معاون وزیر كار در گفت وگو با پلات:

تدوین استانداردهای آموزشی در زمینه مشاغل آینده

تدوین استانداردهای آموزشی در زمینه مشاغل آینده

معاون وزیر کار از تدوین استانداردهای آموزشی در حوزه مشاغل آینده آگاهی داد و بر ضرورت شناسنامه دار کردن صلاحیت حرفه ای مشاغل تاکید نمود.غلامحسین حسینی نیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تغییرات پرسرعت تکنولوژی بر لزوم بازآموزی مهارت ها اصرار کرد و اظهار داشت: در زمانه ای قرار داریم که تا سال ۲۰۳۰ یعنی ۹ سال دیگر به سبب توسعه و شتاب بیش از پیش تکنولوژی هایی مثل هوشمندسازی و اتوماسیون، بخش اعظمی از شاغلین به آموزشهای مهارتی جدید نیاز دارند چون ممکنست مهارت های شغلی آنها نتواند پاسخگوی نیازهایشان باشد.

وی افزود: برآوردهای سازمان جهانی کار نشان میدهد تا ۲۰۳۰ یک میلیارد نفر از مردم جهان نیاز به بازآموزی و آموزشهای جدید دارند و ۱۰ میلیون نفر از کسانی که آموزش دیده اند و شاغل هستند، باید آموزش ببینند و مهارت های جدید کسب کنند، در غیر این صورت با چالش شاغلین امروز و بیکاران ۱۰ سال آینده رو به رو خواهیم شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: بر این اساس باید فضای کشور را به سمت و سویی ببریم که مناسب با شرایط آتی باشد و آینده نگاری و ترسیم آینده برمبنای سناریوهای موجود را داشته باشیم و خودرا برای تحولات آینده آماده نماییم.

حسینی نیا از تدوین استانداردهای آموزشی در حوزه مشاغل آینده آگاهی داد و با اعلان اینکه مشاغل هر روز متحول می شوند، اظهار داشت: یکی از برنامه های ما در سازمان، تدوین استانداردهای آموزشی در حوزه مشاغل آینده است و دراین زمینه ۵۰ شغل آینده را احصاء و دوره های آموزشی جدید در حوزه مشاغل نو را تدوین کرده ایم.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درباره برنامه های این سازمان در جهت حرکت به سمت مشاغل آینده اظهار نمود: کرونا با همه مشکلاتی که ایجاد کرد، نعمتهایی هم داشت همچون این که بحث استفاده از فضای مجازی را فراگیر کرد، بنا بر این یکسری از آموزشها را به شکل مجازی و به شکل تلفیقی ارائه خواهیم کرد. حتی از کارگاه های تولیدی بعنوان یک کارگاه آموزشی برای توسعه توانمندی های خود استفاده خواهیم کرد.

وی برگزاری آزمون های ادواری را از دیگر برنامه های این سازمان ذکر کرد و اظهار داشت: هم اکنون افراد زیادی وجود دارند که به هر شیوه مهارتی را کسب کرده اند ولی فاقد مدرک صلاحیت حرفه ای یا گواهینامه فنی و حرفه ای هستند، به جهت اینکه آنها را مجبور نکنیم باردیگر هزینه و در کلاسها شرکت نمایند، آزمون های ادواری برگزار می نماییم تا در قالب آزمون، صلاحیت خودرا محک بزنند و چنانچه استانداردها را گذراندند، واجد دریافت گواهینامه صلاحیت شوند.

معاون وزیر کار در آخر بر لزوم شناسنامه دار کردن صلاحیت حرفه ای مشاغل و حرفه ها اصرار کرد و اظهار داشت: برای اطمینان بیشتر خانواده ها، افزایش راندمان، کمک به تولید ملی و هزینه های مردم باید به این سمت برویم که افراد را به لحاظ صلاحیت حرفه ای شناسنامه دار نماییم.
1400/07/30
23:32:54
5.0 / 5
399
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات