معاون وزیر تعاون:

طی پنج سال اخیر دستمزد كارگران از تورم پیشی گرفت

طی پنج سال اخیر دستمزد كارگران از تورم پیشی گرفت

پلات: معاون وزیر تعاون با بیان این كه در دولت تدبیر و امید در طول پنج سال قبل نرخ افزایش مزد كارگران از نرخ تورم پیشی گرفته است، اظهار داشت: حقوق حدود یك میلیون تومان یك كارگر پاسخگوی سبد معیشت خانوار كارگر نیست، اما چاره ای نداریم چون اقتصاد كشور و زیرساخت های آن پاسخگوی بیشتر از این میزان حقوق نیست.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، نصراله بازوند در آیین بزرگداشت روز كارگر و هفته بسیج كارگری كه امروز در اهواز برگزار شد، اظهار نمود: به شعار امسال كه از جانب مقام معظم رهبری عنوان شد، باید بعنوان یك راهبرد و سیاست و نه فقط بعنوان یك شعار نگاه نماییم زیرا این شعار منجر به پشتیبانی از تولید ملی می گردد.

وی با اشاره به بحث حمایت تولید اضافه كرد: چندین سال است كه مقام معظم رهبری شعار سال را بر محوریت اقتصاد و پشتیبانی از تولید مطرح می كنند زیرا ستون فقرات اقتصاد هر كشوری در دنیا جامعه كارگری و كارفرمایی است و هرچه این ستون فقرات قوی تر باشد، آن كشور قوی تر خواهد بود و در رقابت های اقتصادی كم نخواهد آورد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان این كه اگر كشوری از نظر اقتصاد شكست بخورد، بطور قطع از نظر امنیتی هم شكست خواهد خورد، خاطرنشان كرد: محور اصلی را در كشور تولید می بینیم زیرا مقام معظم رهبری هر ساله بر این محور تاكید دارند. در این راستا نقش و اهمیت كارگر در توسعه اقتصادی هر كشور كاملا پیداست و اگر در كشوری كارگر با مهارت و متدین وجود نداشته باشد، بطور قطع كار در آن كشور پیش نخواهد رفت.

بازوند ادامه داد: همه می گوییم كه در هر شرایطی باید از كالای ایرانی استفاده نماییم اما وقتی می بینیم كه سرازیر شدن كالاها به كشور به شكلی است كه اگر به كیفیت كالا در زمان ساخت توجه نشود، كسی از آن كالا استفاده نخواهد كرد و ما نمی توانیم به زور تحمیل نماییم كه مردم مكلف به استفاده از آن كالا هستند، باید تلاش شود تا كیفیت كالایی كه در كشور ساخته می شود، ارتقاء پیدا كند. اگر توانستیم در تولید این همت را به خرج دهیم و در جهت ارتقای كیفیت كالای ایرانی تلاش نماییم، موفق خواهیم بود.

وی عنوان كرد: در جهت تولید ملی و پشتیبانی از كالای ایرانی ما باید به حفظ مشاغل موجود در بخش های تولیدی بپردازیم. در استان خوزستان حدود 800 هزار تا یك میلیون نفر كارگر هستند و ما باید بتوانیم همین مشاغل موجود را حفظ نماییم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به بحث های حقوق كارگران، ادامه داد: باید در بحث حقوق ها همه مسایل دیده شوند و امكان این كه فقط حقوق ها افزایش پیدا كند نیست. بلكه باید جوانب دیگر هم در این خصوص در نظر گرفته شوند. حقوق حدود یك میلیون تومان پاسخگوی سبد معیشت خانوار یك كارگر نیست اما چاره ای نداریم چون اقتصاد كشور و زیرساخت های آن پاسخگوی بیشتر از این میزان حقوق نیست.

بازوند اظهار داشت: اگر بتوانیم در تولید تغییر تولید و مشتریان جدیدی پیدا نماییم، بطور قطع اشتغال جدید هم تولید خواهیم كرد. ما اگر بتوانیم جلوی واردات و قاچاق كالا به كشور را بگیریم، بطور قطع اشتغال تولید می گردد. برای مثال اگر جلوی واردات فقط 30درصد از پوشاكی كه با استفاده از كشورهای همجوار وارد ایران می شود، گرفته شود، شاهد تولید 550 هزار شغل در كشور خواهیم بود.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بحث كاهش نرخ بیكاری عنوان كرد: ما باید به دنبال كاهش نرخ بیكاری در كشور باشیم. برای این كار دولت 70 هزار میلیارد تومان در سال 96 و 97 به این مساله مختص كرده است. همینطور با كسب مجوز، از صندوق توسعه ملی برای تولید اشتغال در كشور سهمی برداشت شده است. در این زمینه به هر استان سهمی داده اند و اگر شاهد تولید اشتغال در آن استان نباشیم، یعنی مسئولان مقصر هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان این كه سهم استان خوزستان در بحث تولید اشتغال حدود 1500 تا 1700میلیارد تومان است، اظهار داشت: از سهم حدود 1700میلیاردی در استان خوزستان تا كنون حتی حدود 700میلیارد تومان طرح هم برای دریافت تسهیلات به بانك ها معرفی نشده است. همینطور پرداختی در استان آنقدر پایین است كه حتی امكان بازگو كردن آن نیست.

بازوند با اشاره به بحث سالم سازی و تقویت فرآیندهای تولید، توزیع و مصرف بیان كرد: اگر بر روی این مساله انسجام داشته باشیم، به راحتی می توانیم همه بیكاران استان خوزستان را ظرف یك یا دو سال مشغول به كار نماییم. همینطور در بحث كاهش قیمت تمام شده محصولات، باید تلاش نماییم تا كالای ایرانی خریداری شود و كارفرما و كارگر ایرانی به جای تولید محدود روزانه، تولید خویش را افزایش دهد و این مساله سبب می گردد تا هزینه های تولید كاهش پیدا كند.
1397/02/11
14:24:42
5.0 / 5
4742
تگهای خبر: تورم , جت , دستمزد , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پلات