گزارش پلات؛

زور دلالان اوراق تسهیلات به ركود بازار مسكن نرسید

زور دلالان اوراق تسهیلات به ركود بازار مسكن نرسید

پلات: در حالیکه برخی نوسان گیران و دلالان اوراق تسهیلات مسکن بار دیگر بخت خویش را برای صعود قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۶۰ هزار تومان آزمودند، اما رکود بازار مسکن نرخ ها را ثابت نگه داشت.به گزارش پلات به نقل از مهر، طی معاملات روز گذشته (شنبه ۲۳ اسفند) فرابورس، قیمت برخی نمادهای زیرمجموعه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به بازه ۶۰ هزار تومان افزایش یافت اما در معاملات امروز (یکشنبه ۲۴ اسفند) قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشت.
اگرچه در بعضی معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن هم قیمت برخی از برگه ها تا حدود ۶۳ هزار تومان رسید، اما میانگین قیمت تقریباً همه نمادها زیر ۶۰ هزار تومان و از ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود.
شکست نوسان گیران در مقابل رکود بازار مسکن
این در حالی است که برخی نوسان بگیران و دلالان اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز تلاش داشتند تا برگه های مورد نظر خویش را تا حدود ۷۰ هزار تومان قیمت گذاری و به فروش برسانند اما با عنایت به این که بازار مسکن در حدود ۳ ماه گذشته با حداقل تعداد معاملات روبرو شده، به نظر می آید رکود این بازار مانع از سودجویی دلالان اوراق تسهیلات مسکن شده است.
گزارش های اخیر بانک مرکزی از وضعیت ماهانه بازار مسکن حکایت از افت ۷۰ درصدی تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن سال قبل دارد؛ در حالی رشد قیمت مسکن افزایش حدوداً دو برابری داشته است که هم قدرت خرید تازه واردها به بازار مسکن را به شدت کاهش داده و هم قدرت رقم فعلی وام مسکن در مقابل ارزش ملک را تقریباً بی اثر کرده است.
در حال حاضر با عنایت به میانگین قیمتی متری ۲۸ میلیون تومان در پایتخت که سبب شده تا یک واحد ۵۰ متری به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برسد، وام مسکن ۲۴۰ میلیون تومانی تنها توانایی پوشش حدود ۶ متر از واحد ۵۰ متری را دارد.
تابلوی تسه سرخ پوش شد
همچنین علیرغم آنکه تابلوی امروز معاملات اوراق تسه سرخ پوش بود، با این وجود ریزش قیمت ها در هیچیک از نمادهای زیرمجموعه تسه بیشتر از منفی ۳ درصد نبوده و صرفا در نماد تسه ۹۸۰۵ (اوراق مسکن مرداد ۹۸) ریزش منفی ۳.۸ رخ داد؛ در سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن، کاهش قیمت ها منفی یک تا ۲ درصد بود.
عقب نشینی خریداران مسکن و دارندگان تسه از بازار اوراق تسهیلات
تعداد برگه های به فروش رسیده هم در اغلب نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن با کاهش شدید نسبت به روزهای رونق بازار مسکن روبرو شده است؛ بیشترین برگه های فروخته شده به نماد تسه ۹۹۱۱ (اوراق مسکن بهمن امسال) با ۱۷ هزار برگه و سپس به تسه ۹۹۱۰ (اوراق مسکن دیماه امسال) با ۱۲ هزار برگه اختصاص داشت.
در سایر نمادها هم تعداد فروش اوراق مسکن کمتر از هزار برگه بود؛ به نظر می آید هم دارندگان این برگه ها به رونق بازار مسکن در سال آینده امیدوارند و از همین رو، از بازار اوراق تسهیلات عقب نشینی کرده اند و هم متقاضیان خرید مسکن به ادامه روند کاهشی قیمت مسکن در سال آینده امید بسته اند که همین مبحث به کاهش معاملات اوراق تسهیلات دامن زده است.
هزینه دریافت وام مسکن؟
با در نظر گرفتن میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن تا ۵۸ هزار تومان، زوجین تهرانی متقاضی دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن می بایست برای خرید ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، ۲۷ میلیون و ۸۴۰ هزار و وام ۱۴۰ میلیون تومانی فردی خرید مسکن، ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.

1399/12/24
22:52:42
0.0 / 5
653
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات