مالیات مسكن هنوز به سرمنزل مقصود نرسیده است

مالیات مسكن هنوز به سرمنزل مقصود نرسیده است

پلات: اعلام آمارهایی از خانه های خالی در كشور در صورتی كه قشر بالایی از مردم به دنبال خرید مسكن هستند، منجر به طرح موضوعی برای ستاندن مالیات از دارندگان خانه های خالی شد، طرحی كه این روزها باز با عنوان مالیات بر عایدی املاك مطرح است.


مالیات بر عایدی املاك عنوان طرحی است كه بتازگی خبر آن از طرف سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی انتشار یافته است. این طرح با هدف حذف سوداگران بعنوان عامل اصلی افزایش قیمت و نوسانات بازار مسكن نمایش شده و به قول زهرا سعیدی «در واقع هدف این قانون آن دسته از افرادی هستند كه به طمع كسب سود یك شبه بدون هیچ گونه تلاش و زحمتی صرفاً به سبب تمكن مالی با خرید خانه های متعدد، مسكن را احتكار و یا به صورت مكرر معامله می كنند».
دبیر انجمن انبوه سازان استان اصفهان در این باره به خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: در بازار مسكن دو گونه واسطه‎گری وجود دارد. گونه نخست واسطه گری، دلالان یا دلالت كنندگانی هستند كه دو طرف معامله را مقابل هم می نشانند و معامله خرید و فروش مسكن را انجام می دهند.
احمد تولا اظهار نمود: طبیعی است این واسطه گران حضورشان در معاملات لازم است و اگر نبود نمی توانستند طی این سال ها سرپا بمانند و فعالیت اقتصادی انجام دهند.
وی ادامه داد: من نیاز دارم واحد مسكونی ام را بفروشم و شما نیاز دارید آنرا بخرید، پس واسطه ای لازم است كه من و شما نیازمان را به آن اعلام نماییم و از راه این واسطه گری به هدفمان برسیم و در نهایت باز حق العملی به او پرداخت نماییم. این روند منطقی به نظر می آید و طبعا نیازی به مبارزه با آن نیست.
دبیر انجمن انبوه سازان استان اصفهان درباره بخش دوم واسطه گران بازار مسكن، اظهار نمود: این دسته از واسطه گران با هدف سرمایه گذاری در بازار، نخست خرید می كنند و بعد منتظر می مانند تا قیمت ها افزایش یابد و مسكن خریداری شده را بفروشند و سودی ببرند.
وی با اشاره به اینكه در بین این دسته از واسطه گران، گروهی هستند كه در زمان وقوع بحران های مالی می توانند به كمك بازار بیایند، اشاره كرد: وقتی شرایط اقتصادی نامطلوب با ركود روبرو باشد و پروژه سنگینی در حال اجراست، این افراد سرمایه شان را در اختیار انبوه ساز قرار داده و خرید انجام می دهند و پس از مدتی كه شرایط بازار خوب شد مبادرت به فروش می كنند كه در این شرایط سودی برایشان حاصل میگردد.
به اعتقاد تولا، حذف این گروه چندان به نفع بازار مسكن و پروژه های مسكونی نیست و فقط باید به ساماندهی آنها بپردازیم.
وی درباره طرح حذف مالیات نیز، اظهار داشت: مالیات بحثی است كه طی سه چهار پارسال درگیر آن هستیم و قوانین مختلفی باز برای آن وضع شده است. آخرین اصلاحات باز در مجلس در حال انجام شدن است تا به شكلی به حذف ماده 77 بپردازد، اما چنین نیست كه درحال حاضر مشخص باشد كه مالیات حتما به چه صورت دریافت شود، هنوز مالیات به سرمنزل مقصود نرسیده است.1397/09/08
20:35:54
5.0 / 5
4940
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات