شكست بازار مسكن در شمال پایتخت بعلاوه قیمت

شكست بازار مسكن در شمال پایتخت بعلاوه قیمت

پلات: بازار مسكن شهر تهران در شرایطی به شروع نقطه ركود نزدیك شده كه كسادی خرید و فروش آپارتمان های بالای 80 متر مربع در شمال پایتخت سنگین تر شده و حد مقاومت مالكان در حال شكستن است. رئیس اتحادیه مشاوران املاك می گوید كه در ایام اخیر شاهد كاهش قیمت پیشنهادی در مناطقی از تهران هستیم.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حدود ۸۰ درصد فایل های فروش آپارتمان در نیمه شمالی شهر تهران است كه اغلب بیشتر از ۸۰ متر مربع مساحت دارند. خرید و فروش واحدهای لوكس و نیمه لوكس شمال تهران كه بعد از ركود پنج ساله از سال ۱۳۹۲ به بعد در سال ۱۳۹۷ به سبب ورود نقدینگی سرگردان ناشی از نوسانات بازارهای موازی تا حدودی رونق گرفته بود، مجدداً با جهش قیمت وارد فاز ركود شده است. آرامش بازار ارز نیز كه در هفته های اخیر به وجود آمده به از بین رفتن چشم انداز تورمی در بازار ملك منجر گردیده است.
گزارش های دریافتی از مشاوران املاك نشان داده است كه با وجود كاهش ۶۰ درصدی معاملات، كسادی در فروش آپارتمان های بالای یك میلیارد تومان محسوس تر است؛ بطوریكه خرید و فروش این واحدها حدود ۱۰ درصد حجم موجود را شامل می شود. افت معاملات در شمال تهران به قدری است كه از ۴۳ مورد خرید و فروش در روز اول تیرماه هیچ موردی مربوط به منطقه ۱ تهران نیست.
برخی از آگهی های فروش آپارتمان های بالای ۸۰ متر مربع بطور مرتب در فضای مجازی تكرار می شود اما به سبب نبود تقاضای مؤثر ناشی از پایین بودن توان مالی، خریداری برای آنها وجود ندارد. بنظر می رسد نخستین نشانه ها از ورود بازار مسكن به فاز ركود در حال بروز است. ركود بخش مسكن و ساختمان در كل كشور كه هر دوره ۱۰ تا ۱۲ فصل به طول می انجامیده معمولاً ابتدا از شمال شهر تهران شروع شده است. در فاز دوم با تغییر مسیر افزایش قیمت، ركود به مناطق جنوبی و در فاز سوم به سایر شهرها سرایت كرده است.
بعضی كارشناسان، ادامه افزایش قیمت مسكن را تا اختتام تابستان و برخی دیگر تا آخر سال جاری تخمین می زنند. با این وجود كاهش ۶۰ درصدی معاملات مسكن پایتخت و كاهش سرعت رشد ماهیانه قیمت از ۱۲.۵ درصد در اردیبهشت به ۵ درصد در خردادماه، این پیش نشانه را آشكار كرده كه احتمالاً ورود به دوران ركود نزدیك است. به سبب بر هم خوردن توازن عرضه و تقاضا، رشد اسمی قیمت مسكن از این پس فقط می تواند یك عدد باشد كه از متغیرهای كلان و انتظارات تورمی تأثیر گرفته است.
مظنه آپارتمان در شمال تهران برمبنای معاملات خرداد و تیر ۹۸ محله متراژ سن بنا قیمت (تومان) آپادانا ۹۰ متر نوساز ۱.۲۶ میلیارد ازگل ۷۴ متر ۳ سال ۹۱۵ میلیون مبعث ۸۰ متر ۸ سال ۱.۲۲ میلیارد عباس آباد ۶۴ متر ۱۲ سال ۱.۲۵ میلیارد ونك ۱۳۰ متر ۱۸ سال ۲.۵ میلیارد كاظم آباد ۱۱۷ متر ۱۰ سال ۲.۱ میلیارد باغ فیض ۸۳ متر ۱۲ سال ۱.۳۷ میلیارد دروس ۱۲۱ متر ۱۶ سال ۲ میلیارد رئیس اتحادیه املاك: قیمت مسكن در مناطقی از تهران كاهش یافته است
رئیس اتحادیه مشاوران املاك می گوید: گزارش های رسیده به ما از آن حكایت می كند كه قیمت مسكن در پنج منطقه ی تهران از هشت تا ۱۸ درصد كاهش یافته است.
مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: افزایش سرسام آور قیمت مسكن موجب كاهش توان خرید مردم و كسادی معاملات شده است. بدین سبب مالكان به تدریج قیمت های پیشنهادی را پایین آوردند و گزارش هایی از طرف دفاتر املاك به دست ما رسیده كه نشان داده است قیمت پیشنهادی مالكان در مناطق ۱، ۵، ۲۲، ۱۲ و ۷ بین ۸ تا ۱۸ درصد كاهش یافته است. البته با عنایت به رشد بیشتر از ۱۰۰ درصدی قیمت مسكن نسبت به سال قبل، كاهش فعلی نمی تواند تأثیر چندانی در اقتصاد بازار ایجاد كند و كماكان قدرت خرید متقاضیان، پایین است.
كارشناسان: نمی توان با سركوب تقاضا قیمت ها را پایین آورد
در خردادماه میانگین قیمت مسكن شهر تهران به متری ۱۳.۳ میلیون تومان رسید. در این شرایط وزیر راه و شهرسازی، چاره را در خرید نكردن دیده و گفته است: «در این شرایط بحرانی، مردم باید احتیاط كنند و خرید نكنند تا شرایط آرام شود». یك نماینده مجلس هم گفته كه می توان با ایجاد موجی جهت عدم خرید مسكن، بازار را به سمت كاهش قیمت ها سوق داد. مجید كیانپور البته بیان كرده است: «این مسئله در كوتاه مدت می تواند از تقاضاها بكاهد، اما این اقدام راهكار قطعی نیست، بلكه دولت باید به دنبال اجرای سیاست ها و برنامه هایش باشد.»
در این خصوص سلمان خادم المله، تحلیل گر بازار مسكن اظهار نمود: عواملی كه باعث افزایش قیمت مسكن شده، تحت تأثیر افزایش تقاضا نبوده كه حالا با نخریدن، قیمت ها كاهش پیدا كند. عوامل بنیادین همچون رشد نقدینگی، جهش بازارهای موازی، تحریم ها و كاهش درآمدهای نفتی به افزایش قیمت مسكن منجر شده و اگر دولت قصد كنترل بازار مسكن را دارد باید ابتدا روی متغیرهای بنیادین كار كند.
هم چنین مهدی روانشادنیا، كارشناس بازار مسكن می گوید: پس از جهش قیمت مسكن، سقف تسهیلات افزایش پیدا نكرده، توان تقاضا هم رشد نداشته، در نتیجه توان مصرف كننده خود به خود پایین آمده و نیازی نیست به نخریدن سفارش شود. تنها چاره این است كه منابع مالی محدود متقاضیان را به سمت تولید مسكن هدایت نماییم. انواع مكانیزم های تأمین مالی در این زمینه وجود دارد كه افراد می توانند تا دو سه سال آینده صاحب خانه شوند. با این روش، اوضاع ركودی كه در بخش عرضه و تولید مسكن وجود دارد در مقیاس دو یا سه سال آینده بهتر می شود.
منبع:

1398/04/23
14:44:40
5.0 / 5
4396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پلات