محدودیت های جدید در پرداخت وام مسكن

محدودیت های جدید در پرداخت وام مسكن

پلات: مدیرعامل بانك مسكن از شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسكن اطلاع داد و اظهار داشت: از این به بعد به واحدها مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت كمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می كنیم؛ ضمن اینكه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود كه تقاضا وجود دارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ابوالقاسم رحیمی اناركی، امروز در مراسم افتتاح پروژه ۱۴۴ واحدی نارون شهر اراك كه با استفاده از صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان وابسته به بانك مسكن صورت گرفت، اظهار داشت: بر مبنای اعلام مركز آمار، تعداد خانواده های تك نفره در حال افزایش می باشد كه متاسفانه ناشی از طلاق است كه تقاضای این بخش اكثرا واحدهای زیر ۵۰ متر است؛ ازاین رو باید با یك شناخت واقعی برای بخش مسكن برنامه ریزی شود.
وی اضافه كرد: بانك مسكن امسال سیاست اصلی خویش را بر این محور متمركز كرده و وقتی سازندگان به این مورد توجه نمی كنند تلاش می نماییم با سیاست هوشمند پرداخت تسهیلات ساخت مسكن این پیام را به انبوه ساز بدهیم كه باید مساحت واحدهای مسكونی جدید را كاهش دهند و از این به بعد به واحدهای مشروط بر رعایت الگوی مصرف یعنی با مساحت كمتر از ۱۰۰ متر مربع تسهیلات پرداخت می نماییم. ضمن اینكه تسهیلات صرفا به مناطقی داده می شود كه تقاضا وجود دارد.
به قول وی در سه ماهه اول امسال ۹۵ هزار فقره تسهیلات خرید مسكن پرداخت گردید كه از لحاظ تعداد ۶۶ درصد و از نظر مبلغ ۷۴ درصد رشد را نشان داده است. در حوزه ساخت هم تسهیلات پرداختی طی ۳ ماهه اول امسال ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و تسهیلات جعاله هم ۱۰۵ درصد افزایش داشته است.
وی تصریح كرد: از اواخر سال قبل افزایش قیمتی در تهران بوجود آمده و نگرانی هایی بوجود آورده كه من فكر نمی كنم این بحران باشد بلكه ناشی از یك انباشتگی در فنر قیمتی ناشی از ركود سنگین در معاملات مسكن طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بوده است كه سبب شد در آن سال ها نرخ تورم اسمی مسكن از نرخ تورم عمومی عقب بیفتد. اما اكنون با رشد چشمگیر قیمت در ماه های اخیر، این عقب ماندگی از بین رفته است و انتظار می رود رفتار بازار در ماه های آینده مشابه اواخر سال قبل و اوایل امسال نباشد.
مدیر عامل بانك مسكن در ادامه به تاثیر مثبت راه اندازی صندوق پس انداز مسكن یكم بر رونق معاملات مصرفی و تقویت قدرت خرید خانه اولی ها اشاره نمود و اظهار داشت: تسهیلات این صندوق كه مورد استقبال خانه اولی ها و زوج های جوان قرار گرفته است در تهران ۵۰ درصد هزینه خرید مسكن و در شهرستان ها تا ۹۰ درصد هزینه صاحب خانه شدن را پوشش می دهد.
مدیر عامل بانك مسكن خاطرنشان كرد: هم اكنون به تناسب ورود خانه اولی ها به بازار معاملات خرید مسكن، عرضه واحدهای كم متراژ مناسب این گروه وجود ندارد.
رحیمی اناركی اظهار داشت: در نشستی كه به تازگی در كمیسیون عمران مجلس داشتیم آمارهای قابل توجهی عرضه شد؛ بدین سان كه ۲۵ درصد واحدهای معامله شده درتهران زیر ۶۰ مترمربع است اما پروانه های صادر شده برای این واحدها یك درصد از كل واحدهاست كه این خبر ناخوشایندی است. میانگین متراژ واحدهای احداثی در پروانه ها به بیش از ۱۵۰ مترمربع رسیده كه نه تنها كاهش نداشته بلكه افزیش پیدا كرده، در صورتی كه ۵۰ درصد معاملات در تهران برای واحدهای زیر ۵۰ متر است كه این میزان با نیاز بازار تناسب ندارد.
وی اضافه كرد: در كشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارواحد مسكونی خالی از سكنه است كه با استفاده از فیش های آب و برق راستی آزمایی شده است كه البته این غیر از خانه های دوم است. از طرفی، تعداد اجاره نشین ها افزایش پیدا كرده و به ۶۱ درصد كل خانوارها رسیده است.
رحیمی اناركی اضافه كرد: از امسال سقف تسهیلات سازندگان سنتی را كاهش دادیم و سقف تسهیلات سازندگان صنعتی و تكنولوژی های جدید را تقویت كردیم؛ ضمن آنكه نرخ سود تسهیلات ساخت مسكن برای سازندگان استفاده كننده از تكنولوژی های جدید با یك درصد تخفیف از ۱۸ به ۱۷ درصد كاهش پیدا كرده و زمان بازپرداخت برای این سازندگان هم افزایش می یابد؛ ازاین رو سازندگانی كه الگوی مصرف را رعایت نكنند قادر به استفاده موثر از تسهیلات بانك مسكن نخواهند بود.
در این مراسم هم چنین مدیرعامل شركت تامین سرمایه بانك مسكن درباره صورت تحلیل هزینه فایده صندوق زمین و ساختمان نارون، اظهار داشت: این صندوق با ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پذیره نویسی شد كه تا كنون شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن به فروش رسیده است. علاوه بر این پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت كرده ایم؛ ازاین رو مجموع هزینه ی انجام شده ۲۲ میلیارد تومان بوده كه نرخ بازدهی دریافت شده ۱۷ درصد است.
فاضلیان با انتقاد از افرادی كه فعالیت در ساخت و ساز را غیر اقتصادی تلقی می كنند، اظهار داشت: به هیچ وجه این مورد را نمی توان تعمیم داد؛ به صورتی كه اگر پروژه ای در زمان موعد مقرر و با هزینه ی پیش بینی شده تكمیل و به اتمام برسد بطور قطع از نظر اقتصادی توجیه پذیر است.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، احداث واحد مسكونی با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان بعنوان یكی از مدلهای مدنظر دولت تدبیر و امید برای تامین مسكن اقشار جامعه مطرح شده است.1397/04/01
12:12:55
5.0 / 5
4572
تگهای خبر: پروژه , تورم , خانه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات