مقام مسئول خبر داد؛

مالیات خانه های لوکس معطل تدوین بخشنامه

مالیات خانه های لوکس معطل تدوین بخشنامه

پلات: مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای سازمان امور مالیاتی از آماده نشدن بخشنامه اجرائی قانون مالیات بر خانه های گرانقیمت امسال و صفر بودن درآمد این پایه مالیاتی در سال قبل آگاهی داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، در قوانین بودجه سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مالیات بر واحدهای مسکونی گرانقیمت که به قانون مالیات بر خانه های لوکس مشهور شده، برای سقف های پیش بینی شده به ترتیب ۷۰۰ و ۹۰۰ میلیون تومان در دو سال مذکور تبصره هایی در نظر گرفته شده بود.
با این حال به سبب آماده نشدن بخشنامه اجرائی مربوطه که باید از طرف وزارت امور اقتصادی تهیه و در هیئت دولت تصویب می شد، هیچ درآمدی از محل این پایه مالیاتی در سال ۱۳۹۹ ثبت نشده است.
آئین نامه اجرائی قانون مالیات بر خانه های گرانقیمت هنوز هم از طرف وزارت اقتصاد تهیه نشده است.
بر اساس بندهای ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰، امسال (۱۴۰۰) واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گرانقیمت در صورتیکه واحد مسکونی بالای ۱۰ میلیارد تومان باشد، برمبنای ضرایبی که برای دامنه های قیمتی ۱۰ تا ۱۵، ۱۵ تا ۲۵، ۲۵ تا ۴۰، ۴۰ تا ۶۰ و مازاد بر ۶۰ میلیارد تومان تعیین شده، از مالکان این واحدهای مسکونی مالیات گرفتن خواهد شد.
مدیرکل طراحی و تحلیل فرآیندهای سازمان مالیاتی: بخشنامه اجرائی مالیات بر خانه های گرانقیمت هنوز تهیه نشده است
محمد برزگری مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که تا کنون چه رقمی از محل این پایه مالیاتی وصول شده؟ اظهار نمود: در سال ۱۳۹۹ از محل مالیات بر خانه های گرانقیمت هیچ درآمدی وصول نشده است.
وی اضافه کرد: دلیل عدم وصول این درآمد مالیاتی، تهیه نشدن بخشنامه اجرائی آنست. در قانون بودجه هم در سال ۱۳۹۹ و هم سال ۱۴۰۰ اجرای قانون مالیات بر خانه های گرانقیمت منوط به تهیه بخشنامه مربوطه که به تأیید هیئت دولت برسد، شده بود.
این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی اشاره کرد: بخشنامه اجرائی این قانون در سال قبل تهیه نشد و برای سال جاری نیز هنوز خبری از تدوین این بخشنامه نیست.
وی اشاره کرد: تا زمانی که این بخشنامه تهیه نشود، امکان وصول درآمدی از محل این پایه مالیاتی نیست؛ چون بر طبق این بخشنامه است که نحوه شناسایی واحدهای گرانقیمت و نرخ گذاری آنها و همین طور چگونگی گرفتن مالیات از این محل مشخص خواهد شد.
برزگری درباره نحوه دسترسی سازمان امور مالیاتی به بانک اطلاعاتی خانه های لوکس و گرانقیمت تصریح کرد: باید در بخشنامه اجرائی این قانون، مشخص شود که چه دستگاه هایی چه اطلاعاتی را در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند؛ بطورمثال شهرداری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت راه و شهرسازی و … اطلاعات خود درباره واحدهای مسکونی گرانقیمت را به سازمان مالیاتی می دهند و این سازمان هم برمبنای بخشنامه ای که به تصویب دولت می رسد، نحوه تطبیق این اطلاعات با یکدیگر را تدوین و اجرا خواهد کرد؛ اما این بخشنامه تا کنون تهیه و تصویب نشده است.


منبع:

1400/05/13
11:53:03
5.0 / 5
185
تگهای خبر: خانه , شهر , شهرداری , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات