طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی

باید املاك خودرا در سامانه ثبت كنید

باید املاك خودرا در سامانه ثبت كنید

برمبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی سرپرستان خانوار از تاریخ 19 فروردین ماه به مدت دو ماه فرصت دارند املاک تحت تملک خودرا در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir ثبت کنند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از الزام ثبت املاک تحت تملک سرپرستان خانوار در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir آگاهی داده و گفته است: در امتداد اجرای «ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم» مصوب ۵ آذر ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی ضرورت دارد تمامی مالکان و سرپرستان خانوار، املاک تحت تملک و محل اقامت خانوار خودرا از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.
محمود محمودزاده اضافه کرد: مهلت قانونی تعین شده برای انجام خوداظهاری از زمان آغاز به مدت ۲ ماه است.
بر طبق این گزارش، در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره۷ ماده۱۶۹مکرر این قانون) بعنوان «واحد خالی» شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم- معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۵/۱) برابر مالیات متعلقه
به سبب بند ۱۲ ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات­های مستقیم، مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ ماده (۵۴ مکرر) به قانون الحاق شد.
وزارت راه و شهرسازی، سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می شود را از بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی و مردادماه ۱۳۹۹ اجرائی کرد. بعد از آن اعلام گردید که ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی شناسایی شده و برای مالکان آنها پیامک ارسال شده است. دی ماه امسال هم محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اعلام نمود که اگر مالکان این ۱.۵ میلیون واحد نسبت به اصلاح وضعیت سکونتی خود اقدام نکنند مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند. طبق آخرین آمار تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی برای ستاندن مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند.
اما یکی از سوالات اصلی این است که این طرح چه تاثیراتی بر کنترل بازار مسکن خواهد داشت. محمودزاده بتازگی در این خصوص گفته است: بعد از مصوبه مجلس و برمبنای تعداد فایل ارائه شده در دفاتر مشاور املاک، عرضه مسکن استیجاری حدود ۳۰ درصد بیشتر از زمان مشابه سال قبل بوده و این آمار، یک آمار برمبنای مستندات و گزارشات میدانی است. به گفته ی ایشان، روند عرضه مسکن خالی در کنار اجرای طرح های اقدام ملی و تکمیل مسکن مهر به افزایش عرضه مسکن کمک خواهدنمود که مجموع این سیاست ها به تعادل در بازار کمک می نماید.1400/01/02
13:59:06
5.0 / 5
616
تگهای خبر: اقامت , بازار مسكن , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پلات