گزارش پلات؛

چینش تمام تخم مرغ ها در سبد طرح ملی مسكن

چینش تمام تخم مرغ ها در سبد طرح ملی مسكن

به نظر می آید وزارت راه و شهرسازی با توجه بیش از اندازه به طرح اقدام ملی مسكن، سایر بخش های مهم در ساخت و ساز همچون نوسازی بافت های فرسوده را به فراموشی سپرده است.به گزارش پلات به نقل از مهر، هم اکنون بخش مسکن با ورود دیرهنگام دولت جهت تأمین مسکن اقشار متوسط، آرام آرام به سمت تجمیع نیروها و ظرفیت ها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن سوق داده می شود. باآنکه دولت در ماه های پایانی خود به سر می برد و از طرفی، ساخت و ساز یک فرایند زمان بر است، اما دولت دیرهنگام به یاد راه اندازی نهضت مسکن سازی افتاده است.
تا پیش از اجرای دو طرح «دولتی مسکن مهر» و «تقریباً دولتی اقدام ملی»، تمام ساخت و سازها در اختیار بخش خصوصی بود؛ این بخش هم با عنایت به میزان نیازی که احساس می شد و همینطور حجم تقاضا و درخواستی که وجود داشت، برای متقاضی راه اندازی می کرد و به فروش می رساند. اما ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر و بیشتر از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، الگویی جدید در ساخت و ساز دولتی عرضه داد.
علت کاهش ساخت مسکن در کلانشهرها، کمبود زمین است
بر اساس برآوردها، در تهران تا ۷۰ درصد ارزش ملک را زمین تشکیل می دهد؛ ازاین رو اگر سازنده ای قصد ساخت و ساز مسکونی در تهران داشته باشد، می بایست بعد از خرید زمین مربوطه، مبادرت به شروع ساخت کند.
به خصوص در کلانشهرها که با عنایت به اتمام حجم اراضی در اختیار مردم و باقی ماندن اراضی دولتی محدود، عمده پیمانکاران و انبوه سازان به سمت اجرای طرح های وابسته به دولت حرکت کرده اند.
حل مشکل کمبود زمین با توسعه حریم شهرها
از همین رو است که وزارت راه و شهرسازی چاره کار را در افزایش حریم و محدوده شهرهایی دیده است که اراضی دولتی در آنها برای راه اندازی طرح ملی مسکن با محدودیت روبه رو است.
به گفته محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اراضی طرح اقدام ملی مسکن به روش های مشارکتی و ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار می شود که در هر دو حالت، در هنگام تحویل مسکن، از متقاضیان هزینه زمین دریافت نمی شود؛ بلکه به صورت اقساط هزینه اراضی دولتی از مالک واحدهای طرح اقدام ملی دریافت خواهد شد.
محمودزاده پیش از این هم رقم ساخت هر متر مربع طرح اقدام ملی مسکن در قراردادهای با پیمانکاران را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام نموده بود که با انتقاد بخش مهمی از سازندگان روبرو شده است.
طرح اقدام ملی مسکن می توانست با نوسازی بافت فرسوده همراه شود
برخی کارشناسان مسکن بر این اعتقادند که دولت می توانست به جای آنکه همه هدف گذاری خود در بخش مسکن را به اجرای طرح ملی مسکن معطوف کند، به سایر بخش ها همچون نوسازی بافت فرسوده خصوصاً در پایتخت توجه داشته باشد؛ همان سفارش ای که درباره تخصیص خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به طرح مسکن مهر در دولت نهم عنوان شد و گفته شد در بعضی مناطقی که جانمایی درستی برای طرح مسکن مهر صورت نگرفته، دولت می توانسته با این خط اعتباری، مبادرت به خرید واحدهای فرسوده و سپس ساخت و ساز اصولی در بافت های نابسامان شهری کند؛ هر چند که این پیشنهاد هم با مخالفت هایی روبه رو شد و خصوصیت های این بافت ها، مساعد برای انبوه سازی تشخیص داده نشد.
با توجه به روند افزایش ماهانه قیمت مسکن در دو سال و نیم گذشته که از اسفند ۹۶ شروع شد و همینطور با عنایت به آمار عرضه شده از جانب مرکز آمار ایران که خرید واحدهای مسکونی کلنگی در ماه های گذشته با استقبال خوبی روبه رو شده و هم با مقایسه تعداد پروانه های ساختمانی صادره از جانب شهرداری در دو سال گذشته، با چینش قطعات این پازل در کنار یکدیگر می توان نتیجه گرفت که برخی سرمایه گذاران با سوء استفاده از افزایش مرتب ارزش زمین در پایتخت، واحدهای کلنگی را برای سرمایه گذاری خریداری می کنند، اما با شیب بسیار کمتری نسبت به حجم خرید، مبادرت به بازسازی آنها می کنند.
پیش از این هم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مورد نوسازی بافت فرسوده، از واژه عقب ماندگی در اجرای برنامه های نوسازی این بافت ها بهره برده بود.
دبیر کانون انبوه سازان: افزایش قیمت مسکن، پیش فروشندگان را ورشکست کرد
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان هم در گفتگو با خبرنگار مهر از ورشکستگی طرح های پیش فروش مسکن از جانب برخی انبوه سازان اطلاع داده بود.
به گفته پورحاجت، برخی انبوه سازان که در سال ۹۷ مبادرت به خرید زمین واحدهای کلنگی در تهران و ثبت نام پیش فروش آنها کرده بودند، با عنایت به این که در قرارداد اولیه با پیش خریدار، رقم تحویل واحد را ذکر کرده اند، حال در انتها ساخت و ساز و با عنایت به افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن، قیمت واحدی که به مشتری تحویل می شود، بعضاً تا دو برابر رقمی است که در قرارداد ذکر شده بود؛ بنابراین سازنده برای اجرای پروژه های جدید، پولی ندارد.
به گفته این انبوه ساز، همین مبحث سبب شده تا ساخت و ساز در پایتخت کم شود و خریداران واحدهای کلنگی به جای نوسازی، مبادرت به احتکار واحدهای خریداری شده کرده اند تا سود خویش را از محل افزایش قیمت زمین دریافت نمایند.
عضو هیئت مدیره بازآفرینی شهری: تسهیلات بافت فرسوده ۳ برابر شود
شفیعی عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری اخیراً در یک برنامه تلویزیونی از پیشنهاد این شرکت به دولت برای تصویب افزایش سقف وام نوسازی بافت فرسوده تا ۳ برابر رقم فعلی اطلاع داده است.
در حال حاضر تسهیلات نوسازی بافت فرسوده برای متقاضیان تهرانی، ۲۰۰ میلیون تومان است که از محل اوراق تسهیلات مسکن و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد اعطا می شود؛ در طرح اقدام ملی مسکن، ۱۴۰ هزار واحد از این طرح به نوسازی بافت های فرسوده اختصاص دارد و به قول علمداری مدیرکل تسهیلات بانک عامل بخش مسکن، تا کنون در سرتاسر کشور از آغاز سال جاری تا آخر مهر ماه، ۱۳۱ هزار و ۳۹۸ نفر تسهیلات نوسازی بافت فرسوده دریافت کرده اند.
کارشناس اقتصاد مسکن: مشکل نوسازی بافت فرسوده، کمبود منابع مالی است
مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن هم درباره مشکلات نوسازی بافت فرسوده از وجود موانع جدی در پیش روی اجرای این طرح اطلاع داد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: روش های موجود، توان تأمین مالی و بازسازی ۱۰ درصد از بافت فرسوده شهری را ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه با تکیه بر لزوم تنوع بخشی به روش های تأمین مالی افزود: راه اندازی صندوق های توسعه محله، توسعه مسکن و صندوق های بورسی همچون صندوق های زمین و ساختمان می تواند در ایجاد تنوع ابزارهای مالی و بازسازی بافت فرسوده کمک نماید.
روانشادنیا با اشاره به اینکه سازندگان در بافت های فرسوده با انبوهی از مشکلات ساخت و ساز روبه رو می شوند در مورد دیگر مشکلات اجرای این طرح خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات نوسازی بافت فرسوده محدود است و برای متقاضی خودمالک ۱۱۰ و انبوه ساز تا ۲۰۰ میلیون تومان وام اعطا می شود که تنها کفاف ساخت ۲۰ تا ۳۰ متر مربع را می دهد.


منبع:

1399/09/03
22:41:42
5.0 / 5
1204
تگهای خبر: بازسازی , پروژه , ثبت نام , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات