دبیركل خانه كارگر:

وزارت رفاه باید بزرگترین وزارتخانه باشد

وزارت رفاه باید بزرگترین وزارتخانه باشد

به گزارش پلات دبیرکل خانه کارگر، اظهار داشت: تمرکز بر نظام تامین اجتماعی به مفهوم یکی کردن قوانین و چارچوب ها و کوشش برای ایجاد بسترهای لازم است و اینطور است که تشکیل وزارت رفاه معنا پیدا می کند. بزرگترین وزارتخانه ما باید وزارت رفاه باشد چونکه خواسته ما ایجاد نظام جامع رفاهی است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، علیرضا محجوب در برنامه افتتاحیه همایش "ایران ۱۴: رفاه و تامین اجتماعی" که بصورت مجازی و به همت موسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد، اظهار نمود: خواسته ما نظام جامع رفاهی است. تا شروع هزاره جدید تعریف دنیا از رفاه به سیری و گرسنگی معطوف می شد اما امروزه "مدارهای رفاهی" تعریف کننده رفاه هستند. ما انتظار داریم کوشش اساسی و تمرکزی اساسی برای "نظام چند لایه" شکل گیرد که در قانون برنامه وجود دارد اما تا کنون عملیاتی نشده است.
دبیر کل خانه کارگر افزود: تاریخ تامین اجتماعی در دوره میانی با اقدام تعاونی از سال ۱۳۲۷ شروع اما تاریخ تامین اجتماعی در دوره جدید با "مقاوله نامه ۱۰۲" شروع می شود. قبل از این اما در احکام اسلامی شاهد دستور مستمری و احکامی نظیر زکات و... بوده ایم. حتی حکومت های شیعه دستورات خاصی داشتند و به دانشمندان مستمری می دانند. درواقع مستمری رساندن بیشتر به نیازمندان جزء افتخارات بود.
وی افزود: رکن رکین دولت رفاه و دولتهایی که به هر شکل با نظام برنامه ای کار می کنند روشن بودن سیاست های رفاهی و عملیات رفاهی است که در صدر آن "چگونگی اقدامات" در عرصه تامین اجتماعی قرار دارد. بنیاد رفاه، بنیاد دگرگونی "خط سیاست های رفاهی" و "توقعات رفاهی" و "هزینه کرد رفاهی" و "خط فقر مطلق" اقدامات تامین اجتماعی است که نظام عملیاتی اقدامات رفاهی هر دولتی در عرصه سیاست های رفاهی و مالی دولت ها باید معطوف به این موضوعات باشد.
او در آخر اظهار داشت: امیدواریم قالبهای جدیدی در نظام تامین اجتماعی داشته و دولتها معطوف به دولت رفاه باشند. در صدر موضوعات تاریخی هزاره بشر، "رفاه کهن سالان" است. باید برای کهنسالان فکر اساسی کرد. سالمندی مهم ترین موضوعی است که از سال ۱۴۱۵ به بعد در اوج آن قرار می گیریم.
منبع:

1400/03/04
22:40:51
5.0 / 5
220
تگهای خبر: جت , خانه , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات