گزارش پلات؛

آخرین وضعیت مسکن ملی در استان سمنان

آخرین وضعیت مسکن ملی در استان سمنان

طرح جهش ملی مسکن در استان سمنان با استقبال خوب مردم روبرو شد تا جایی که آمارها نشان میدهد داوطلبان از میزان سهمیه بیشتر هستند و باید پایش شوند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن آنطور که در وب سایت خود نوشته در امتداد حمایت و تسهیل در ازدواج جوانان ثبت نام مردان مجرد متقاضی نسبت به ثبت نام داوطلبان اقدام می کند تا یکی از اولین سیاست های دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم با شروطی، اجرا شود.
در وب سایت طرح جامع حمایت مسکن درباره خاصیت های متقاضی آمده است: نداشتن سابقه مالکیت مسکن و یا زمین با کاربری مسکونی، داشتن حداقل ۲۳ سال تمام سن در هنگام ثبت نام، ثبت نام فقط برای متقاضیان مرد مجرد (بین ۲۳ سال تمام تا ۴۴ سال تمام)، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی؛
نحوه ارائه تسهیلات
اما این تنها شرایط نیست بلکه در تبصره ذیل آن آمده است که دارا بودن سابقه سکونت در شهر محل تقاضا برمبنای ضوابط ابلاغی وزارت راه و شهرسازی و همین طور ارائه تعهدنامه محضری در خصوص تحویل عقد نامه ازدواج رسمی پیش از انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی نیز الزامی شمرده می شود.
تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای استان سمنان نیز به این شکل است که وام در مرکز استان ۳۵۰ و در دیگر نقاط استان ۳۰۰ میلیون تومان است همین طور وام روستاییان ۲۰۰ میلیون تومان برآورد شده که البته صدای اعتراض روستاییان را نیز درآورده چونکه اعتقاد دارند هزینه ساخت خانه در روستا با شهر فرقی ندارد که هیچ حتی بواسطه افزوده شدن کرایه حمل و نقل مصالح، گران تر نیز است دیگر انتقاد اما این است که با این میزان وام حتی ۲۰ متر مربع هم خانه نمی توان ساخت در نتیجه جوان مجردی که تعهد به ازدواج هم داده و نزدیک به ازدواج است باید مابقی پول ساخت که برای یک واحد ۱۰۰ متری از طرف کارشناسان تقریباً ۲۰۰ میلیون تومان محاسبه می شود پرداخت کند که البته این مساله علاوه بر اقساط بانک خواهد بود.
علی رغم تمام این انتقادات مردم استقبال خوبی از این طرح کردند برای استان سمنان ۲۹ هزار واحد مسکونی طی چهار سال در نظر گرفته شده که ۱۹ هزار واحد در غرب و نزدیک به ده هزار واحد در شهرستان های شاهرود و میامی است البته دلیل تفکیک این سهمیه هم این است که استان سمنان دارای دو اداره کل راه و شهرسازی در شرق و غرب است و پس آمارها بصورت تفکیکی ارائه می شوند.

سهمیه شرق استان سمنان
استقبال تا جایی بالا بوده که حتی مسئولان مجبور به پایش افراد هستند برای مثال مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان سمنان با اعلان اینکه تا اختتام بهمن ماه نزدیک به ۱۳ هزار نفر در این طرح نام نویسی کردند، اشاره کرد: دو هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط شناخته شده اند.
امیر عمیدی با اعلان اینکه ۸۰۰ نفر از بین افرادی که واجد شرایط شدند تا اختتام بهمن ماه برای افتتاح حساب در بانک و تشکیل پرونده خدمات دریافت نمودند، ابراز کرد: طرح جهش مسکن در پنج شهر شهرستان های شاهرود و میامی شامل شاهرود، بسطام، میامی و… اجرا خواهد شد و برای این شهرها ۹ هزار و ۸۱۶ واحد مسکونی در فاز نخست یعنی چهار سال اول اجرای طرح، سهمیه در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه برای نزدیک به ده هزار واحد مسکونی فقط تا اختتام بهمن ماه ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر متقاضی ثبت نام کردند، اظهار داشت: تا بیستم بهمن ماه اخیر ساخت ۵۱۶ واحد مسکونی در شهرستان های شاهرود و میامی شروع شد همین طور زمین مورد نیاز برای چهار هزار نفر، تامین شده است به عبارت دیگر شرق استان سمنان نیاز به ۲۳۳ هکتار زمین دارد که ۸۳ هکتار زمین موجود بود و قرار شد ۱۳۲ هکتار زمین الحاقی نیز به این میزان افزوده شود.
مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان سمنان با اعلان اینکه شهریورماه ۱۴۰۱ اولین موعد تحویل واحدهای مسکونی طرح جهش ملی مسکن در شاهرود و میامی خواهد بود، اشاره کرد: هفت هزار و ۳۰۰ نفر دارای مشکلاتی در فرم داشتند که تحت بررسی و اصلاح گردد.
زمین تامین شده برای سهمیه استان سمنان
مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان نیز با اعلان اینکه تا یک سوم اول اسفند ماه، ۴۸۵ هکتار زمین، در ۱۸ شهر استان تامین شدند و حتی در بعضی مناطق ساخت مسکن ها شروع هم شده است تا بتوانیم هرچه سریع تر مسکن متقاضیان را تحویل دهیم.
مهدی رجبی البته مدتی پیش در شورای مسکن نیز اعلام نموده بود که سهم استان سمنان در طرح جهش تولید مسکن طی چهار سال نزدیک به ۳۰ هزار واحد مسکونی است و تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان، عملیات اجرائی طرح جهش تولید مسکن در بیشتر شهرهای استان شروع خواهد شد همین طور استان سمنان در بحث ساخت مسکن روستایی تعداد یک هزار و ۲۰۰ واحد را تعهد کرده و یک هزار و ۱۰۰ واحد به مرحله انعقاد قرار داد رسیده است.
وی در همان نشست شورای مسکن همین طور با اعلان اینکه ۱۴.۶ درصد از مجموع تسهیلات پرداخت شده توسط بانکهای عامل استان در بحث رونق تولید متعلق به استان سمنان است، اظهار داشته بود: تلاش داریم تا زودتر مسکن ها به مرحله عقد قرار داد برسند.
مسکن دولتی خانه را ارزان می کند
بازرس هیئت مدیره اتحادیه املاک شهرستان شاهرود در گزارش پلات به نقل از مهر با اعلان اینکه انبوه سازی هایی مانند مسکن ملی بطور قطع در کاهش قیمت مسکن مؤثر است، اظهار داشت: وقتی تقاضا بالا باشد بطور قطع قیمت ها خواهد شکست چونکه مسکن ارزان تر در اختیار مردم قرار می گیرد.
مسعود غضنفری با اعلان اینکه امروز متأسفانه قیمت گذاری در دست صاحب خانه است و سیر خاصی ندارد، اشاره کرد: قرار شد مانند سابق قیمت گذاری بر حسب یک نرم بازار از طرف اصناف بنگاه داران، شهرداری و… صورت گیرد که آن هم به جایی نرسید در نتیجه امیدواریم که با افزایش تقاضا بازار فعلی مدیریت شود.
وی با اعلان اینکه امروز حالت رکودی در بازار مسکن وجود دارد که همه منتظر برجام و مذاکرات هستند، بیان کرد: هیچ چیز بازار معین نیست اما همین مقوله مسکن ملی یکی از امیدواری هایی است که بتوانیم تکانی را شاهد باشیم از طرف دیگر بنظر می رسد برای دولت کاری ندارد بخواهد سالانه یک تا چهار میلیون خانه بسازد دولت قدرت دارد و اگر بخواهد می تواند کارهایی از این دست صورت دهد.

آخرین وضعیت مسکن های دولتی
در کنار مسکن ملی مردم تجربه مسکن مهر را داشتند قانونی که خوب بود اما به بدترین شکل اجرا شد تا جایی که چهار دوره ریاست جمهوری از زمان کلنگ زنی آن می گذرد اما برای مثال در شهرهایی مانند شاهرود هنوز تحویل مردم داده نشده است یعنی همین امروز اگر مردم در آن خانه بنشینند صاحب یک خانه ۱۰ الی ۱۵ ساله هستند پس برخی بر این باورند که مسکن ملی نیز به چنین وضعیتی گرفتار می شود.
یک کارشناس دیگر مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که چنین چیزی غیر قابل اجتناب است، می گوید: راه ارزان کردن خانه که ساخت میلیونها مسکن نیست باید کار را از ریشه چاره کرد نه این که عرضه را بیشتر کرد؛ افزایش عرضه برای کاهش قیمت وقتی جواب می دهد که ساختار درست باشد اینجا عرضه زیاد هم گرانی می آورد عرضه کم هم گرانی می آورد پس این که بگوییم ارزان می شود آن هم با این قطعیت اصلاً معلوم نیست.
سید حسین امیری بیان کرد: موضوع بعد این است که از کجا معلوم این طرح ها به سرنوشت مسکن مهر گرفتار نشود دولت با یک سرعتی کار را جلو می برد که برخی اوقات شک می نماییم که سرعت، دقت را در مقوله بستن قرار دادها تعیین پیمانکاران و… فدا نکند از جانب دیگر مسکنی که مردم نمی دانند کجای شهر ایجاد می شود چه تأثیری می خواهد بر بازار مسکن بگذارد بطور قطع این مسکن ها هم در پنج کیلومتری شهر ساخته می شوند مانند مسکن مهر و بعد اهتمام می شود که شهر را به سمت آنها گسترش بدهند که البته موضوع در نهایت معین نیست که عملی خواهد شد یا خیر.
ثبت نام ۲۷ هزار نفر در استان سمنان
معاون عمرانی استاندار سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه اجرای مطلوب قانون جهش تولید مسکن به دقت در دست بررسی می باشد و باید حتی روند سرعت نیز بگیرد، اظهار داشت: همانطور که در جلسات مختلف نیز بیان شده باید روند نظارت و تأیید نقشه ها سرعت بگیرد از طرف دیگر شهرداری ها باید در مرحله صدور پروانه هم همکاری داشته و انتظار ما این است که پای کار باشند.
محمد حمیدی با اعلان اینکه ۲۷ هزار نفر در کل استان سمنان برای جهش تولید مسکن ملی ثبت نام کرده اند، اشاره کرد: تا آخر ماه قبل مجموعاً ۱۶ هزار نفر واجد شرایط شدند و نزدیک به ۵۰۰ هکتار زمین برای این تعداد متقاضی تامین شده و امیدواریم روند ساخت و ساز تسریع نیز شود.
در نهایت باید گفت طرح مسکن ملی همانطور که پیش بینی می شد با استقبال خوب مردم روبرو شد طرحی که در شعارش به ویژه نسل جوان جویای خانه را دربرمی گیرد و با همه انتقادات توانسته امیدهای مردم را باردیگر برای خانه دار شدن روشن کند حال باید دید که در ادامه روند اجرای این طرح چه می شود و چه تفاوت هایی با مسکن مهر خواهد داشت.

1400/12/14
11:09:04
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات