دولت خانه بسازد و قسطی بفروشد

مسکن گاو شیرده شده است!

مسکن گاو شیرده شده است!

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان در نشستی پیشنهاد نمود که به سبب توان پایین متقاضیان نهضت ملی مسکن، دولت از منابع خودش واحدها را بسازد و بصورت اقساطی به مردم واگذار کند. همین طور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اعلان اینکه پروانه ساختمانی همانند گاو شیرده شده که همه می خواهند آنرا بدوشند، اعلام نمود که تا خردادماه روند صدور پروانه به دو ماه کاسته می شود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حسن محتشم - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در نشست هم اندیشی فعالان صنعت ساختمان و مسئولان شهرداری تهران که شب گذشته انجام شد اظهار نمود: در طرح نهضت ملی مسکن سوال این است که برای چه قشری می خواهیم بسازیم؟ راه اندازی مسکن الزاماتی می طلبد که ساختار آن در طرح نهضت ملی مسکن دیده نشده و هدف ساخت یک میلیون واحد محقق نخواهد شد.
وی با اشاره به اعلام قیمت متری ۴.۵ میلیون تومان برای واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار داشت: حداقل قیمتی که دولت اعلام نموده برای سازندگان صرف نمی کند از آن طرف خریدار هم توان مالی ندارد. بدین سبب خیلی از کسانی که ثبت نام می کنند امتیازشان را می فروشند و به صف بی خانه ها می روند. بدین سبب دولت باید با بهره گیری از منابع خودش این پروژه را جلو ببرد و واحدها را وارد بازار اجاره کند یا بصورت اقساطی به متقاضیان بفروشد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اشاره کرد: در طرح مسکن مهر قرار بود دولت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد اما از ۱۵ سال پیش تا حالا سالیانه ۱۳۵ هزار واحد ساخته و جمعاً حدود ۲ میلیون واحد راه اندازی شده است.
محتشم با طرح این پیشنهاد که دولت باید ساخت و ساز را به بخش خصوصی واگذار کند اظهار داشت: اگر بخش خصوصی می خواهد در ساخت و ساز به توفیق برسد باید از تکنولوژی کشورهای توسعه یافته استفاده نماید تا هم راندمان اقتصادی را افزایش دهد و هم کیفیت ساخت را بالا ببرد.

۸۰ درصد مردم تهران زیر خط فقر مسکن هستند
در ادامه این جلسه، حمیدرضا صارمی ـ معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اعلان اینکه ۸۰ درصد مردم تهران زیر خط فقر مسکن هستند اظهار داشت: شاخص دسترسی به مسکن در تهران به ۶۵ سال رسیده است.
وی با انتقاد از عواملی که موجب رکود ساخت و ساز در شهر تهران شده است، اضافه کرد: پروانه ساختمان شبیه گاو شیردهی شده که هر کس سطلی گرفته و آنرا می دوشد. الان هم دیگر شیر ندارد و از خونش می مکند.
صارمی چند اقدام را برای تسهیل پروسه ساخت و ساز توسط شهرداری برشمرد و اظهار داشت: درصددیم که تا وقتی عملیات اجرائی شروع نشده پول ندهند. یعنی زمانی که کسی پروانه دریافت کرد، تا زمان عملیات اجرائی ساختمان شروع نشده مبلغی پرداخت نشود. مبلغی که پرداخت می شود مبلغ کل ساختمان است. همین طور ما مدت زمان صدور پروانه را تا آخر خردادماه به دو ماه می رسانیم.

نیاز بازار، واحدهای کوچک متراژ است
در بخش دیگری از این جلسه داوود بیدار ـ عضو انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار نمود: فعالان صنعت ساختمان نباید فقط به دولت متکی باشند؛ کما این که برخی شرکت های ساختمانی با اتکا به توان خود هم اکنون فعال می باشند و پروژه های شاخصی را به سرانجام می رسانند.
وی با اعلان اینکه خانه های کوچک متراژ، نیاز امروز کشور است اضافه کرد: می توان واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر متناسب با توان اقتصادی خانوارها راه اندازی کرد. هم اکنون واحدهای کوچک متراژ در جنوب تهران مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.
بیدار اشاره کرد: قیمت واحدهای نوساز برمبنای هزینه های ساخت ارائه می شود. بدین سبب نمی توان گفت مسکن حباب دارد بلکه به سبب افزایش تورم، قیمت زمین و نهاده های ساختمانی رشد کرده که به افزایش قیمت مسکن منجر گردیده است.
بگفته وی هم اکنون با حجم زیادی از خانه های خالی در شمال تهران و شهرهای اطراف مواجهیم، اما در مناطق کم برخوردار درون شهرها ظرفیت مناسبی برای ساخت و ساز وجود دارد.1401/02/21
19:18:59
5.0 / 5
208
تگهای خبر: پروژه , تورم , ثبت نام , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات