یك كارشناس مطرح كرد

پیغام كسری بودجه 1400 به بازار مسكن

پیغام كسری بودجه 1400 به بازار مسكن

پلات: یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخی از برآوردها درمورد کسری بودجه حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ این پیغام را به کنشگران اقتصادی می دهد که احیانا وضعیت تورمی امسال تداوم پیدا خواهد کرد؛ ازاین رو نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند اما با عنایت به جهش سنگین دو سال گذشته، رشد شدید قیمت مسکن هم بعید است.


مهدی سلطان محمدی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در طول دو سال قبل شاهد رشد نقدینگی، چشم انداز تورمی شدید و کاهش نرخ بهره بانکی بودیم. در واقع تورم ۳۵ درصدی داشتیم و نرخ بهره بانک ها عاملا نصف این میزان بود. ازاین رو مردم به دارایی های سرمایه ای روی آوردند؛ چونکه اگر می خواستند پول خویش را در بانک بگذارند در شرایط تورمی عملا سرمایه هایشان نصف می شد.
وی ادامه داد: همه این عوامل به رشد همه دارایی ها همچون شاخص بورس، قیمت مسکن، طلا، خودرو دیگر کالاها منجر گردید. ولی از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ برخی به این نتیجه رسیدند که حبابی در قیمت کالاها شکل گرفته و به تدریج از بازارها خارج شدند. بازار بورس حدود ۵۰ درصد افت کرد. در بازار مسکن هم از نیمه دوم آبان این می بینیم که سرعت رشد چشم گیر هفت ماهه اول گرفته شده است.
این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: علت اینکه بازار مسکن مثل بورس با کاهش مواجه نشد این است که اولا قیمت مسکن به اندازه بورس بالا نرفته بود و ثانیا با رشد نرخ مصالح ساختمانی مواجه شدیم. پارسال نهادهای ساختمانی حدود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه نمود. از طرفی با کمبود زمین در کلانشهرها مواجه هستیم. در شهرهای اطراف هم با عنایت به طرحهای تفصیلی و هادی، محدودیتهایی برای سرمایه گذاری وجود دارد. اینها سبب می شود تا بازار مسکن، جان سختی بیشتری را نسبت به کاهش قیمت نشان دهد. به هر حال بازار مسکن ماهیتا چسبندگی بالایی دارد.
سلطان محمدی با اشاره به اینکه در پنج ماهه آخر سال با وضعیت تردید و تأمل در بازار مسکن مواجه بودیم اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ هم تکلیف خیلی از متغیرهای درونی و بیرونی بازار مسکن مشخص نمی باشد. اولا باید ببینیم مذاکرات سیاسی به کجا می رسد و وضعیت تحریمها چگونه می شود. البته مذاکرات به کاهش انتظارات تورمی منجر گردیده است. این تلقی هم وجود دارد که امسال درآمدهای ارزی افزوده می شود. در نتیجه در نتیجه انتظارات تورمی کاسته می شود.
وی خاطرنشان کرد: امسال احیانا خیلی ها به این فکر می افتند که وارد سرمایه گذاری های جدید شوند که به آرامش بازارهای مالی و اقتصاد کشور کمک می نماید. اما با عنایت به این که انباشت تقاضایی از قبل در بازار مسکن وجود داشته خیلی بعید است که قیمتها کاهش پیدا کند. از سوی دیگر افزایش دستمزدها به رشد قیمت کالاهای ساختمانی می انجامد؛ چونکه مصالح ساختمانی به شکلی با دستمزد مرتبط هستند. انتظار سقوط قیمت مسکن، واقع بینانه نیست ولی چون رشد قیمتها طی دو سال قبل کمرشکن بوده احتمال جهش هم بعید است.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به برخی برآوردها از کسری بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: رقم کسری بودجه این پیغام را به کنشگران اقتصادی می دهد که امکان دارد وضعیت تورمی امسال هم ادامه پیدا کند. وقتی تحلیل مردم این است که تورم همچنان وجود خواهد داشت نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند. فقط میتوان توقع داشت که با رشد شدید مواجه نشود.
مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، اسفند سال قبل متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان داده است همینطور تعداد معاملات انجام شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵۳۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۳۴.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۸.۴ درصد کاهش نشان داده است.
منبع:

1400/01/26
22:19:16
5.0 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پلات