در گفت وگو با پلات مطرح شد:

تاکید بر افزایش پایه حقوق کارگران

تاکید بر افزایش پایه حقوق کارگران

پلات: یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه در تصمیم گیری برای تعیین دستمزد کارگران باید به مبناهای فنی و تخصصی نظیر تورم، خط فقر و سبد معیشت بیشتر توجه گردد، از نمایندگان کارگران در کمیته مزد و شورای عالی کار خواست تا در جریان تعیین حداقل دستمزد با قدرت و هوشیاری از حقوق کارگران دفاع کنند.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اگر توجه کافی به پرداخت دستمزد مکفی برای کارگران و نیروهای کار نداشته باشیم، ناگزیریم مبالغ سنگین تری را برای درمان و دیگر موضوعات اجتماعی آنها هزینه نماییم.

وی بر ضرورت افزایش پایه حقوق کارگران اصرار کرد و اظهار داشت: نمایندگان کارگری باید تلاش کنند تا افزایش روی حداقل دستمزد اعمال شود، در غیر این صورت باید مبلغ بن خواربار و حق مسکن کارگران افزایش یابد تا مجموع آن هزینه های معیشت خانوار را پوشش دهد. طبعا پرداخت بن نقدی به کارگران بهتر از غیر نقدی است چون همین حالا بسیاری از کارگاه ها، مزایای کارگران را نمی دهند و از این مساله سوءاستفاده می کنند، در صورتیکه مزایا جزو حقوق حداقلی کارگر چه مجرد چه متاهل است.

حاج اسماعیلی اشاره کرد: در تصمیم گیری برای تعیین دستمزد کارگران باید به مبناهای فنی و تخصصی نظیر تورم، خط فقر و سبد معیشت بیشتر توجه گردد، پس نمایندگان کارگری در کمیته مزد و شورای عالی کار باید با قدرت و هوشیارانه در جریان تعیین حداقل دستمزد از حقوق کارگران دفاع کنند.

این کارشناس روابط کار در ادامه درباره مبنا قرار دادن خط فقر بجای سبد معیشت در تعیین دستمزد کارگران ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: در تعیین دستمزد باید هر دو فقر مطلق و نسبی مدنظر قرار گیرد؛ یعنی وقتی مزد ملی را تعیین می نماییم، این مزد باید هم فقر مطلق و هم فقر نسبی را پوشش دهد و دغدغه حاکمیت و دولت هم این است که این سقف رعایت شود.

وی افزود: این که ما با مبنا قرار دادن سبد معیشت در تعیین حداقل مزد موافق نیستیم و اصرار به اعلام خط فقر داریم، بدین سبب است که دولت پاسخگو باشد پس نمایندگان کارگران در جلسات شورای عالی کار باید برای تعیین حداقل دستمزد برمبنای خط فقر پیش بروند.

به گفته حاج اسماعیلی، تعریف خط فقر باید دقیق و رسمی باشد چون برای کل کشور اعلام می شود و یکی از مراجعی که به این شاخص نیاز دارد، شورای عالی کار است که دستمزد را مصوب می کند.

این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه در کشورهای دیگر خط فقر برایند هزینه های سبد معیشت است و بنا بر این ملاک تعیین مزد قرار می گیرد، افزود: در اروپا که مجموعه بزرگی از ۲۸ کشور است، اکنون به کارگری که هیچ شغل و درآمدی ندارد حدود ۱۰۰۰ یورو پرداخت می شود که با آن بتواند هزینه های زندگی خودرا تامین کند.

وی ادامه داد: چالش تعیین دستمزد کارمندان، کارگران و مستمری بگیران سال های سال است که در کشور وجود دارد و با شدت یافتن تحریم ها جدی تر شده است پس از تصمیم گیران این حوزه در دولت و مجلس درخواست می نماییم که شاخص تعریف حداقل حقوق برای کارمندان و کارگران را اعلام کنند. اگر امسال یا سال دیگر هم به این مبحث ورود نکنیم، ناچاریم که در سالهای آتی به موضوع خط فقر بپردازیم و نیازمند تعریف خط فقر برای تصمیم گیری درباره حقوق کارمندان و کارگران و بازنشستگان هستیم. بدون تعریف خط فقر پشتیبانی از دهکهای ضعیف ممکن نیست و نمی توانیم از جمعیت لطمه پذیر و دهکهای ضعیف به درستی حمایت نماییم.

منبع:

1400/11/06
23:11:51
5.0 / 5
298
تگهای خبر: تخصص , تورم , جت , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات