نرخها نسبت به هفته قبل كاهش یافت

بازار مسكن در راه تخلیه حباب

بازار مسكن در راه تخلیه حباب

افزایش تعداد فروشنده ها در بازار مسکن منجر به ثبات و حتی کاهش قیمت در بعضی مناطق شده است؛ بررسیها نشان میدهد که نرخهای پیشنهادی در تهران 2 تا 3 درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته و جو آرامی بر بازار حاکم است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در دومین ماه از سال ۱۴۰۰ همزمانی چند عامل موجب ایجاد روند نزولی در بازار مسکن شده است. کاهش انتظارات تورمی، افت قیمت ارز، مالیات خانه های خالی، امیدواری به احیای برجام و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، جو باثباتی در بازارهای ارز، طلا و مسکن به وجود آورده است؛ بطوریکه برخلاف ماههای اردیبهشت سالهای قبل خبری از افزایش قیمت نیست.
این روزها انتظارات تورمی در بازار ملک جای خودرا به برآوردهای کاهشی داده و بنا بر این تعداد فروشنده ها بالا رفته است. عمده تحلیلها بر این است که امسال قیمت مسکن معقول خواهد شد و حتی اگر کاهش پیدا نکند، رشد نخواهد داشت.
بررسیها داده های یک سامانه ملکی حاکی از آنست که در شهر تهران قیمتهای پیشنهادی مسکن نسبت به هفته قبل ۲.۵ درصد کاهش یافته است. مشاوران املاک دلیلهای مختلفی برای کوتاه آمدن مالکان از نرخهای قبلی بیان می کنند که قوی ترین مولفه به کاهش نرخ ارز مربوط می شود. البته هنوز نرخهای کذایی در بعضی فایلهای نوساز به چشم می خورد اما وضعیت کلی بازار آرام است.
درباب معاملات نیز با وجود آنکه هنوز آماری از اردیبهشت ماه ارائه نشده مشاهدات میدانی از افزایش نسبی خرید و فروشها حکایت دارد.


یک کارشناس: سال ۱۴۰۰ قیمت مسکن متعادل می شود
ابوالحسن میرعمادی ـ کارشناس بازار مسکن ـ می گوید: بجز مناطق شمالی که تکلیفشان مشخص است سال جاری در مناطق میانی و جنوبی، سال تعدیل قیمت مسکن خواهد بود؛ برای اینکه قیمتها حباب گونه بالا رفته و به جهت اینکه بازار به حدی از منطق برسد باید نرخها متعادل شود. احیای برجام نیز می تواند به آرامش همه بازارها همچون بازار مسکن کمک نماید.
وی بیان می کند: بی ثباتی اقتصاد موجب بلاتکلیفی فعالان اقتصادی شده و زندگی عادی بر پایه سرمایه گذاری سالم از بین رفته است. بطوریکه کارهای مولد گرفتار مشکلات اساسی شده اند.
میرعمادی با اعلان اینکه هیچ تناسبی بین درآمد عمومی با قیمت خانه وجود ندارد اظهار داشت: دو راه پیش روی بازار مسکن است؛ یا قیمتها ثابت می ماند و توان متقاضیان به تدریج به قیمتها می رسد که طبیعتا بازار دیرتر به رونق خواهد رسید. یا این که قیمتها کاهش می یابد و بازار زودتر رونق می گیرد. بجز این دو نمی توان گزاره دیگری برای بازار مسکن متصور بود.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.1400/02/24
13:08:20
5.0 / 5
330
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , خانه , رجا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پلات