گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا

خبرهایی خوب از میوه شب عید، صادرات نفت به كره و تسهیلات صادراتی

خبرهایی خوب از میوه شب عید، صادرات نفت به كره و تسهیلات صادراتی

به گزارش پلات ذخیره سازی میوه شب عید، شكسته شدن طلسم واردات از ایران توسط كره ای ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانك مركزی و ضرورت حل مشكلات داخلی در كنار تحریم مهم ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا و به قول رئیس اتحادیه دارندگان كالاهای تجارتی و سردخانه ها ذخیره سازی پرتقال، موز و سیب درختی برای ایام عید سال نو انجام شده است. او همینطور در ارتباط با آخرین وضعیت سردخانه های تهران و نگهداری میوه های مورد نیاز در روزهای عید سال نو، اظهار نمود كه هم اكنون سردخانه ها با ظرفیت كامل پرتقال، موز و سیب درختی شب سال نو را دریافت و ذخیره سازی كرده اند و این در شرایطی است كه به علت كمبود در عرضه نارنگی، این محصول برای عرضه در روزهای عید سال آینده در سردخانه ها ذخیره سازی نشده است.
افزایش دستمزد كارگران پلكانی شود
یك كارشناس اقتصادی پیشنهاد كرد كه به جای منطقه ای شدن دستمزد باید به سمت پلكانی شدن حداقل دستمزد كارگران در سال آینده رفت. وی در عین حال درباره پیشنهاد منطقه ای شدن دستمزد كارگران، اظهار نمود كه منطقه ای شدن دستمزد را به صلاح نمی دانم و معتقدم هر چه به سمت یكسان سازی دستمزدها و برقراری توازن و عدالت در مناطق برویم بهتر است و اگر در مناطق محروم و روستاها دستمزد را كمتر و در كلان شهرها و مناطق شهرنشین بیشتر افزایش دهیم سبب مهاجرت از روستاها به شهرها می شود.
شكسته شدن طلسم واردات از ایران توسط كره ای ها
یكی دیگر از اخبار مهم امروز این بود كه كره جنوبی واردات نفت ایران را در ژانویه بعد از چهار ماه وقفه از سر گرفت و بنا بر آمار گمركی واردات این كشور ۷۶ درصد نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۸ كاهش داشت. كره ای ها كه پنجمین واردكننده بزرگ نفت در جهان هستند در نوامبر از آمریكا یك معافیت شش ماهه برای ادامه واردات از ایران دریافت نمودند، اما به علت مسائل پرداخت و بیمه، نتوانستند فوراً وارداتش را از سر گیرند.
جزئیات تسهیلات صادراتی
بانك مركزی در ایام گذشته شرایط جدیدی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات صادركنندگان در نظر گرفته كه بر مبنای آن، صادركنندگانی كه ارز بیشتری را به چرخه اقتصاد بازگردانند، بیشتر می توانند از مزایایی كه توسط بانك مركزی در نظر گرفته شده استفاده كنند. این در شرایطی است كه مقامات بانك مركزی پیش بینی كرده اند با اجرای این دستورالعمل جدید، ۱.۷ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد كشور بازگردد. گفتنی است بر مبنای بخش نامه جدید بانك مركزی، صادركنندگان به چهار دسته مختلف تقسیم بندی شده اند كه بر مبنای آن، صادركنندگان با عملكرد بازگشت ارز بیشتر از ۶۰ درصد، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد منوط به تفاهم با بانك مركزی، كمتر از ۴۰ درصد و صادركنندگان بدون بازگشت ارز حاصل از صادرات تقسیم بندی شده اند.
تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت
ششم و بیستم آبان ماه، اولین و دومین عرضه نفت خام در بورس بود كه نسبتاً با موفقیت انجام شد و نفت خام فروخته شد. اتفاقی كه پای بخش خصوصی را به فروش نفت باز كرد و نفتی ها رضایت خویش را از این اتفاق ابراز و اعلام نمودند كه این فرآیند ادامه دار خواهد بود. از جانب دیگر، بورسی ها هم اعلام نمودند این عرضه ها به صورت منظم انجام می شود كه با این كار، بخش خصوصی بتواند وارد معاملات نفت خام شود. این در شرایطی است كه عرضه سوم و چهارم كه در ایام یكم و بیست و پنجم بهمن ماه صورت گرفت، روند دیگری را طی كردند و هرچند در این عرضه ها، تسهیلاتی برای خریداران در نظر گرفته شد، نفت بی مشتری ماند. گفتنی است خریداران در این راستا، پیشنهاداتی عرضه كرده اند كه باید در وزارت نفت بررسی شود.
آخرین وضعیت واگذاری املاك علوی
در جهت طرح محرومیت زدایی اهدای اسناد واگذاری املاك علوی بعنوان املاكی كه پیش از انقلاب در مالكیت شاه مخلوع و طاغوتیان بوده و بعد از انقلاب بر مبنای دستور امام خمینی (ره) و قوانین كشور در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته اند تابحال ۷۶ هزار و ۸۴۸ سند طی چهار سال قبل به مردم واگذار شده است كه این روند با همكاری مردم برای تكمیل پرونده های كارشناسی ادامه خواهد داشت. باید تصریح كرد كه ارزش اسناد واگذار شده تابحال رقمی معادل ۱، ۵۶۰ میلیارد تومان است كه بر مبنای منویات مقام معظم رهبری و مصوبات دریافت شده از هیأت امنای بنیاد مستضعفان طبق كارشناسی صورت گرفته بیشتر از ۹۹ درصد آنها به صورت بلاعوض به مردم واگذار شده است.
دلایل ضرورت تغییر مالكیت گوشیهای دست دوم
كسانی كه به خرید گوشیهای دست دوم اقدام می كنند، لازم است با رجوع به سامانه ی همتا، مالكیت دستگاه را به نام خود تغییر دهند تا بتوانند از سیم كارت جدید استفاده كنند، در غیر این صورت، تلفن همراه روی سیم كارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود. گفتنی است با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از آغاز اردیبهشت ماه، صرفاً گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد شده اند، در شبكه اپراتوری ایران فعال خواهند شد. در جهت اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری)، به تمامی گوشیهایی كه پیامك در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، از جانب سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، ۳۱ روز مهلت استفاده داده و اعلام گردید بعد از آن دیگر از شبكه سرویس نخواهند گرفت.
علت كاهش حجم و ارزش معاملات بورس
در هفته جاری دو تعطیلی رسمی وجود داشت در نتیجه تعداد روزهای فعالیت بازار سرمایه ایران از پنج روز به سه روز كاهش یافت، اما این كاهش ۴۰ درصدیِ تعدادِ روزهایِ فعالیت، تنها یكی از دلایلی بود كه سبب شد كه ارزش معاملات با روند شدید كاهشی رو به رو شود. در سه روز كاری بورس تهران در هفته جاری ارزش معاملات نسبت به هفته قبل ۵۶ درصد كاهش پیدا كرد و حجم داد و ستدها با ۶۰ درصد افت رو به رو شد. همینطور تعداد معاملات هم بیشتر از ۵۰ درصد افت را شاهد بود؛ گزارش های ۹ ماهه شركت ها كه حاكی از افزایش سود خالص آنها بود هم نتوانست از كاهش قیمت سهم ها در این مدت جلوگیری كند.
دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط
افزایش موج تورم در ماه های گذشته سبب شده خیلی از طبقات جامعه تحت تأثیر این پدیده قرار بگیرند. در این بین طبقات متوسط كه عمدتاً همچون اقشار حقوق بگیر جامعه هستند به علت ثابت بودن درآمدهای خود بیشتر از همه تحت تأثیر تورم قرار گرفته اند. روند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص های كلان اقتصادی همینطور روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزایش نابرابری ها اثر گذاشته است؛ در این باره یك اقتصاددان اعتقاد دارد كه پ دیده تورم سبب شده طبقات متوسط روز به روز قدرت خرید كمتری داشته باشند و فقر طبقه متوسط رقم بخورد.
لزوم حل مشكلات داخلی در كنار تحریم
رئیس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد در شرایطی كه تحریم ها و محدودیت های خارجی تلاش می كنند شرایط را برای اقتصاد ایران دشوار كنند، می توان با بهبود شرایط داخلی لااقل بخشی از مشكلات فعالان اقتصادی كشور را حل كرد. به قول وی، امروز در خیلی از كشورهای توسعه یافته این بخش خصوصی و غیردولتی است كه سهم اصلی فعالیت ها را در اختیار دارد و این نقش هم جز با كمك دولت و كاهش نفوذ آن در اقتصاد ممكن نخواهد شد. از این رو با وجود تحریم ها می توان با بهبود شرایط داخلی و از بین بردن محدودیت ها و موانع، كار را برای فعالیت تاجران تسهیل كرد.1397/11/27
14:27:12
5.0 / 5
4359
تگهای خبر: بازرگانی , تورم , خانه , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پلات