در گفت وگو با پلات اعلام شد

پیشبینی شرایط سال آینده در تعیین مزد ۹۹

پیشبینی شرایط سال آینده در تعیین مزد ۹۹

به گزارش پلات دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به اینكه كمك هزینه مسكن كارگران پول اجاره یك اتاق هم نیست، از شورایعالی كار خواست كه دستمزد سال آینده كارگران را با درنظر گرفتن تعاملات سیاسی، نوسانات احتمالی و تغییر نرخ برخی اقلام اثرگذار در معیشت كارگران تعیین كند.هادی ابوی در گفتگو با ایسنا، درباره لزوم افزایش بن خواربار و حق مسكن كارگران در سال آینده اظهار نمود: رقم كمك هزینه مسكن كارگران ۱۰۰ هزار تومان است كه امروز پول اجاره یك اتاق هم نمی گردد، بن خواربار هم به قدری ناچیز است كه با آن جز چند قلم كالا نمی توان خریداری كرد؛ بنابراین انتظار داریم شورایعالی كار به شكل جدی تر به مسئله بن خواربار و كمك هزینه مسكن كارگران ورود كند و اگر امكان افزایش نیست آنرا حذف كند.

پایه حقوق كارگران واقعی شود، نیازی به بن خواربار نیست

وی اضافه كرد: اگر پایه حقوق كارگران به شكل منطقی و واقعی افزایش پیدا كند نیازی به تصویب بن خواربار در شورایعالی كار یا حق مسكن در هیات دولت نداریم. ما باید برای كارگران كه بدنه تولید مملكت هستند، زندگی توام با كرامت فراهم نماییم و در شأن آنها نیست كه با چنین ارقام و اعدادی زندگی كنند.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران در ادامه با تاكید بر تعیین دستمزد سال ۹۹ برمبنای واقعیت های روز جامعه، اظهار داشت: قانون نگفته نمی توانیم برای بازبینی دستمزد در سال تشكیل جلسه بدهیم. اگر در جامعه اتفاقی بیافتد یا شرایطی پیش آید كه تورم زیاد شود و زندگی را تحت تأثیر قرار دهد باید امكان بازبینی دستمزدها را داشته باشیم.

تغییر نرخ بنزین را پیشبینی كرده بودیم؟

ابوی تصریح كرد: ما همه ساله بر اساس نرخ تورم ماه های آخر، دستمزد سال بعد را تعیین می نماییم بدون آنكه اتفاقات و شرایط اقتصادی را پیشبینی نماییم. آیا سال جاری می دانستیم كه نرخ بنزین تغییر می كند؟ مصوبه دستمزد اسفند سال ۹۷ اگر در ماههای ابتدای سال جوابگوی معیشت كارگران نبود از آبان ماه سال جاری اثرش به صورت كامل خنثی شد چون هزینه دیگری را به سبد معیشت كارگران تحمیل كرد.

این مقام مسئول كارگری از شورایعالی كار خواست دستمزد سال ۹۹ را با لحاظ كردن نوسانات نرخ ارز، تغییر نرخ بنزین، شرایط اقتصاد و تعاملات سیاسی تعیین كند و سبد معیشت خانوار، خط فقر و نرخ تورم را واقع بینانه و با هم درنظر بگیرد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، اعضای كمیته دستمزد شورایعالی كار سال قبل هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی كمیته های مزد سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین كردند. باوجود تصویب این رقم، حداقل دستمزد ۹۸ كارگران در شورایعالی كار یك میلیون و ۵۱۷ هزار تومان شد.
1398/11/06
13:37:27
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: تورم , تولید , جامعه , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات