تورم بازار مسكن سكته كرد

تورم بازار مسكن سكته كرد

اتفاقی كه خیلی از فعالان اقتصادی از ماهها قبل منتظرش بودند سرانجام در بازار مسكن رخ داد و تورم ملك با كاهش هشت درصدی در هشتمین ماه از سالجاری به سمت صفر تمایل پیدا كرد و معاملات نصف شد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ترمز تورم لجام گسیخته بازار مسکن بعد از یک دوره هفت ماهه صعودی در آبان ماه کشیده شد. مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان داده است. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سالجاری تا کنون بوده است.
معاملات هم در هشتمین ماه از سالجاری به صورت محسوسی کاهش پیدا کرد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش یافت. نصف شدن تعداد معاملات پایتخت نسبت به مهرماه در شرایطی صورت گرفت که افت قراردادهای خرید و فروش از مردادماه کلید خورده بود و یک دفعه از ۱۴ هزار و ۴۷ فقره به ۹ هزار و ۸۰ فقره در پنجمین ماه از سال ۱۳۹۹ رسیده بود.
افت بیشتر از ۸ درصدی تورم ماهیانه بازار مسکن در شرایطی رخ داد که از اردیبهشت به بعد در هر ماه به ترتیب ۱۱، ۱۱.۶، ۱۰.۴، ۱۰.۵، ۵.۱ و ۱۰ درصد به متوسط قیمت مسکن در شهر تهران اضافه گردید. میل پیدا کردن تورم به سمت صفر از علل مختلفی نشأت می گیرد که مهمترین آنها به اثرگذاری تحولات سیاسی بر بازارهای اقتصادی، چشم انداز غیرتورمی اقتصاد کشور، تکمیل بازدهی سرمایه در بخش سوداگرانه ملک، افزایش تمایل برای فروش و کاهش قدرت خرید مربوط می شود.
بازار مسکن در حالی به سرعت گیر قیمتی رسید که از اواسط ماه گذشته تحت تأثیر تحولات سیاسی جهانی، نشانه های فشار عرضه بروز پیدا کرد و نرخهای پیشنهادی گاها تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. از طرفی، طرف تقاضا در انتظار کاهش بیشتر قیمتها به سر می برد. تحلیل فعالان اقتصادی از افق کاهشی نرخ ارز حکایت دارد و به همین لحاظ مقطع کنونی را فرصت مناسبی برای خروج از بازار ملک می دانند. کارشناسان بازار مسکن معتقدند این مقطع دست کم تا بهمن ماه سالجاری ادامه خواهد داشت.
عباس زینعلی، کارشناس اقتصاد مسکن در تحلیل شرایط کنونی می گوید: اصولا باید دوره رکود مسکن تا کنون تمام می شد ولی با عنایت به شرایط سیاسی جهانی و بحث کرونا مقداری طول کشید. به احتمال زیاد در سال ۱۴۰۰ با عنایت به این که خیلی از فعالیتها گرفتار زیان و ضرر شده اند گرایش به سمت ساخت و ساز مسکن بیشتر شود؛ چونکه تنها بازاری است که می تواند بخشی از زیانهای حاصله را تأمین کند. تقاضای نهفته ای در بخش مسکن وجود دارد و به همین لحاظ در آن مقطع ساخت و ساز بهترین فعالیت خواهد بود.
این کارشناس بازار مسکن درباره پیشبینی از قیمت مسکن اظهار داشت: امتداد رکود فعلی تأثیر جزئی در کاهش قیمت مسکن خواهد داشت ولی بعید است با عنایت به اندازه هایی که در مقادیر اقتصادی به وجود آمده قیمتها افت شدیدی را تجربه کند. دامنه نوسان کاهشی بازار مسکن بسیار کمتر از انتظار خواهد بود. حتی اگر تقاضای سفته بازی تحریک شود جا برای افزایش وجود دارد. بنابراین دولت باید از ورود نقدینگی بی حساب به بازار مسکن جلوگیری کند. سیاستهای مالیاتی در بخش معاملات سوداگرانه ملک می تواند موثر باشد اما نکته اصلی هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد و بورس است.
همینطور مهدی روانشادنیا از کارشناسان بازار مسکن می گوید: به صورت کلی در دهه های گذشته معمولا متوسط قیمت مسکن در تهران با متوسط ۱۰۰۰ دلار در متر مربع مقیاس شده است. در دوره هایی این نرخ به ۶۰۰ دلار و در زمانهایی تا ۱۴۰۰ دلار هم بالا رفته است. قیمت فعلی روی ۱۰۰۰ دلار است و در واقع با میانگین بلندمدت برابری می کند. اگر در ماه های آینده دلار کاهشی شود قیمت مسکن برای یک دوره سه تا چهار ساله به ثبات می رسد.
وی ادامه داد: رفتار بازار مسکن این گونه است که عدد اسمی آن کاهشی نمی یابد بلکه وارد ثبات می شود. وقتی این اتفاق می افتد از تورم بقیه کالاها عقب می ماند؛ تا دوره بعدی که باردیگر بازارها گرفتار جهش شوند.
منبع:

1399/09/08
21:31:41
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , شهر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات