گزارش پلات؛

ركود بازار مسكن سبب كاهش ۲۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات شد

ركود بازار مسكن سبب كاهش ۲۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات شد

به گزارش پلات قیمت اوراق تسهیلات مسكن همزمان با ورود بازار مسكن به فاز ركود، با كاهش ۲۰ تا ۲۵ هزار تومانی از كانال ۹۰ به ۷۰ هزار تومان سقوط كرد.به گزارش پلات به نقل از مهر، در حالیکه وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتحادیه مشاوران املاک از شنیده شدن زمزمه های کاهش قیمت مسکن خبر می دهند، اما کاهش ۲۰ تا ۲۵ هزار تومانی قیمت هر برگه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن با نماد «تسه» در معاملات امروز چهارشنبه ۲۱ آبانِ بازار سرمایه، نشان دهنده مقاومت دارندگان فایل های فروش مسکن در دفاتر مشاوران املاک و کاهش تعداد معاملات و همینطور ورود بازار مسکن به فاز رکود است.
این در حالی است که در معاملات روزهای دوشنبه و سه شنبه ۱۹ و ۲۰ آبان، نرخ این اوراق پایین تر از نرخ های امروز بود و تا ۷۰ هزار تومان هم کاهش پیدا کرد.
این در حالی است که در هفته گذشته قیمت برخی نمادها همچون تسه ۹۸۱۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند سال گذشته) تا ۹۸ هزار تومان هم در معاملات ۷ آبان افزایش یافته بود؛ ولی امروز نماد مذکور (تسه ۹۸۱۲) در رقم ۷۷ هزار و ۷۰۰ تومان خرید و فروش می شود.
اگرچه رئیس اتحادیه مشاوران املاک، کاهش تعداد معاملات مسکن در دفاتر فعالان این صنف را تأیید می کند، اما همچنان بر ارزان تر شدن قیمت ها در بازار مسکن و همینطور کاهش ارقام مورد نظر مالکان در فایل های فروش در ایام آتی اصرار دارد.
پُر معامله ترین نماد دو روز اخیر (سه شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ آبان) تسه ۹۹۰۷ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر ماه امسال) بود که روز گذشته با فروش ۶۸ هزار و ۳۰۴ برگه و در چارچوب ۱۷۵۱ فقره معامله و امروز با فروش ۱۰ هزار برگه (در دو ساعت و نیمی که از فعالیت بازار می گذرد) توانسته بیشترین میزان استقبال از اوراق تسهیلات را به خود اختصاص دهد.
به نظر می رسد این حجم بالای فروش نماد مذکور (تسه ۹۹۰۷) به ۲ دلیل باشد:
۱. یا عمدتاً از جانب سازندگان مبادرت به خریداری این برگه ها شده است؛ به خصوص که تسهیلات مسکن علاوه بر بخش «فروش» به حوزه «ساخت» هم با همان نرخ سود ۱۶ درصد برای بافت های فرسوده و ۱۷.۵ درصد برای سایر مناطق شهری تعلق می گیرد و قابل انتقال به خریداران است
۲. یا اینکه برخی با عنایت به انقضای تاریخ اعتبار این برگه ها تا ۲ سال آینده، با هدف سرمایه گذاری و فروش آن در ماه های ابتدایی سال آینده که احتمال افزایش قیمت مسکن وجود دارد، مبادرت به خرید می کنند؛ به خصوص که زمزمه های «افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات» هم شنیده می شود
قیمت هر برگه از این نماد (تسه ۹۹۰۷) از ۷۳ تا ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان در ۲ روز اخیر در نوسان بود.
در سایر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه تسه تعداد برگه های معامله شده کمتر از هزار برگه بود. قیمت ها هم از ۷۳ تا ۷۸ هزار تومان متغیر است.


منبع:

1399/08/21
14:04:56
5.0 / 5
1363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات