اخطار نسبت به گسترش مشاغل کاذب و غیرمولد

اخطار نسبت به گسترش مشاغل کاذب و غیرمولد

به گزارش پلات عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به اینکه از این به بعد شاهد تغییر روال کار خواهیم بود، معتقد است: در صورت عدم بهبود معیشت و دستمزدها، عده بیشتری به مشاغل کاذب و غیر مولد روی خواهند آورد.آیت اسدی در گفتگو با ایسنا، درباره کاهش آمار تعدیل نیروی کار در فرودین سال جاری و علل آن ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: نمایندگان کارگری در جلسات دستمزد شورایعالی کار این مسئله را پیشبینی کرده بودند و با بررسی هایی که صورت گرفته بود، اعتقاد داشتیم که افزایش مزد سبب ریزش نیرو یا تعدیل و اخراج کارگران نخواهد شد.

وی افزود: این احتمال داده شد که بعضی از صنوف و واحدها به علت سهم بالای دستمزد در قیمت تمام شده محصول کمی گرفتار مشکل شوند که بر این اساس مقرر شد دولت در زمینه پشتیبانی از واحدهای کوچک و واحدهایی که متضرر می شوند، بسته حمایتی در نظر بگیرد ولی در مجموع اعتقاد نداشتیم که افزایش مزد سبب اخراج نیروی کار می شود.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: به علت این که نیروهای کار با دستمزدی که می گرفتند حاضر به کار نبودند، تصمیم به افزیش حقوق ها گرفته شد. هم اکنون در بعضی شهرها بسیاری از واحدهای تولیدی حاضرند خدمات و حقوقی بالاتر از حقوق کار بدهند تا کارگر را حفظ کنند ولی مسئله این است که نیرو سر کار نمی رود.

اسدی اظهار داشت: تاکید ما این بود که دولت در زمینه آموزش های مهارتی وارد شود و آموزش های فنی و حرفه ای را در واحدهای تولیدی گسترش دهد. اگر فرضا سازمان آموزش فنی و حرفه ای ۵۰ نفر را آموزش می دهد و برای آن هزینه می شود، آن مربی و استاد را به واحدهای تولیدی ببرند که به تناسب شغل نیروهای کار به آنها آموزش بدهد تا کارگر ماهر بیشتری داشته باشیم.

به گفته عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار خیلی از شرکتها با مشکل نیرو مواجهند چون کسی با حقوق ۴ میلیون تومان نمی تواند زندگی اش را اداره کند و ناچار به مشاغل غیرمولد روی می آورد.

وی افزود: در صورتیکه در بعضی شهرها، نرخ کرایه خانه به شکل سرسام آوری افزوده شده باشد، در این شرایط کارگر نمی داند باید کدام یک از هزینه های خورد و خوراک، درمان و اجاره بهای خویش را تأمین کند. کارگر با هزار مشقت قرارداد یکساله خانه می بندد و پس از آن طرف، بنگاه قرارداد دو ماهه با او منعقد می کند و کارگر نمی داند کرایه خانه ماههای آینده را چطور بپردازد؛ در نتیجه سراغ مشاغل کاذب می رود که درآمدش بهتر و کم دردسرتر است.

این مقام مسئول کارگری با اشاره به اینکه به علت شرایط اقتصادی، شیوه کسب و کار نسبت به گذشته فرق کرده است، اظهار داشت: از این به بعد شاهد تغییر روال کار خواهیم بود، چون شرایط اقتصادی فرق کرده است بنابراین در صورتیکه وضع معیشت بهبود نیابد و دستمزدها افزایش پیدا نکند، عده بیشتری برای تأمین معاش و هزینه های زندگی، به سمت مشاغل کاذب و غیرمولد خواهند رفت.

منبع:

1401/02/20
23:35:53
5.0 / 5
209
تگهای خبر: آموزش , تولید , خانه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات