كش دار شدن پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسكن روستایی

یک لحظه خودمان را جای روستاییان بگذاریم

یک لحظه خودمان را جای روستاییان بگذاریم

به گزارش پلات، کش دار شدن پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی هم به از دست رفتن فصل گرما منجر گردید، هم رکود ساخت و ساز را به دنبال داشت، هم هزینه ها را بالا برد و هم مردم را کلافه کرد. حالا هم شنیده می شود شرط و شروط برخی از بانکها غوز بالاغوز شده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، شاید باورش سخت باشد اما پس از ۱۰ ماه از تصویب افزایش تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان، هنوز کسانی که به بانک برای دریافت این وام مراجعه می کنند با جمله ی «بخشنامه به دست ما نرسیده است» مواجه می شوند.
حکایت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به داستان هزار و یک شب تبدیل شد. هر هفته گفتند هفته ی دیگر، هفته ی بعد گفتند ماه دیگر، ماه بعد گفتند هفته ی دیگر. دست آخر هم اعلام نمودند یارانه این وام ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود و پرداخت آن پایه پولی را بالا می برد. به قول نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن، وام را ندادید پایه پولی هم بالا رفت. بالاخره ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ بانک مرکزی اعلام نمود که ضوابط پرداخت وام مسکن روستایی را به بانکها فرستاده و ۹ بانک شامل صادرات، ملت، مسکن، تجارت، ملی، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی و پست بانک مکلف به پرداخت این وام هستند.
معاون بنیاد مسکن هم در این خصوص به ایسنا گفت که «بانک های عامل باید به واحدهای استانی خود سهمیه ها را اعلام کنند که این پروسه احتمالاً یکی دو روز طول می کشد». از آن یکی دو روز هم ۱۰ روز گذشته اما نظام بانکی ککش نگزیده است!
روز گذشته محمد مخبر ـ معاون اول رئیس جمهور بر تسریع پرداخت وام مسکن روستایی تاکید نمود. اما برمبنای ضوابط پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، پرداخت یارانه سود از محل صندوق ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی تامین می شود اما اعلام نشده این صندوق خالی است یا پر.
البته پرداخت وام شروع نشده از گوشه و کنار، سنگ اندازی برخی بانکها به گوش می رسد. بنا بگفته عبدالجلال ایری ـ سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، یکی از شروط گرفتن وام، ارائه سند مسکونی است، در صورتیکه عموم واحدهای روستایی فاقد سند رسمی هستنند. اما حتی اگر وام هم بیاید دیگر نمی توان فصل گرما را برگرداند، تورم مصالح ساختمانی در ۱۰ ماه گذشته را دور زد یا مشکلات اقتصادی برخی روستاییان را جبران کرد.
درباره ی تورم زا بودن ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی نظر دادن شاید کار چندان سختی نباشد. اما شاید هیچ کس به اندازه ی آن فرد روستایی که به امید دریافت این وام با چک و قرض، خانه ی خودرا ساخته و حالا موعد چک اش فرا رسیده تاوان آن امیدوار شدن را پس نداده است.
منبع:

1401/06/28
12:20:20
5.0 / 5
27
تگهای خبر: تورم , خانه , شهر , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پلات