قیمتهای پیشنهادی ۸ درصد پایین آمد

بازار مسكن بر مدار كاهش قرار گرفت

بازار مسكن بر مدار كاهش قرار گرفت

پلات: تازه ترین آماراز وضعیت بازار مسکن شهر تهران حاکی از آنست که نرخهای پیشنهادی در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه 8 درصد کاهش یافته و افت قیمت در مناطق شمالی، بیشتر بوده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، نخستین آمار غیررسمی از رصد بازار مسکن شهر تهران در خردادماه ۱۴۰۰ عقبگرد محسوس قیمتها را نشان میدهد. تلفیق چند عامل فرعی با انتخابات ریاست جمهوری و گفت وگوهای برجام، بعنوان دو متغیر اصلی به تعدیل انتظارات تورمی و حتی ریزش قیمتها در بازار مسکن، به خصوص در مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت منجر گردیده است. کاهش قیمتهای پیشنهادی که از بهمن ماه گذشته شروع شده در خردادماه نیز ادامه پیدا کرد.
طبق داده های سامانه کیلید که تحولات بازار مسکن شهر تهران را بررسی می کند قیمت پیشنهادی هر متر مربع واحد مسکونی در آگهی های خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به اردیبهشت ماه ۸ درصد کاهش یافته است. بیشترین افت قیمت به ترتیب در مناطق ۲، ۲۲، ۴، ۶ و ۵ اتفاق افتاده است. از جانب دیگر مناطق ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ با مقدار اندکی افزایش قیمت مواجه گشتند. نرخها در مناطق ۷، ۸، ۱۳ و ۱۷ نیز با ثبات همراه بود.
درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی های فروش مسکن حاکی از آنست که متوسط قیمت از ۴۶.۷ میلیون تومان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ۴۳ میلیون تومان در خردادماه رسیده که افت ۸ درصدی را نشان میدهد. البته میانگین قیمتهای قطعی برمبنای معاملات اردیبهشت ماه ۲۸.۸ میلیون تومان در هر متر مربع است.
متوسط قیمت هر متر مسکن در آگهی های منطقه ۱ از ۷۹.۴ میلیون تومان به ۷۹.۱ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۲ نرخ هر متر مربع از ۶۴ میلیون به۶۰ میلیون، در منطقه ۴ از ۴۵ میلیون به ۴۳ میلیون، منطقه ۵ از ۳۹ به ۳۷.۹ میلیون، منطقه ۶ از ۵۰ به ۴۸ میلیون و منطقه ۲۲ از ۳۵.۷ به ۳۴ میلیون تومان رسیده است.
از جانب دیگر درصد تغییر بازدید آگهی ها که می تواند نشانه ای برای محاسبه میزان تقاضا باشد از رشد ۹.۳ درصد در خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به اردیبهشت ماه حکایت دارد. میزان بازدید از آگاهی های اجاره نیز افزایش ۳.۴ درصدی را نشان میدهد.
با این وجود نرخهای پیشنهادی اجاره نسبت به ماه قبل ۱.۹ درصد کاهش یافته و این در حالیست که حجم عرضه واحدهای اجاری در خردادماه ۱۴.۳ درصد در مقایسه با یک ماه قبل بالا رفته است.
شاخص تقاضای خرید و فروش به تفکیک متراژ هم که از آگهی های سامانه کیلید استخراج شده نشان میدهد رتبه اول بازدید مربوط به واحدهای ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع است که ۲۱ درصد بازدیدها را شامل می شود. در رتبه دوم نیز واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متر با ۱۵ درصد قرار دارند. واحدهای ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر و ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر نیز هریک ۱۲ درصد از بازدید کل آگهی ها را به خود اختصاص می دهند.
در بازار رهن و اجاره هم واحدهای ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع با سهم ۲۴ درصدی از بازدیدها رتبه اول را دارند. در رتبه دوم واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متر با ۱۶ درصد قرار گرفته اند و خانه های ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر با سهم ۱۴ درصدی جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند.
انتظارات تورمی در بازار مسکن شهر تهران ناشی از دو متغیر اصلی، تعدیل شده است. از یک طرف، قرار گرفتن در بازه زمانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری به رکود معاملات ملک منجر گردید. نهایتا انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با پیروزی حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی همراه بود. رئیسی که عنوان کرده مسکن را در اولویت برنامه های خود قرار می دهد، احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را هدفگذاری کرده است.
بر این اساس برخی کارشناسان همچون مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ معتقدند در صورت تحقق این وعده، افزایش عرضه در بین مدت می تواند منجر به آرامش بازار مسکن شود. مذاکرات برجام نیز طی ماههای اخیر بعنوان یک عامل موثر به ثبات بازارهای ارز و طلا انجامید و قیمتها در بازار مسکن را ریزشی کرد. کاهش شدید توان خرید طرف تقاضا، رکود معاملات و افت حدود ۶۰ درصدی قراردادهای خرید و فروش هم از دیگر عوامل کاهش قیمتها است.
با این وجود بعضی دیگر از کارشناسان در تحلیل چشم انداز بازار مسکن در پسا انتخابات براین باورند که سیاستهای انبساطی پولی همچون پرداخت یارانه های نقدی می تواند بعنوان عامل بازدارنده در کاهش تورم در همه سطوح همچون بخش مسکن عمل کند.
به هر ترتیب در وضعیت فعلی بررسی ها از بازار مسکن شهر تهران حاکی از آنست که از اسفند ماه سال قبل تا کنون قیمتهای پیشنهادی حدود ۲۰ درصد کاهش یافته و این در حالیست که نرخهای قطعی در دو ماه ابتدایی سال جاری طبق اعلام بانک مرکزی از افت ۵ درصد حکایت دارد.
منبع:

1400/03/31
23:21:12
5.0 / 5
287
تگهای خبر: بازار مسكن , تورم , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات