یك كارشناس:

ركود مسكن طولانی نخواهد بود

ركود مسكن طولانی نخواهد بود

به گزارش پلات یك كارشناس اقتصاد مسكن با اعلان اینكه در مقطع كوتاهی قیمت خانه به ثبات می رسد، ادامه این وضعیت را مشروط به كنترل نقدینگی، ثبات نرخ تورم و افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: اگر این اقدامات انجام نشود ركود مسكن مدت زیادی طول نخواهد كشید.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون به سبب کاهش نرخ ارز، اقدام برای فروش مسکن افزایش یافته و در واقع بازار گرفتار هیجان شده است. این استنباط وجود دارد که با افزایش درآمدهای ارزی، نرخ دلار کاهش پیدا می کند و این می تواند به تثبیت قیمت کالاها یا حتی کاهش نسبی آنها همچون مسکن منجر شود.
وی ادامه داد: اقتصاد ایران بیش از آنکه متاثر از شرایط بین المللی باشد، تحت تاثیر تصمیمات داخلی قرار دارد. دولتها در ایران معمولا دو تا سه سال نرخ ارز را ثابت نگه می دارند اما سپس به سبب خلق اسکناس، تورم افزایش می یابد و ارزش پول ملی به نسبت ارزهای خارجی کاسته می شود. این چرخه در ضمن سال های بعد از انقلاب ادامه داشته و بعید است که در دوره فعلی تکرار نشود.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون بازارها در انتظار تحولات اقتصادی با رکود و مقداری ثبات قیمتها مواجه گشته اند اظهار داشت: در صورتیکه نرخ ارز کم شود، کالاهایی که به ارز وابستگی دارند با افت قیمت مواجه می شوند. احیانا برای مدتی قیمت مسکن نیز به ثبات می رسد اما این وضعیت برای مدت طولانی ادامه نمی یابد؛ برای اینکه همیشه تورم در ایران ادامه دار بوده و بعید است که این روند متوقف شود.
محتشم، راهکار ساماندهی بازار مسکن را اصلاحات درون بخشی و برون بخشی در این عرصه دانست و اظهار داشت: چاره درون بخشی مسکن، افزایش ساخت و ساز است که چشم انداز روشنی ندارد. باتوجه به تغییرات مداوم نرخ نهاده های ساختمانی، سازندگان ریسک سرمایه گذاری در حوزه مسکن را نمی پذیرند و این مساله به افت شدید تولید مسکن منجر گردیده است. موضوع بیرونی و مهم دیگر به ثبات اقتصاد کلان مربوط می شود که نیاز به برنامه ریزی بلندمدت دارد.
وی اشاره کرد: از جانب دیگر بروکراسی اداری پیچیده دست و پای سازندگان را بسته است. دستگاههای خدمات رسان مثل بیمه، مالیات، آب، برق و گاز آنقدر پروسه تولید مسکن را برای فعالان حوزه مسکن سخت کرده اند که سازندگان عطای اجرای پروژه را به لقایش می بخشند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان میدهد. همین طور برمبنای اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.
منبع:

1399/08/27
21:23:14
5.0 / 5
1309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پلات