یك كارشناس مسكن مطرح كرد

پس از این فقط کوچک متراژ

پس از این فقط کوچک متراژ

به گزارش پلات، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخلاف بخش ساخت و ساز که در رکود به سر می برد، رکود در بخش خرید و فروش مسکن را قبول ندارم و روند هم به سمت کسادی نیست؛ بویژه چشم انداز خوبی را برای آپارتمان های کوچک متراژ در جنوب و حوالی تهران می بینم.


سعید آسویار در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: معتقدم بازار مسکن در رکود قرار ندارد، بلکه عرضه و تقاضا معقول شده است. یعنی سازنده ها سراغ متراژهایی می روند که مورد نیاز بازار است. رکود در آن بخشی اتفاق افتاده که آپارتمانهای لوکس و بزرگ، بدون مصرف مانده است.

صاحبان آپارتمان های لوکس میل به مهاجرت دارند
وی ادامه داد: کسانی که آپارتمان لوکس دارند میل به مهاجرت پیدا کرده اند؛ چونکه با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول بخرند. از قبل هم در بخش واحدهای لوکس خرید و فروشی وجود نداشت. اما آپارتمان های متراژ کوچک در تهران، کرج و پردیس از رونق مناسبی برخوردار می باشد.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه مردم به این باور رسیده اند که قیمتها کاهش نمی یابد تصریح کرد: هم اکنون متقاضیان مصرفی وارد بازار می شوند؛ چونکه این تصور وجود دارد که اگر نخرند از تورم عقب می مانند.

لیزینگ؛ راهکاری برای رونق بخش مسکن
آسویار اظهار داشت: اگر در ساخت و ساز الگوی مصرف ۷۵ متری رعایت و وامهای یک تا دو میلیارد تومانی برای خرید پرداخت گردد بازار مسکن رونق می گیرد. خلاء لیزینگ مسکن در کشور ما احساس می شود که بانکها باید در این قسمت وارد شوند. مردم معمولاً دارایی های خود مثل طلا را می فروشند و مسکن می خرند. ازاین رو بازار مسکن نه تنها بخشی پیشران برای ایجاد تحرک در اقتصاد به حساب می آید بلکه بازاری مطمئن برای بانکها است.
وی خاطرنشان کرد: اگر پروژه های مناسب با الگوی مصرف مسکن اجرا شوند نه تنها رکود نخواهیم داشت بلکه تا پیش از مرحله سفت کاری تمامی واحدها فروخته می شوند. مردم می دانند پیش خرید جلوی تورم آینده و بی ارزش شدن پول را می گیرد. مشکل پیش فروش هم با رعایت قانون و انعقاد قرارداد در دفترخانه قابل حل است. فروشندگانی که به دفاتر اسناد نمی آیند می خواهند بحث فرار مالیاتی داشته باشند. این افراد عموما بخر و بفروش ها هستند.

برخی سازندگان مسکن، بخر و بفروش شده اند
این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخلاف بازار که رونق دارد، بخش ساخت و ساز در رکود به سر می برد؛ چونکه سرعت رشد قیمت نهاده های بخش مسکن از رشد آپارتمان بیشتر است. اگر مسکن ۲۰ درصد گران می شود، متریال ۵۰ درصد گران می شود. این روند به ضرر بخش ساخت و ساز است. بنابراین بسیاری از سازنده ها از این شغل دست کشیده و وارد بخش پیش خرید شده اند. در مرحله فونداسیون می خرند و بعد از تکمیل می فروشند. بسیاری از افراد هم سراغ شغلهای دلالی رفته اند. هم اکنون اگر نهاده های ساختمانی را خریداری و آنرا نگه داری، سودش بیشتر از ساختمان سازی است.
آسویار در رابطه با پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم سالجاری اظهار داشت: با همین روند تغییر خاصی نمی بینیم. پایین آمدن قیمت که حدودا غیر ممکن است. شاید تا آخر سال با افزایش تا ۲۰ درصد قیمت واحدهای کوچک متراژ مواجه شویم؛ چونکه به اندازه کافی در بالاشهر خانه ساخته شده و دیگر توجیهی ندارد کسی زمین را متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بخرد و آپارتمانی بسازد که گرفتار رکود شود.
ازاین رو گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان داده است. مرداد سال جاری همینطور ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد که نسبت به تیرماه سال جاری ۲۴ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد سال گذشته ۴۲ درصد افزایش دارد.
منبع:

1401/07/06
12:28:10
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات