چرا ساخت مسکن در اختیار پیمانکار است؟

چرا ساخت مسکن در اختیار پیمانکار است؟

پلات: پلات: الگوی ساخت پیمانکاری با همه تبعات منفی آن، هنوز هم نخستین روش برای ساخت مسکن شناخته می شود. شیوه ساختی که به سبب کُندی و گران بودن در مقابل ساخت مردمی قرار دارد.به گزارش پلات به نقل از مهر الگوی ساخت پیمانکاری با همه تبعات منفی آن، هنوز هم نخستین روش برای ساخت مسکن شناخته می شود. شیوه ساختی که به سبب کُندی و گران بودن در مقابل ساخت مردمی قرار دارد.
امروز انبوه سازها نیز در کنار متقاضیان نهضت ملی مسکن از روند ساخت پروژه های دولتی پیمانکاری شکایت دارند و در چنین شرایطی مدلهای جدید مردمی سازی می توانند راهگشای ساخت مسکن باشند.
تجربه طولانی شدن ۲۰۰ هزار مسکن مهر دولت را مجاب کرد تا قرارداد دوجانبه ای بین خود و انبوه سازان پروژه های مسکن سازی دولتی استان تهران منعقد کند که برای هر مترمربع قیمت مشخص ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان را مد نظر قرار دهد.
مبلغی که در سال قبل از طرف متولی بخش مسکن برای خانه سازی دولتی تعیین و در قرارداد درج شد. همین مورد گله انبوه سازها را به همراه دارد. به عقیده این گروه حداقل هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در پروژه های مسکونی ۴ طبقه، ۱۲ میلیون و۷۰۰ هزار تومان است. مردم طرف دیگر این داستان هستند که به سبب کندی ساخت و نوع مصالح به کار رفته در ساختمان ها از اجرای پروژه ها رضایت ندارند.
در شرایطی این نارضایتی دو طرفه پدید آمده است که تجربه نشان داده مردمی سازی در عمل نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت چونکه متقاضیانی که زمین ۹۹ ساله را خودشان و بصورت مردمی ساختند امروز در خانه های خود ساکن شده اند که هم سریع تر تولید شده و هم با کیفیت تر است.
زمین و زمان از ساخت پیمانکاری نارضایتی دارند
نهضت ملی مسکن درحالی فعالیت خودرا آغاز کرد که یک دهه رکود ساخت وساز مسکن، کشور را با مشکل اساسی روبه رو کرده بود.
دولت برای گذر از این بحران مبادرت به اجرای انواع طرح های ساخت وساز مسکن کرد. روش پیمانکاری، یکی از شیوه های مرسوم ساخت مسکن در کشور بشمار می رود که شیوه غالب ساخت مسکن در دهه هشتاد با پروژه مسکن مهر بود. شیوه ساخت پیمانکاری مسکن مهر و بهانه های هر روزه پیمانکارها، مانند تورم عمومی عاملی شد تا ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن ۱۳ سال به طول انجامید.
دولت سیزدهم برای جلوگیری از این امر قراردادی با انبوه سازها منعقد کرد که برای ساخت هر مترمربع ساختمان ۸ میلیون و۲۴۱ هزار تومان در نظر گرفته شد. مبلغی که بگفته خود انبوه سازها برای هر مترمربع در پروژه های مسکونی ۴ طبقه را ۱۲ میلیون و۷۰۰ هزار تومان است. حتی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز هزینه ساخت مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۰ میلیون تومان اعلام نمود.
البته بتازگی رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در روستاها را ۸.۵ میلیون تومان اعلام نمود که همین میزان به نسبت مبلغ اعلامی دولت بیشتر است. مبلغی که بگفته ایرج رهبر رییس هیأت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران به روزنامه دنیای اقتصاد باید برای ساخت هر مترمربع از این واحدها مبلغی حدود ۱۵ میلیون تومان تمام باشد. مبلغی که به نسبت مقدار هزینه دولتی بسیار متفاوت می باشد.
رئیس هیأت مدیره انجمن انبوه سازان اظهار داشت: «تاکنون انبوه سازان برآوردهای مختلفی از هزینه ساخت مسکن در دوره های زمانی مختلف به دولت ارایه داده اند اما تمام ارقامی که تا حالا تعیین شده است با این برآوردها فاصله داشته است. به عبارت دیگر، انبوه سازها مانند مردم از ساخت پروژه های پیمانکاری ناراضی هستند. برای همین مورد در نظر دارند تا پیشنهادهایی مانند ورود به حیطه مشارکت، تعدیل و ترمیم منبع مالی را تامین کنند.»
قصه پر تکرار کوتاهی بانکها در صدور تسهیلات
از سوی دیگر، بانکها حمایت لازم را برای ساخت پروژه های ملی نداشته اند و طبق آمار انتشار یافته در گزارش خبرگزاری مهر آمده است طبق آمارهای قبلی از بین ۲۶ بانک ۱۸ بانک تسهیلات پرداختی نداشته اند. از بین بانکهای فعال در کشور تنها بانکهای مسکن، سپه، ملی، تجارت، ملت، صادرات، صنعت و معدن و توسعه صادرات تنها بانک هایی بودند که در تاریخ منتهی به ۳۱ فروردین ماه امسال جمعاً ۶۵۷. ۵۹۶ میلیاردریال تسهیلات در نهضت ملی مسکن پرداخت کردند. به بیان دقیق تر، مجموع تسهیلات ودیعه مسکن پرداختی توسط بانکها تا پایان فروردین ماه سال جاری نیز ۳۲۸. ۹۹۳ میلیاردریال بوده است که در این بخش هم عملکرد برخی از بانکها صفر بوده است. ایرج رهبر نیز در این زمینه اعلام کرد، روند طی مراحل اداری برای تامین مالی پروژه ها همچون اختصاص تسهیلات و وام ساخت کند است. به بیان دیگر، در هر دو سوی پروژه های ساخت وساز مسکن، نارضایتی از پرداخت تسهیلات بانکی دیده می شود.
مردم واحد کامل می خواهند
درحالی دولت بر طبق یکی از بندهای قرارداد منعقد شده با انبوه سازها مدت زمان ساخت این واحدها ۲۰ ماه یعنی معادل ۱ سال و ۸ ماه تعیین کرده است که بگفته رهبر این واحدها اکنون حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند. همچنین، جزییات دیگر مفاد این قرارداد نشان می دهد، میزان در نظر گرفته شده دولت برای ساخت هر مترمربع حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای تکمیل یک واحد ۱۰۰ متری کم دارد. برای همین مورد، در یکی از بندهای این قراردادها، اعلام شده است سازنده ها فاقد تعهد برای تامین آسانسور، پکیج، رادیاتور، کولر، نقاشی و کابینت هستند. به بیان ساده تر، سازنده ها واحدها را زمانی به متقاضیان تحویل می دهند که مراحل ساخت هنوز تکمیل نشده است.
مردمی سازی راه خلاصی از همه دست اندازها
یکی از روش هایی که دولت برای ساخت مسکن در طول این مدت در نظر گرفت، اهدای زمین اجاره ۹۹ ساله به مردم برای ساخت مردمی بود. طرحی که شاید در ابتدا مخالف های بسیاری داشت اما به مرور نشان داد بهترین روش برای سرعت بخشی به ساخت مسکن کشور است. مردم در این روش زمین را بدون واسطه از دولت گرفته و خود به سلیقه و متناسب با میزان بودجه در نظر گرفته، می سازند. مدلی که قبل تر در شهرک امام علی شهرستان تفت برای پروژه مسکن مهر اجرائی شده بود. با این روش در نهضت ملی مسکن دولت توانسته در بعضی از استانها تب مسکن را کم کند. به عنوان مثال استان خراسان جنوبی و شهرستان گرمسار نمونه های موفق مردمی سازی در پروژه نهضت ملی مسکن هستند. با اجرای این شیوه دولت می تواند با حفظ شأن خود، تنها بر امر ساخت نظارت و رضایتمندی مردم را بیشتر کند.


منبع:

1403/03/11
20:41:39
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آسانسور , پروژه , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پلات