارش پلات؛

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسكن

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسكن

به گزارش پلات با اینكه وزیر راه و شهرسازی بر اجرای قدرتمند طرح اقدام ملی مسكن تاكید دارد، اما برخی نشانه ها از بعید بودن دستیابی به هدف تحویل بخشی از واحدهای این طرح در دولت دوازدهم حكایت دارد.به گزارش پلات به نقل از مهر، علیرغم ادعای وزارت راه و شهرسازی در بهار سال جاری در خصوص واگذاری برخی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به دست مردم در تیرماه سال جاری، نه تنها در هیچیک از ماه های تابستان چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه بعید است واحد مسکونی ای حتی در پاییز سال جاری هم به دست متقاضیان طرح ملی مسکن برسد.
طرح ملی مسکن قرار بود با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از نیمه دوم سال ۹۷ آغاز شود که با رخداد اتفاقات متعدد، عملاً کلنگ زنی آن به زمستان ۹۸ موکول شد؛ اما فاز ثبت نام این طرح هم با انتشار کرونا همزمان شد که درنتیجه وزارت راه و شهرسازی ماه ها برای نام نویسی و پالایش متقاضیان واجد شرایط، زمان را از دست داد و حال با آغاز فصل سرد سال، معلوم نیست آیا این طرح در دولت فعلی سرانجامی دارد یا بار جدیدی را برای دولت آینده تحمیل خواهد کرد؟
اگرچه وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت پروژه های طرح ملی مسکن هیچ وقت شفاف سازی نکرد و آماری از آخرین وضعیت و مراحل پیشرفت فیزیکی ساخت واحدهای در حال راه اندازی - بر مبنای ادعای این وزارتخانه - عرضه نشده، اما بعضاً برخی مقامات مربوط به طرح اقدام ملی مسکن، آمارهایی از رقم کلی واریز آورده های مردمی عرضه می دهند.
عدم واریز آورده اولیه بخش عمده ای از واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن و خُلف وعده وزارت راه در تحویل برخی از واحدهای مسکن ملی در تابستان سال جاری در حالی است که وزیر راه و شهرسازی اواخر مرداد ماه اعلام نمود: مقرر است ۱۳ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گیرد.
مدیرعامل بانک عامل (۱۹ شهریور): مجموع رقم آورده های مسکن ملی، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان
محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن یک ماه قبل (۱۹ شهریور) در تشریح نخستین گزارش مربوط به روند تأمین مالی طرح اقدام ملی مسکن، اعلام نمود: حساب بانکی ۶۸ هزار متقاضی واجد شرایط در طرح اقدام ملی مسکن، در شعب بانک مذکور در سرتاسر کشور فعال شده که این تعداد متقاضی تا کنون، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان در مجموع، واریز کرده اند که بخشی از آورده نقدی متقاضیان در این طرح بشمار می رود.
معاون مسکن وزیر راه (۱۶ مهر): جمع واریزی آورده های مسکن ملی، ۲، ۶۰۰ میلیارد تومان
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در آخرین روز کاری هفته گذشته (۱۶ مهر) در مورد آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن و روند راه اندازی و پیشرفت پروژه های مسکن ملی، اظهار داشت: از تعداد متقاضیانی که تابحال ثبت نام و فراخوان شدند، بیشتر از ۱۱۵ هزار نفر از متقاضیان تعیین تکلیف شده و در بانک به نام خود افتتاح حساب و واریز وجه انجام داده اند.
محمودزاده در مورد وضعیت افتتاح حساب مسکن ملی توسط متقاضیان این طرح، اعلام نمود: بالغ بر ۲، ۶۰۰ میلیارد تومان آورده ای است که تابحال متقاضیان به حساب خود واریز کرده اند.
پیگیری های وزیر راه برای سرعت دهی به طرح ملی مسکن
به نظر می رسد افزایش ۱۲۰۰ میلیارد تومانی ناگهانی آورده ها، به علت پیگیری های شخص وزیر راه و شهرسازی طی یک ماه گذشته از ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و دستورات مؤکد اسلامی به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای تسریع در طرح اقدام ملی مسکن باشد.
چرا که شخص وزیر راه و شهرسازی یک مرتبه در ۱۲ شهریور سال جاری در دیدار ویدئو کنفرانسی با مدیران کل راه و شهرسازی استان ها بر لزوم تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تاکید و اعلام نمود: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن هیچکس حق تعلل ندارد و برخی کم کاری ها در این حوزه پذیرفته نیست.
دستور رهبر انقلاب برای تسریع طرح ملی مسکن
بار دوم هم در ۹ مهر ماه و باز هم در دیدار ویدئو کنفرانسی وزیر راه و شهرسازی با مدیران کل راه و شهرسازی استان ها و همینطور معاون مسکنی این وزارت خانه و مدیران و رؤسای سازمان های در رابطه با این طرح شامل شرکت بازآفرینی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن، بانک عامل بخش مسکن، بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و… بر اجرای مسکن ملی و تحویل بموقع آنها بعنوان خواسته به حق مردم و از آن مهم تر فرمان مقام معظم رهبری تاکید و اظهار نمود: در همین رابطه نیز، چندی قبل، رهبر انقلاب تاکید نمودند، پروژه اقدام ملی مسکن که شروع شده و بر مبنای آن به مردم قولی داده شده است باید در همین دولت به مردم عملیاتی و تحویل شود.
گفتنی است رهبر معظم انقلاب در نیمه نخست شهریور ماه در دیدار ویدئو کنفرانسی با اعضای هیئت دولت که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، بر تسریع در تکمیل طرح اقدام ملی مسکن تا قبل از اتمام عمر دولت دوازدهم تاکید کرده بودند.
عضو کمیسیون عمران مجلس: مردم از طرح اقدام ملی مسکن استقبال نکردند
با این حال هنوز هم مردم طعم واقعی پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن و تبدیل شدن کشور به یک کارگاه بزرگ عمرانی را نچشیده اند.
شاید از همین رو باشد که علیرضا پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه دولت درباره طرح ملی مسکن مبهم صحبت می کند و مردم هم از این طرح استقبال نکرده اند، اظهار داشت: متأسفانه در چند ماه اخیر شاهدیم که دولت درباره محورهای طرح اقدام ملی مسکن بسیار لرزان صحبت می کند، به نظر می آید که دولت دقیقاً نمی داند که طرح اقدام ملی را چگونه و در چه مناطقی می خواهد اجرایی کند. مناطق اجرای طرح ملی مسکن، زمان اجرای پروژه ها و زمان تحویل واحدهای مسکونی جز ابهامات این طرح به حساب می آید که دولت باید نسبت به این مسائل رفع ابهام کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس می گوید: نداشتن برنامه مدون و مشخص سبب شده که مردم از طرح ملی مسکن استقبال نکنند، مردم باید در گام نخست نسبت به این طرح آگاه شوند تا بعد از آن مشارکت کنند. ازاین رو مردم هیچگاه مبحث نسیه را به مبحث نقد ترجیح نمی دهند.
طرح ملی مسکن شکست خورده است؟
با وجود پیگیری های وزیر راه و شهرسازی نسبت به اجرای طرح اقدام ملی مسکن و امضای تفاهم نامه های مختلف با دستگاه ها و سازمان ها و وزارت خانه های مختلف برای راه اندازی مسکن کارکنان این نهادها از قبیل فرهنگیان، پرسنل نیروهای مسلح، کارگران و کارکنان چند وزارت خانه که به قول محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مجموع آنها به ۷۰۰ هزار واحد می رسد، اما باز هم خیلی از کارشناسان معتقدند با عنایت به افزایش ناگهانی هزینه ساخت و ساز در ماه های اخیر از یک سو و هم صنعتی نبودن ساخت و ساز در ایران که سبب می شود تا یک پروژه ۱۰۰ واحدی بعضاً تا ۳ سال به طول بینجامد، عملاً اجرای این طرح به دولت یا حتی دولت های بعدی منتقل شود.
میراثی که یادآور طرح مسکن مهر بوده و امکان دارد مانند این طرح چندین سال زمان ببرد؛ مسکن مهر ۱۰ سال وقت و هزینه از مردم و دولت گرفت و هنوز هم علیرغم اینکه مسؤلان ارشد وزارت راه و شهرسازی و اخیراً اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بر بسته شدن پرونده مسکن مهر امسال تاکید می کنند، برخی گمانه ها از عدم اجرایی شدن این وعده خبر می دهد.
نقش شهرداری ها در کندی پیشرفت مسکن ملی
جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که وظیفه راه اندازی ۱۴۰ هزار واحد از پروژه اقدام ملی مسکن را در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و چند شهر بالای ۱۰۰ هزار نفر بر عهده دارد، از کارشکنی شهرداری ها در عدم صدور پروانه ساخت یا تأخیر در صدور آن بعنوان عامل کندی طرح ملی مسکن یاد کرده است.
موضوعی که چندی قبل، شخص وزیر راه و شهرسازی هم بر آن تاکید داشت.
اسلامی در نیمه دوم شهریور ماه اظهار داشته بود: شهرداری ها موظفند هرچه سریع تر نسبت به صدور پیش پروانه واحدها اقدام نمایند تا عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در استان ها آغاز شود.
به گزارش پلات به نقل از مهر، به نظر می آید عدم همکاری شهرداری ها در صدور پروانه ساختمانی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، نبود نقدینگی در اختیار پیمانکاران به علت عدم واریز آورده های متقاضیان باشد؛ ازاین رو شهرداری ها عملاً قصوری در اجرای طرح ملی مسکن نداشته اند؛ بلکه عدم واریز وجه از جانب واجدان شرایط، شرایط را برای سازندگان و پیمانکاران این پروژه سخت کرده است.
وزیر راه در توجیه عدم واریز آورده های متقاضیان: شاید پیامک دریافت نکرده باشند!
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا طرح اقدام ملی مسکن به علت عدم استقبال مردم از واریز آورده اولیه، متوقف شده است؟ تصریح کرد: به معاونت مسکن وزارت راه و همینطور مدیران کل راه و شهرسازی استان ها دستور داده ام تا اطلاع رسانی به مردم را سرعت دهند.
وی درباره علت کندی تکمیل وجه و واریز آورده ها از جانب متقاضیان که آیا می تواند به مفهوم عدم استقبال آنها از طرح اقدام ملی مسکن باشد؟ اظهار داشت: امکان دارد بعضی از متقاضیان پیامک های وزارت راه یا ادارات کل راه و شهرسازی استان ها را دریافت نکرده باشند یا اینکه امکان دارد عده ای کد مخصوص مسدود کردن دریافت پیامک با سرشماره های تبلیغاتی را وارد گوشیهای خود کرده و پیامک مربوطه را ندیده باشند.
اسلامی افزود: از همین رو به مسؤلان ذی ربط دستور دادم تا اطلاع رسانی با شیوه های مختلف را پیگیری تا مردم نسبت به افتتاح حساب و تکمیل وجه اقدام نمایند.
وی تاکید کرد: نه تنها طرح اقدام ملی مسکن متوقف نشده، بلکه به خوبی در حال پیشرفت است تا کنون (۱۰ مهر ماه) ۱۴۰ هزار نفر حساب افتتاح کرده اند.

1399/07/22
13:13:10
5.0 / 5
1559
تگهای خبر: پروژه , ثبت نام , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پلات