مقام ارشد شبكه بانكی:

۲۰ هزار میلیارد تومان انواع وام مسكن در ۷ ماه پرداخت گردید

۲۰ هزار میلیارد تومان انواع وام مسكن در ۷ ماه پرداخت گردید

به گزارش پلات مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: این بانك طی ۷ ماهه سال جاری موفق شد بیشتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات در بخش ساختمان به گروه های متقاضی در بازار خرید، ساخت و تعمیرات پرداخت كند.به گزارش پلات به نقل از بانک عامل بخش مسکن، محمود شایان عنوان کرد: از آغاز سالجاری تا آخر مهر ماه، رقمی معادل ۲۰ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و قرض الحسنه توسط شعب بانک در سرتاسر کشور به متقاضیان پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: این میزان تسهیلات به لحاظ ارزش، رشد ۴۶ درصدی از خود نشان داده است که با عنایت به اوضاع رکود نسبی در بازار مسکن، بیان کننده قدرت نفوذ تسهیلات بانک مسکن در طیف حاضر در این بازار است.
شایان اظهار داشت: در ماه های گذشته از سالجاری، یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۲۳۵ فقره انواع تسهیلات توسط بانک عامل بخش مسکن به سازنده ها و تولیدکنندگان مسکن و همینطور خریداران واحدهای مسکونی و خانوارهایی که قصد تعمیر محل مسکونی خویش را داشتند پرداخت گردید.
وی در ادامه اضافه کرد: بانک در این زمان، با عنایت به تعهداتی که برای خود منظور کرده و به دنبال سیاست ها و برنامه های مصوب دولت و بانک مرکزی، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به واجدان شرایط هم اقدام نموده است.
شایان افزود: طی ۷ ماهه اول سال جاری ۶۶ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش کل بیشتر از ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط این بانک به خریداران خانه در مناطق مختلف کشور پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: با عنایت به آمار معاملات مسکن در کشور طی ماه های اخیر برآورد می شود حداقل ۳۰ درصد از کسانی که در ماه های گذشته از سالجاری در شهرهای کشور صاحب مسکن شدند و مبادرت به خرید واحد مسکونی کردند، از تسهیلات خرید بانک بهره برده اند. بانک دو دسته تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت می کند که شامل تسهیلات اوراق و تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم می شود. اما در این زمان تعداد تسهیلات جعاله مسکن پرداختی، بیشتر از تسهیلات خرید بوده است. به نحوی که در ۷ ماهه اول سال جاری ۸۴ هزار و ۳۶۶ فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات مخصوص تعمیر منزل) توسط بانک به متقاضیان پرداخت شده که ارزش ریالی کل این تسهیلات نزدیک به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.
شایان اظهار داشت: علت آنکه تعداد تسهیلات جعاله بیشتر از تسهیلات خرید است به شرایط بازار مسکن و رشد شدید قیمت در تهران، شهرهای بزرگ و حتی شهرهای متوسط و کوچک برمی گردد. در ماه های اخیر رشد قیمت مسکن سبب کاهش قدرت خرید افراد و افت معاملات مسکن شد. در نتیجه افرادی که قصد خرید و تبدیل به احسن کردن آپارتمان داشتند تصمیم گرفتند منزل مسکونی خویش را بازسازی کنند. این تغییر تصمیم خود عاملی برای افزایش تقاضا برای تسهیلات جعاله نسبت به تسهیلات خرید مسکن می باشد. همینطور یک عامل دیگر، امکان استفاده از تسهیلات جعاله در کنار تسهیلات خرید مسکن می باشد.
وی عنوان کرد: طی ۷ ماهه اول سال ۹۹ برای ساخت ۱۲ هزار و ۱۸۱ واحد مسکونی در کشور، از تسهیلات ساخت این بانک استفاده شده است و بانک بیشترین سهم را در تأمین مالی بخش مسکن و ساختمان دارد به نحوی که ارزش ریالی تسهیلاتی که در این زمان برای ساخت مسکن پرداخت شده به میزان ۳ هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان برآورد شده است.
شایان در انتها اضافه کرد: در نخستین ماه پاییز تعداد ۴۳ هزار و ۴۴۸ فقره انواع تسهیلات توسط بانک پرداخت گردید که ارزش کل این تسهیلات ۲ هزار و ۷۶۹ میلیارد و ۳۱۸ هزار تومان است. با این که در نیمه دوم سال معمولاً حجم فعالیتهای ساختمانی و معاملات کاسته می شود اما تسهیلات پرداخت شده در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال ۲۴ درصد رشد پیدا کرده است.


منبع:

1399/08/28
23:51:29
5.0 / 5
1272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پلات